• امروز : یکشنبه - ۱۳ اسفند - ۱۴۰۲
 • برابر با : Sunday - 3 March - 2024
0

چند کشف و ثبت جهانی و چند گله

 • کد خبر : 66395
 • ۱۶ آذر ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۵

جمعه / ۱۷ آذر ۱۴۰۲ / ۰۰:۴۱ دسته‌بندی: فرهنگ عمومی کد خبر: ۱۴۰۲۰۹۱۷۱۱۸۷۰ خبرنگار : ۷۱۶۱۹ چاپ آن‌چه در این هفته گذشت: ثبت جهانی سه اثر از ایران، توصیه‌ای از ضرغامی، مزایده ۸۰ بنای تاریخی، گزارش یک غارت، تعطیلی سه‌روزه مجموعه سعدآباد، اعلام فیلم‌های پرفروش سینما و اکران ۴ فیلم جدید، اظهارات و انتقادات عسگرپور، پرسش‌های دختر بیتا فرهی، اعطای جایزه به هوشنگ الهیاری، معرفی فیلم‌های برتر سال، اعلام نمایش‌های جدیدِ تئاترشهر و ایرانشهر، گله علی فروتن از وضعیت تئاتر کودک، سریال جدید شهاب حسینی، تازه‌هایی از «پایتخت»، بازگشت فرزاد حسنی، تولد ۱۰۰ سالگی جلال، انتخاب واژه سال ۲۰۲۳، یک انصراف در جشنواره تجسمی فجر، تشکیل شورای ملی موسیقی و کشف یک نقاشی گمشده و سکه‌هایی در آلمان، پاکستان و نروژ.
به گزارش ایسنا، در این هفته سه پرونده «هنر تذهیب»، «جشن سده» و «افطار و سنت‌های فرهنگی ـ اجتماعی آن» در یونسکو ثبت جهانی شد و به دنبال این خبر، معاون میراث فرهنگی اعلام کرد که با ثبت جهانی این سه اثر، ایران در میان ۱۸۲ کشور عضو کنوانسیون پاسداری از میراث ناملموس به جایگاه پنجم صعود کرد.
بیشتر بخوانید:
چرا ا..

 • جمعه / ۱۷ آذر ۱۴۰۲ / ۰۰:۴۱
 • دسته‌بندی: فرهنگ عمومی
 • کد خبر: ۱۴۰۲۰۹۱۷۱۱۸۷۰
 • خبرنگار : ۷۱۶۱۹
 • چاپ

آن‌چه در این هفته گذشت: ثبت جهانی سه اثر از ایران، توصیه‌ای از ضرغامی، مزایده ۸۰ بنای تاریخی، گزارش یک غارت، تعطیلی سه‌روزه مجموعه سعدآباد، اعلام فیلم‌های پرفروش سینما و اکران ۴ فیلم جدید، اظهارات و انتقادات عسگرپور، پرسش‌های دختر بیتا فرهی، اعطای جایزه به هوشنگ الهیاری، معرفی فیلم‌های برتر سال، اعلام نمایش‌های جدیدِ تئاترشهر و ایرانشهر، گله علی فروتن از وضعیت تئاتر کودک، سریال جدید شهاب حسینی، تازه‌هایی از «پایتخت»، بازگشت فرزاد حسنی، تولد ۱۰۰ سالگی جلال، انتخاب واژه سال ۲۰۲۳، یک انصراف در جشنواره تجسمی فجر، تشکیل شورای ملی موسیقی و کشف یک نقاشی گمشده و سکه‌هایی در آلمان، پاکستان و نروژ.

به گزارش ایسنا، در این هفته سه پرونده «هنر تذهیب»، «جشن سده» و «افطار و سنت‌های فرهنگی ـ اجتماعی آن» در یونسکو ثبت جهانی شد و به دنبال این خبر، معاون میراث فرهنگی اعلام کرد که با ثبت جهانی این سه اثر، ایران در میان ۱۸۲ کشور عضو کنوانسیون پاسداری از میراث ناملموس به جایگاه پنجم صعود کرد.

بیشتر بخوانید:

چرا ایران ثبت «تذهیب» را با ۴ کشور دیگر شریک شد؟

از توصیه ضرغامی تا مزایده ۸۰ بنای تاریخی و یک غارت

در ادامه، عزت‌الله ضرغامی در جمع مدیران گردشگری کشور، بر ضرورت توجه و برنامه‌ریزی برای شادی مردم تاکید کرد.

در حوزه میراث فرهنگی همچنین از مزایده ۸۰ بنای تاریخی برای احیا و بهره‌برداری، گزارش یک کشف و غارت تاریخی و رونمایی از اطلس باستان‌شناسی ایران در این هفته و همچنین احتمال نمایش الواح هخامنشی تا پایان آذرماه خبر داده شد.

پیشنهادی برای ثبت جهانی و یافته‌های جدید در محوطه «تپه حسنلو»

همچنین مدیر پایگاه میراث ملی ری ثبت جهانی «قلعه باستانی ایرج» را که سال ١٣٨٣ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است، پیشنهاد کرد.

از سوی دیگر، در بررسی باستان‌شناختی منظر فرهنگی دشت سولدوز به محوریت «تپۀ حسنلو»، ۱۱۷ محوطۀ باستانی مربوط به دوران‌ پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی شناسایی شد.

تعطیلی سه‌روزه مجموعه سعدآباد

در خبری هم اعلام شد که مجموعه سعدآباد از روز جمعه ۱۷ آذر تا یکشنبه ۱۹ آذرماه تعطیل است.

روسیاهیِ بازار شیراز!

اسناد کاخ سعدآباد چه شد؟

فیلم‌های پرفروش سینما و اکران ۴ فیلم جدید

فیلم‌های پرفروش سینما در آذرماه معرفی شدند. همچنین چهار فیلم جدید «ویلای ساحلی»، «ضد»، «ورود و خروج ممنوع»، «مسافری از گانورا» و «پالایشگاه» از چهارشنبه ۱۵ آذر اکران شدند.

فروش «عامه‌پسند» دور از انتظار بود

رضا عطاران رکوردهای فروش ۱۴۰۲ را می‌شکند؟

اظهارات و انتقادات عسگرپور

محمدمهدی عسگرپور نیز درباره ثبت صنوف خانه سینما در سامانه وزارت ارشاد و چالش‌های پیش ‌روی این نهاد صنفی و ماجرای تغییر مدیرعامل خانه سینما سخن گفت.

همچنین مراسم یادبود پروانه معصومی (بازیگر سینما و تلویزیون) با انتقاد محمدمهدی عسگرپور، مدیرعامل خانه هنرمندان از دوقطبی‌هایی که در پی مرگ برخی هنرمندان شکل می‌گیرد، همراه شد.

پرسش‌های دختر بیتا فرهی

ضمن این‌که دختر بیتا فرهی با تاکید بر این‌که قصد ندارد فرد خاصی را متهم کند اما در عین حال نمی‌تواند غم از دست دادن مادر را به راحتی بپذیرد، پرسش‌هایی را در قالب یک یادداشت مطرح کرد.

پیش‌بینی «علی حاتمی» که متاسفانه به وقوع پیوست! + ویدیو

سینمای ایران به مهرجویی دین دارد

میزبانی از فیلم‌های ایرانی تا اعطای جایزه به هوشنگ الهیاری

جشنواره بین‌المللی فیلم کودک المپیا در کشور یونان میزبان نمایش آثار بلند و کوتاه ایرانی خواهد بود و دو فیلم «کت چرمی» و «کاپیتان» در جشنواره فیلم چنای هند به نمایش گذاشته خواهند شد.

هفدهمین دوره جوایز فیلم کوتاه مستقل در لهستان با اعطای جایزه بهترین فیلمبرداری به فیلم ایرانی به خود پایان داد و هوشنگ الهیاری فیلمساز ایرانی مدال طلای کشور اتریش را به پاس یک عمر فعالیت و خدمات هنری و پزشکی از رئیس‌جمهور این کشور دریافت کرد.

معرفی فیلم‌های برتر سال

مجله معتبر فرانسوی «کایه دو سینما»، مجله تایم و نشریه ایندی وایر فیلم‌های برتر سال را معرفی کردند.

بالاترین نشان موسسه فیلم بریتانیا برای «نولان» و بازنشستگی نیکلاس کیج

همچنین اعلام شد که «کریستوفر نولان» در سال ۲۰۲۴ بالاترین نشان افتخار موسسه فیلم بریتانیا (BFI) را دریافت خواهد کرد.

نیکلاس کیج نیز اعلام بازنشستگی کرد و نامزدهای جوایز فیلم اسپریت اعلام شدند.

افزون بر این‌ها، صندوق دریای سرخ عربستان حامی مالی هفت فیلم حاضر در شاخه بهترین فیلم بین‌المللی اسکار ۲۰۲۴ است.

آنجلینا جولی: هالیوود جای سالمی نیست

اعلام نمایش‌های جدیدِ تئاترشهر و ایرانشهر

همچنین برنامه اجراهای آذرماه تالارهای نمایشی مجموعه تئاترشهر با میزبانی از ۹ نمایش صحنه‌ای و محیطی اعلام شد و چهار نمایش «توافق‌نامه» به کارگردانی کورش سلیمانی، «خانم آقای جورج کلونی» به کارگردانی مونا صوفی، «بهار پراگ» به کارگردانی آرش سنجابی و «همکارها» به کارگردانی پریسا محمدی در آذر و دی‌ در تماشاخانه‌ ایرانشهر به صحنه خواهند رفت.

گله علی فروتن از وضعیت تئاتر کودک

علی فروتن از اجرای دوباره نمایش «دوره‌گردها» در تهران و دیگر شهرها خبر داد اما در عین حال وضعیت تئاتر کودک را فاجعه خواند و گفت: کسی که می‌خواهد کار کودک روی صحنه ببرد، باید کلیه‌ها و قلوه‌های خود را بفروشد!

سریال جدید شهاب حسینی، تازه‌هایی از «پایتخت» و بازگشت فرزاد حسنی

با پایان سریال «زخم کاری»، سریال دیگر شبکه نمایش خانگی، «گناه فرشته» با بازی شهاب حسینی قرار است از ابتدای دی‌ماه پخش خود را آغاز کند.

رئیس مرکز سیمافیلم درباره آخرین جزئیات مذاکره با عوامل «پایتخت» و انتشار اخباری مبنی بر ساخت نسخه سینمایی آن توضیحاتی را بیان کرد.

معاون سیما نیز ضمن اعلام بازگشت فرزاد حسنی به تلویزیون تاکید کرد که سازمان صداوسیما از هیچ برندی صرف نظر نمی‌کند و در حال مذاکره با همه آن‌هاست.

رئیس صداوسیما که به مناسبت روز دانشجو در جمع دانشجویان حاضر شد با بیان این‌که "باید امروز گفتمان منطقه بدون اسرائیل را ترویج کنیم" خطاب به دانشجویان گفت: ما در رسانه ملی و شما در دانشگاه باید گفتمان‌سازیِ تجهیز و تسلیح جامعه به عقل، فکر، منطق، گفتمان و استدلال را پی بگیریم.

«نون خ» جدید پُرقدرت‌تر است

این «عمو پورنگ» هم در صداوسیما جایی ندارد؟

از بس سریال خشن دیده‌اند دیگر نمی‌ترسند!

وقتی مجید مجیدی و عبدالحسن برزیده بازیگر بودند

تولد ۱۰۰ سالگی جلال؛ از انتشار نامه عاشقانه او به سیمین تا انتقاد خواهرزاده‌اش

همزمان با سالگرد تولد صدسالگی جلال آل احمد، تعدادی عکس و دست‌نوشته از او که کمتر منتشر شده یا منتشر نشده از جمله نامه‌ عاشقانه‌ای از جلال به سیمین دانشور، همسرش در ایسنا منتشر شد.

در ادامه برنامه‌های مختلفی برای گرامی‌داشت صدسالگی جلال برگزار شد که در این بین، خواهرزاده جلال آل‌احمد با انتقاد از خانه-موزه جلال و سیمین، آن را میزبان خوبی برای تولد صدسالگی «جلال» ندانست.

برگزاری جایزه داستان‌ کوتاه «ارغوان»

فراخوان هجدهمین جایزه شعر «خبرنگاران»

دبیر جایزه داستان‌ کوتاه «ارغوان» خبر داد که دوره جدید این جایزه، بعد از وقفه‌ای یک‌ساله، امسال برگزار خواهد شد.

همچنین فراخوان هجدهمین جایزه شعر «خبرنگاران» با یادی از یدالله رؤیایی، محمدعلی اسلامی نُدوشن و احمدرضا احمدی منتشر شد.

در ادامه، وزیر ارشاد درباره نگرانی‌هایی که درباره "سامانه نظارت مردمی بر نشر کتاب" وجود دارد، اظهار کرد: ممیزی و نظارت برای ارشاد است و ما نظارت پسینی نداریم، این اتفاق فقط برای ارتقای کیفیت است.

یک درگذشت و همکاری کتابخانه‌های ملی ایران و فیلیپین

ضمن این‌که، ثریّا خدامرادی، استاد بخش مطالعات اسلامی دانشگاه اِرفورت آلمان در ۴۶ سالگی از دنیا رفت.

همچنین کتابخانه‌های ملی ایران و فیلیپین در راستای گسترش روابط فرهنگی بین‌المللی تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

انتخاب واژه سال ۲۰۲۳

در ادامه، انتشارات دانشگاه آکسفورد، ناشر فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد، طبق سنت هرساله، واژه سال ۲۰۲۳ را انتخاب کرد.

زنی ترک‌زبان که روی فارسی غیرت دارد

آدرس‌هایی از ذائقه کتابخوانان ایرانی

تدوین سند ساماندهی «تبلیغات در فضای مجازی»

مدیرکل تبلیغات و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تدوین سند ساماندهی تبلیغات در عرصه فضای مجازی با فرایند تسهیل‌گری خبر داد.

تمدید ثبت‌نام در جشنواره هنرهای تجسمی فجر و یک انصراف

در ادامه، فرصت ثبت‌نام در شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر به دلیل افزوده شدن رشته‌های جدید از سوی دبیرخانه این رویداد هنری تمدید شد.

داوران چهار بخش جشنواره تجسمی فجر معرفی شدند که از بین آن‌ها احمد عربانی ـ کارتونیست، انیمیشن‌ساز و مدرس رشته کاریکاتور ـ انصراف خود را اعلام کرد.

پوسترهایی در حمایت از فلسطین + تصاویر

تشکیل کارگروهای تدوین اسناد سینما، هنرهای تجسمی، تئاتر و صنایع دستی و شورای ملی موسیقی

محمدمهدی اسماعیلی با اشاره به تصویب سند موسیقی، بر ضرورت تشکیل کارگروهای تدوین اسناد سینما، هنرهای تجسمی، تئاتر و صنایع دستی تاکید کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در گفت‌وگویی با خبرنگاران درباره اعمال سلیقه در برگزاری کنسرت در شهرستان‌ها گفت: این مشکل حل شده و قرار است با توجه به تصویب سند ملی موسیقی، شورای ملی موسیقی تشکیل شود که رییس آن معاون هنری وزارت ارشاد و دبیر آن مدیرکل موسیقی است.

ویدیو / پاسخ وزیر ارشاد به حاشیه‌ انتصاب مدیرانش

کمک میلیون دلاری خواننده معروف به مردم غزه

در خبری هم اعلام شد که «دِویکند» خواننده معروف کانادایی ۲.۵ میلیون دلار از صندوق بشردوستانه خود به فعالیت‌های برنامه جهانی غذای سازمان ملل در غزه کمک کرد.

کنسرت رفتن در ایران چقدر آب می‌خورد؟

ساسی، سحر ذکریا و سر و صداهایی به اسم موسیقی

سهم مردم از جشنواره موسیقی انقلاب کجاست؟

شبی که تاج با تنبورنوازان برای مردم خواند

ببینید / برای مردی که افسانه بود!

عربستان به سراغ چینی‌ها رفت

افزون بر این‌ها، سازمان گردشگری عربستان سعودی، بزرگترین کمپین سفر خود را در چین با عنوان «سفر اکتشافی به عربستان را آغاز کنید» راه‌اندازی کرد.

ایرانی‌ها تا آخر سال به عمره می‌روند؟

کشف یک نقاشی گمشده و سکه‌هایی در آلمان، پاکستان و نروژ

مقام‌های ایتالیایی یک نقاشی گمشده اثر «ساندرو بوتیچلی» را در خانه یک خانواده ایتالیایی پیدا و توقیف کردند.

هزاران سکه قرون وسطایی به همراه هفت شمشیر عصر برنز در آلمان، مجموعه بزرگی از سکه‌های دوهزارساله در یکی از معبدهای واقع در پاکستان و یک سکه طلای بیزانسی در نروژ کشف شد.

انتهای پیام

 • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
 • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 • – ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
 • – نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
لینک کوتاه : https://hoteljar.ir/?p=66395

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نماد

نماد


برچسب ها
اجتماعی > حقوقی و قضایی استان ها > آذربایجان شرقی استان ها > اصفهان استانها > تهران استانها > خراسان جنوبی استان ها > خراسان رضوی استان ها > خراسان شمالی استان ها > خوزستان استانها > خوزستان استان ها > زنجان استان ها > سمنان استانها > سمنان استان ها > فارس استان ها > قم استان ها > لرستان استان ها > مازندران استان ها > مرکزی استان ها > همدان استان ها > کردستان استان ها > کرمان استان ها > گلستان استان ها > گیلان سیاست > احزاب و تشکلها سیاست > امنیتی و دفاعی سیاست > دولت سیاست > رهبری سیاست > سایر سیاست > سیاست خارجی سیاست > مجلس سیاسی > دولت سیاسی > سیاست داخلی سیاسی > مجلس عکس > خبری عکس > دریافتی فرهنگی و هنری > ادبیات و کتاب فرهنگی و هنری > تجسمی و موسیقی فرهنگی و هنری > دین و اندیشه فرهنگی و هنری > رسانه فرهنگی و هنری > سینما و تئاتر فرهنگی و هنری > فرهنگ حماسه فرهنگی و هنری > فرهنگ عمومی فرهنگی و هنری > گردشگری و میراث فیلم > سیاست ویدئو > خبر ویدئو > گزارش