• امروز : یکشنبه - ۳۱ تیر - ۱۴۰۳
 • برابر با : Sunday - 21 July - 2024
6

کنگره بین‌المللی اندیشه‌های قرآنی مقام معظم رهبری در اصفهان برگزار می‌شود

 • کد خبر : 75152
 • ۲۷ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۱

دوشنبه / ۲۷ آذر ۱۴۰۲ / ۱۸:۴۵ دسته‌بندی: اصفهان کد خبر: ۱۴۰۲۰۹۲۷۱۹۳۶۲ منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان چاپ ایسنا/اصفهان نشست خبری اجلاسیه سوم کنگره اندیشه‌های قرآنی مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در اصفهان و در جامعه المصطفی العالمیه این شهر برگزار خواهد شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین سید امیر رضا طاهایی، رئیس نمایندگی جامعه المصطفی العالمیه در اصفهان و رئیس اجلاسیه سوم کنگره اندیشه‌های قرآنی مقام معظم رهبری در اصفهان، در این نشست خبری که امروز (دوشنبه ۲۷ آذرماه) در سالن کنفرانس جامعه المصطفی العالمیه اصفهان برگزار شد، گفت: افتخار دارم که به استان و شهر اصفهان خدمت می‌کنم، شهری که یکی از مراکز مهم تمدنی است و پایگاهی شده تا بتوانیم تعدادی از طلاب و دانشجویان غیر ایرانی را در بستر تمدنی اصفهان تربیت کنیم.
او افزود: جامعه المصطفی یک دانشگاه بین‌المللی است که بعد از انقلاب تأسیس شد و به دانشجویان و طلاب علوم دینی اختصاص دارد که برای تحصیل از خارج از کشور به داخل می‌آیند.
طاهایی با اشاره به اینکه یکی از خدمات جامعه المصطفی آموزش زبان فارسی است، بیان کرد: ما با اینکه هیچ ادعایی نداریم و هیچ پرچ..

 • دوشنبه / ۲۷ آذر ۱۴۰۲ / ۱۸:۴۵
 • دسته‌بندی: اصفهان
 • کد خبر: ۱۴۰۲۰۹۲۷۱۹۳۶۲
 • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان
 • چاپ

ایسنا/اصفهان نشست خبری اجلاسیه سوم کنگره اندیشه‌های قرآنی مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در اصفهان و در جامعه المصطفی العالمیه این شهر برگزار خواهد شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید امیر رضا طاهایی، رئیس نمایندگی جامعه المصطفی العالمیه در اصفهان و رئیس اجلاسیه سوم کنگره اندیشه‌های قرآنی مقام معظم رهبری در اصفهان، در این نشست خبری که امروز (دوشنبه ۲۷ آذرماه) در سالن کنفرانس جامعه المصطفی العالمیه اصفهان برگزار شد، گفت: افتخار دارم که به استان و شهر اصفهان خدمت می‌کنم، شهری که یکی از مراکز مهم تمدنی است و پایگاهی شده تا بتوانیم تعدادی از طلاب و دانشجویان غیر ایرانی را در بستر تمدنی اصفهان تربیت کنیم.

او افزود: جامعه المصطفی یک دانشگاه بین‌المللی است که بعد از انقلاب تأسیس شد و به دانشجویان و طلاب علوم دینی اختصاص دارد که برای تحصیل از خارج از کشور به داخل می‌آیند.

طاهایی با اشاره به اینکه یکی از خدمات جامعه المصطفی آموزش زبان فارسی است، بیان کرد: ما با اینکه هیچ ادعایی نداریم و هیچ پرچمی برای زبان فارسی بلند نکرده‌ایم اما در ۴۵ سال گذشته به حدود ۵۰۰ هزار نفر فارسی آموزش داده‌ایم، چرا که هر دانشجویی به هر کشوری می‌رود باید زبان آن کشور را بیاموزد و شرط پذیرش است، البته ما روش خاص خودمان را هم برای زبان‌آموزی فارسی داریم.

رئیس نمایندگی اصفهان جامعه المصطفی العالمیه در اصفهان، با اشاره به اینکه به جنبه علمی مقام معظم رهبری کمتر پرداخته‌شده است، ادامه داد: یکی از کارهایی که دکتر رضایی، دبیر علمی کنگره اندیشه‌های قرآنی مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) بنیان‌گذار آن بودند، موضوعِ پرداختن به اندیشه‌های قرآنی مقام معظم رهبری است که کمتر در مورد آن صحبت شده است. ابتدا قرار بود این کنگره در قم برگزار شود و ما پیشنهاد دادیم که یکی از اجلاس‌ها در اصفهان برگزار کنیم، به این ترتیب این موضوع کلید خورد و بعد از اینکه دو اجلاسیه در تهران برگزار شد ما سومین اجلاسیه را در اصفهان برگزار می‌کنیم.

او با بیان اینکه اجلاسیه‌ای که در اصفهان برگزار می‌شود موضوعی است که می‌تواند به یک رویداد در اصفهان تبدیل شود، تصریح کرد: علما و دانشمندان علوم انسانی در غرب وقتی نظریه می‌دهند یک گروهی باید این نظریه‌ها را در جامعه اجرایی کنند؛ ما این حلقه مفقوده را در ایران داریم و تا دلتان بخواهد کنگره و همایش برگزار می‌شود اما عملیاتی کردن آن فعالیت علمی معمولاً عقیم می‌ماند.

طاهایی گفت: کارگروهی که به اصفهان سپرده شده کارگروه سبک زندگی است و تا کنون ۱۷۰ مقاله در این موضوع آمده است. این می‌تواند یک رویداد باشد که سبک زندگی در اندیشۀ قرآنی فارغ از تمام اندیشه‌های سیاسی را در تمام سطوح مختلف جامعه عملیاتی کنیم.

کنگره، پلی برای گسترش فرهنگ قرآنی در جامعه

در ادامه این نشست حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی رضایی اصفهانی، استاد تمام جامعه المصطفی العالمیه و دبیر علمی اجلاسیه سوم کنگره اندیشه‌های قرآنی مقام معظم رهبری نیز در بخشی از صحبت‌های خود به تاریخچه این کنگره پرداخت و گفت: سال ۱۴۰۰ مقدمات برگزاری این کار فراهم شد که همایشی در ارتباط با اندیشه‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برگزار شود و در نهایت با اهدافی از جمله خدمت به ساحت مقدس قران و نشر معارف قرآنی، شناخت و ارائه اندیشه‌های قرآنی حضرت آقا در مباحث تفسیری و علوم قرآنی و امثالهم، کشف نوآوری‌های قرآنی ایشان، و همچنین تبیین شخصیت قرآنی آیت‌الله خامنه‌ای در راستای ترویج فرهنگ قرآنی و تحکیم حکومت اسلامی خرداد ۱۴۰۱ اعلام عمومی شد.

او ادامه داد: این اقدام مورد استقبال گسترده قرار گرفته، به طوری که بیش از ۱۸۰ مرکز علمی و فرهنگی از کشور از این کار استقبال کردند، به خصوص بعد از فتنه پاییز سال گذشته بسیاری از مراکز احساس تکلیف کردند تا بُعد علمی حضرت آقا بیشتر به جامعه و جوانان شناسانده شود.

رضایی با اشاره به تشکیل ۱۵ کارگروه علمی در مباحث مختلف برای این کنگره، بیان کرد: بعد از کارگروه‌ها، محورهای همایش نیز مشخص شد که بر این اساس حدود ۲۰ محور ازجمله شخصیت و سیره قرآنی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، مرجعیت قرآن، قرآن و اهل بیت (ع)، روش شناسی تفسیر، علوم قرانی، تفسیر و معارف قران، ترجمه و تدبر و انس با قران، قرائت و حفظ قران، فعالیت‌های قرانی، سبک زندگی قرانی، زن و خانواده، قران و علوم طبیعی و انسانی، روش شناسی تفسیر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای وغیره تعیین شد.

استاد تمام جامعه المصطفی اضافه کرد: تا کنون ۵۳ نشریه علمی که ۲۲ مورد آن‌ها از نوع مجلات علمی پژوهشی هستند و ۳۱ مجله علمی ترویجی اعلام آمادگی کردند که مقالات را منتشر کنند که بعد از انقلاب این حجم استقبال مجلات علمی پژوهشی از یک همایش بی‌سابقه است. بیش از ۱۸۳ پیش نشست در ۳۰ استان کشور برگزار شد و ۶۵ کارگاه آموزشی و۱۲ کرسی علمی ترویجی در این رابطه و در شهرهایی مانند اصفهان، تهران، بندرعباس و حتی خارج از کشور مانند استانبول، کراچی، کربلا و امثالهم شکل گرفت.

رضایی گفت: تا الان بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ چکیده و مقاله به این کنگره رسیده است یعنی بیش از هزار و ۷۰۰ مقاله و ۷۰۰ چکیده ارسال‌شده است؛ و نتیجتاً این کنگره به یکی از بزرگ‌ترین کنگره‌های بعد از انقلاب اسلامی آن هم بدون بودجه‌های دولتی تبدیل شده است و حتی یک مقاله سفارشی نداریم که ما بابت آن پول داده باشیم.

او افزود: کاربران زیادی در این کنگره شرکت کردند که بسیاری از آن‌ها دانشجویان دکتری هستند. بعد از آن دوستان پیشنهاد دادند که فقط به یک اجلاس در قم منتهی نشود و با توجه به اینکه مقالات زیادی از شهرستان‌ها آمده بود قرار شد چند اجلاس برگزار شود و افتتاحیه و اختتامیه نداشته باشد. بر اساس اعلام آمادگی و پیشنهاداتی که شد اولین اجلاس در دانشگاه آزاد تهران برگزار شد، سپس اجلاس اصفهان ۲۹ آذرماه در مجموعه شیخ بهایی برگزار خواهد شد، در ادامه نیز اجلاس مشهد در دی‌ماه و اجلاس شیراز در فرورددین و اجلاس تبریز نیز در اردیبهشت برگزار می شوند.

دبیر علمی کنگره با بیان اینکه اجلاس قم از بهمن ماه به اوایل سال آینده موکول شده است، تصریح کرد: چون جامعه المصطفی در ۶۰ کشور نمایندگی دارد برخی از کشورها ازجمله هند، سوریه، لبنان، سه کشور افریقایی، اندونزی، پاکستان و افغانستان برای برگزاری اجلاس اعلام آمادگی کردند.

رضایی افزود: ۲۰ مرحله در مورد بررسی مقالات گذرانده شد، مقالات غیر فارسی که از خارج از کشور به ما رسید نزدیک به ۲۴۴ مقاله بود که از ۲۱ کشور و با ۲۲ زبان به این کنگره ارسال‌شده است که نشان می‌دهد بخش بین‌المللِ آن بسیار گسترده است. در هر یک از این اجلاس‌ها مجموعه مقالات آن منطقه به‌صورت مستقل آماده‌سازی و در قالب منتشر خواهد شد، مثلاً مقالات اجلاس تهران در ۳ جلد منتشر شد و در اصفهان نیز مجموعه مقالاتی که در مورد سبک زندگی ارائه‌شده در ۴ جلد رونمایی خواهد شد؛ ضمن اینکه در اصفهان مجله کوثر نیز ویژه‌نامه‌ای منتشر کرده و مقالاتی را در آن منتشر کرده که رونمایی خواهد شد.

استاد تمام جامعه المصطفی در بخش دوم صحبت‌های خود به سیر تطور تفسیر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نیز اشاره و تأکید کرد: این همایش مخصوص جامعه المصطفی نیست و ۱۸۰ مرکز دیگر ازجمله حوزه علمیه اصفهان و برخی مراکز دانشگاهی و پژوهشی در این کار سهیم بوده‌اند. امیدواریم این کنگره را پلی قرار دهیم تا جامعه ما قرانی‌تر شود و فرهنگ قرانی در جامعه گسترش بیشتری پیدا کند.

برگزاری پنل‌ها و کارگروه‌های تخصصی چهارگانه

ابراهیم رضایی، عضو هیات‌علمی جامعه المصطفی العالمیه نمایندگی اصفهاننیز در این نشست گفت: به دلیل گستردگی مقالات و توسعه ملیتی و جغرافیایی نویسندگان که از داخل و خارج کشور و از نهادهای مختلف، مقالات خود را به دبیرخانه کنگره ارسال کردند؛ ازاین‌رو با توجه به اینکه امکان ارائه مقالات در داخل کنگره‌ها بیشتر فراهم شود تصمیم گرفته شد که توزیع صورت بگیرد و مقالاتی در تاریخ ۲۹ آذرماه در اصفهان ارائه شود که در استان اصفهان نگارش و به دبیرخانه کنگره ارسال‌شده است.

او افزود: برنامه از ساعت ۸ صبح تا ۱۶ عصر برگزار می‌شود، صبح آیت‌الله مهدوی و عصر امام‌جمعه آیت‌الله طباطبایی سخنرانی دارند. قبل از ظهر و در یک نوبت مقالات برگزیده در صحن اصلی با حضور هیات‌داوران ارائه خواهند شد و بعدازظهر قبل از اختتامیه نیز پنل‌ها و کارگروه‌های تخصصی چهارگانه و در هر کارگروه ۴ مقاله و درمجموع نیز ۱۶ مقاله برتر نیز آنجا ارائه خواهد شد.

رضایی سپس به عناوین کارگروه‌ها اشاره کرد و توضیح داد: موضوع پنل‌ها با توجه به فراوانی موضوعات مقالات شامل مطالعات بانوان، سبک زندگی قرانی، مطالعات قرآنی اجتماعی و تمدن سازی، تفسیر موضوعی قرآن خواهد شود.

این عضو هیات‌علمی جامعه المصطفی نمایندگی اصفهان ادامه داد: مقالاتی که از استان اصفهان به دبیرخانه کنگره ارسال‌شده ۱۲۷ مقاله بوده که از این تعداد، ۵۸ مقاله پذیرفته‌شده است. همچنین در روز برگزاری کنگره ۵ جلد کتاب رونمایی می‌شود که دو جلد از آن‌ها مجموعه مقالات نویسندگان اصفهان است، دو جلد نیز مجموعه مقالات با موضوع سبک زندگی در اندیشه‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و یک جلد هم کتاب مستقلی مربوط به موضوع روحیه جهادی اندیشه حضرت آقا است.

او تأکید کرد: در خصوص کارگروه سبک زندگی تعداد ۱۱۷ مقاله دریافت شده که نشان‌دهندۀ استقبال خوب جامعه علمی نسبت به این موضوع است.

به گزارش ایسنا، اجلاسیه سوم کنگره اندیشه‌های قرآنی مقام معظم رهبری در اصفهان، چهارشنبه ۲۹ آذرماه در مجتمع فرهنگی شیخ بهایی در جاده نجف‌آباد در گل‌دشت برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

 • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
 • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 • – ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
 • – نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
لینک کوتاه : https://hoteljar.ir/?p=75152

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نماد

نماد


برچسب ها
اجتماعی > حقوقی و قضایی استان ها > آذربایجان شرقی استان ها > اصفهان استانها > تهران استانها > خراسان جنوبی استان ها > خراسان رضوی استان ها > خراسان شمالی استان ها > خوزستان استانها > خوزستان استان ها > زنجان استان ها > سمنان استانها > سمنان استان ها > فارس استان ها > قم استان ها > لرستان استان ها > مازندران استان ها > مرکزی استان ها > همدان استان ها > کردستان استان ها > کرمان استان ها > گلستان استان ها > گیلان سیاست > احزاب و تشکلها سیاست > امنیتی و دفاعی سیاست > دولت سیاست > رهبری سیاست > سایر سیاست > سیاست خارجی سیاست > مجلس سیاسی > دولت سیاسی > سیاست داخلی سیاسی > مجلس عکس > خبری عکس > دریافتی فرهنگی و هنری > ادبیات و کتاب فرهنگی و هنری > تجسمی و موسیقی فرهنگی و هنری > دین و اندیشه فرهنگی و هنری > رسانه فرهنگی و هنری > سینما و تئاتر فرهنگی و هنری > فرهنگ حماسه فرهنگی و هنری > فرهنگ عمومی فرهنگی و هنری > گردشگری و میراث فیلم > سیاست ویدئو > خبر ویدئو > گزارش