• امروز : سه شنبه - ۲ مرداد - ۱۴۰۳
 • برابر با : Tuesday - 23 July - 2024
3

هنرنمایی ایران و ترکمنستان در مرو باستانی

 • کد خبر : 72552
 • ۲۳ آذر ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۴

جمعه / ۲۴ آذر ۱۴۰۲ / ۰۰:۵۸ دسته‌بندی: گردشگری و میراث کد خبر: ۱۴۰۲۰۹۲۴۱۷۲۶۵ خبرنگار : ۷۱۰۲۱ چاپ ایران همزمان با برپایی نمایشگاه مشترک صنایع دستی در ترکمنستان، هنر کاشی‌کاری سنتی ایرانی را در شهر باستانی مرو به نمایش گذاشت.
به گزارش ایسنا، نمایشگاه مشترک صنایع دستی و کارگاه کاشیکاری جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان با حضور علی مجتبی روزبهانی ـ سفیر کشورمان در ترکمنستان ـ، اسماعیل اورازوف ـ نماینده وزارت فرهنگ ترکمنستان و رئیس موزه هنرهای تجسمی عشق آباد ـ، عوض قلیجُف ـ مدیرکل فرهنگ استان مرو ـ و دیگر مقامات ترکمنستان، برخی دیپلمات‌ها، شهروندان مرو و تولیدکنندگان صنایع دستی دو کشور به همراه اجرای گروه‌های موسیقی آئینی ایران، پنج‌شنبه ۲۳ آذر در محل موزه تاریخ و کشورشناسی شهر باستانی مرو افتتاح شد.
اسماعیل اورازوف ـ نماینده وزارت فرهنگ ترکمنستان و رئیس موزه هنرهای تجسمی عشق آباد ـ در آغاز این نمایشگاه گفت: با سیاست رییس‌جمهوری ترکمنستان بخش فرهنگ روز به روز رشد و توسعه پیدا می‌کند. صنایع دستی در هر کشوری نشانگر رشد اقتصادی آن کشور است و در ترکمنستان نیز برای رشد حوزه صنایع دستی فعالیت‌های..

 • جمعه / ۲۴ آذر ۱۴۰۲ / ۰۰:۵۸
 • دسته‌بندی: گردشگری و میراث
 • کد خبر: ۱۴۰۲۰۹۲۴۱۷۲۶۵
 • خبرنگار : ۷۱۰۲۱
 • چاپ

ایران همزمان با برپایی نمایشگاه مشترک صنایع دستی در ترکمنستان، هنر کاشی‌کاری سنتی ایرانی را در شهر باستانی مرو به نمایش گذاشت.

به گزارش ایسنا، نمایشگاه مشترک صنایع دستی و کارگاه کاشیکاری جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان با حضور علی مجتبی روزبهانی ـ سفیر کشورمان در ترکمنستان ـ، اسماعیل اورازوف ـ نماینده وزارت فرهنگ ترکمنستان و رئیس موزه هنرهای تجسمی عشق آباد ـ، عوض قلیجُف ـ مدیرکل فرهنگ استان مرو ـ و دیگر مقامات ترکمنستان، برخی دیپلمات‌ها، شهروندان مرو و تولیدکنندگان صنایع دستی دو کشور به همراه اجرای گروه‌های موسیقی آئینی ایران، پنج‌شنبه ۲۳ آذر در محل موزه تاریخ و کشورشناسی شهر باستانی مرو افتتاح شد.

اسماعیل اورازوف ـ نماینده وزارت فرهنگ ترکمنستان و رئیس موزه هنرهای تجسمی عشق آباد ـ در آغاز این نمایشگاه گفت: با سیاست رییس‌جمهوری ترکمنستان بخش فرهنگ روز به روز رشد و توسعه پیدا می‌کند. صنایع دستی در هر کشوری نشانگر رشد اقتصادی آن کشور است و در ترکمنستان نیز برای رشد حوزه صنایع دستی فعالیت‌های زیادی می‌شود.

علی مجتبی روزبهانی ـ سفیر ایران در ترکمنستان ـ با ابراز خشنودی برای اولین سفر کاری خود به شهر باستانی مرو، گفت: این مناسبت مهم در شهری برگزار می‌شود که خود شهری تاریخی و فرهنگی و یکی از مراکز صنایع دستی است و بخشی از مشترکات جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان را تشکیل می‌دهد.

او ادامه داد: صنایع دستی، سفیران فرهنگی اقوام گذشته و حال و تجلی گاه هنر و خلاقیت اقوامی هستند که با این صنایع سر و کار دارند. توجه به این صنعت در حال حاضر، نه تنها ما را با گذشته مردمان در هر منطقه پیوند می‌دهد، بلکه در حد توان می‌تواند ما را در همان فضایی قرار دهد که انسان ماشین‌زده امروز از آن جدا افتاده است.

هنرنمایی ایران و ترکمنستان در مرو باستانی

روزبهانی با اشاره به جایگاه بسیار بالای ایران در حوزه صنایع دستی گفت: سفره رنگین صنایع دستی ایران که از تنوع، ظرافت و قدمت بالایی نیز برخوردار است و شماری از آن‌ها با مهر و تأیید یونسکو جهانی نیز شده است، بیانگر جایگاه بسیار بالای ایران در حوزه صنایع دستی در جهان است، به طوری که براساس آمار شورای جهانی صنایع دستی از ۵۹ شهر جهانی صنایع دستی که در دنیا به ثبت رسیده، ۱۱ شهر و ۳ روستای صنایع دستی جهانی از ایران است.

سفیر ایران در ترکمنستان در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اشتراکات تاریخی و فرهنگی دو کشور، اظهار کرد: ایران در حوزه‌های مختلف صنایع دستی و سنتی و حفاظت از میراث ملموس و ناملموس گذشتگان آمادگی دارد با ترکمنستان در سطوح مختلف دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی همکاری کند.

روزبهانی با اشاره به نمایشگاه صنایع دستی و کارگاه آموزشی کاشی‌کاری به عنوان بخشی از هنر سنتی ایرانی بیان کرد: امیدواریم برگزاری چنین نمایشگاهی، گام مؤثری برای توسعه همکاری‌ها در زمینه‌های فرهنگی، هنری و گردشگری باشد.

هنرنمایی ایران و ترکمنستان در مرو باستانی

نویدرسولی ـ رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان ـ نیز با اشاره به نقش مؤثر هنر در تقویت روابط کشورها در عرصه بین‌الملل، گفت: هنر، نمونه بارز نزدیک شدن ملت‌ها به یکدیگر است. رشته‌ای که مرزها را در نوردیده و در قالب یک تابلوی خاتم‌کاری، تندیسی با شکوه، ظرفی کارشده، زیوری آراسته و… در جشنواره‌های معتبر و در عرصه جهانی به خوبی توانسته است نشانگرِ نزدیکی، همبستگی و دوستی ملت‌ها با یکدیگر باشد.

او در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به هنر سنتی و صنایع دستی در حاشیه دریای خزر گفت: در بررسی اجمالی هنرهای صناعی رایج در مناطق روستایی و شهری حاشیه دریای خزر از جمله ایران و ترکمنستان، اشتراکات فراوانی از لحاظ نگاره‌ها، طرح‌ها، رنگ‌آمیزی‌ها و… وجود دارد. در تمام این مناطق صنایع دستی بخش مهمی از هنرهای سنتی و جزء لاینفکی از زندگی اقتصادی و حیات فرهنگی است.

رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان صنایع دستی را به عنوان عنصری از هنر و بخش بزرگی از سرمایه‌های فرهنگی یک جامعه دانست و اظهار کرد: دو کشور ایران و ترکمنستان بیش از آنچه در حال حاضر در مبادلات فرهنگی ایفای نقش می‌کنند می‌توانند بیشترین بهره را از صنایع دستی در توسعه گردشگری داشته باشند و از صادرات صنایع دستی سهم بسزایی را به خود اختصاص دهند.

هنرنمایی ایران و ترکمنستان در مرو باستانی

در این نمایشگاه دو روزه که تا جمعه ۲۴ آذرماه ادامه دارد، اجرای موسیقی آئینی زندگی مازندران و گروه موسیقی ترکمنستان، بازدید از نمایشگاه صنایع دستی دو کشور و کارگاه آموزشی کاشی‌کاری و آشنایی با ظرفیت‌های آنها مورد توجه حاضران قرار گرفت.

همچنین گروه‌های موسیقی آئینی ایران و ترکمنستان به طور مشترک همزمان با این نمایشگاه، در مرکز تئاتر درام دولتی کمینه استان مرو اجرا دارند.

رایزنی فرهنگی ایران در ترکمنستان پیش از این نیز، نمایشگاه مشترک گردشگری را در عشق‌آباد به نشانه دوستی مردم دو کشور و با انگیزه رونق سفر بین دو کشور برگزار کرده بود.

هنرنمایی ایران و ترکمنستان در مرو باستانی

انتهای پیام

 • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
 • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 • – ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
 • – نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
لینک کوتاه : https://hoteljar.ir/?p=72552

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نماد

نماد


برچسب ها
اجتماعی > حقوقی و قضایی استان ها > آذربایجان شرقی استان ها > اصفهان استانها > تهران استانها > خراسان جنوبی استان ها > خراسان رضوی استان ها > خراسان شمالی استان ها > خوزستان استانها > خوزستان استان ها > زنجان استان ها > سمنان استانها > سمنان استان ها > فارس استان ها > قم استان ها > لرستان استان ها > مازندران استان ها > مرکزی استان ها > همدان استان ها > کردستان استان ها > کرمان استان ها > گلستان استان ها > گیلان سیاست > احزاب و تشکلها سیاست > امنیتی و دفاعی سیاست > دولت سیاست > رهبری سیاست > سایر سیاست > سیاست خارجی سیاست > مجلس سیاسی > دولت سیاسی > سیاست داخلی سیاسی > مجلس عکس > خبری عکس > دریافتی فرهنگی و هنری > ادبیات و کتاب فرهنگی و هنری > تجسمی و موسیقی فرهنگی و هنری > دین و اندیشه فرهنگی و هنری > رسانه فرهنگی و هنری > سینما و تئاتر فرهنگی و هنری > فرهنگ حماسه فرهنگی و هنری > فرهنگ عمومی فرهنگی و هنری > گردشگری و میراث فیلم > سیاست ویدئو > خبر ویدئو > گزارش