• امروز : پنج شنبه - ۴ مرداد - ۱۴۰۳
 • برابر با : Thursday - 25 July - 2024
2

سینه بی‌سیم‌چی‌ها مملو از اسرار جنگ هستند

 • کد خبر : 70716
 • ۲۱ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۴

سه‌شنبه / ۲۱ آذر ۱۴۰۲ / ۱۸:۲۲ دسته‌بندی: فرهنگ حماسه کد خبر: ۱۴۰۲۰۹۲۱۱۵۶۶۵ خبرنگار : ۷۱۰۶۲ چاپ در دوران دفاع مقدس ارتباطات مثل خون در یک بدن جاری بود. فرمان فرماندهان از مغز به پیکره جاری می‌شد، حالا این پیکره یک تیم است، یک دسته است، یک گروهان است، یک گردان است، تیپ است، لشکر است، قرارگاه است یا قرارگاه‌های متعدد به پهنای دهلران.
به گزارش ایسنا، مراسم رونمایی از کتاب تاریخ شفاهی سردار حسین باقری از مسئولان مخابرات سپاه کردستان، قرارگاه حمزه و قرارگاه نجف در دوران دفاع مقدس با حضور دکتر تقی‌پور نماینده مجلس و وزیر اسبق وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ سردار علی شادمانی معاون هماهنگ کننده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء (ص)، سردار مهوری معاون فناوری اطلاعات ستاد کل سپاه، سردار مظلوم مسئول اسبق مخابرات سپاه، سردار یساول مسئول اسبق مخابرات نیروی دریایی، سردار مطهری مسئول اسبق مخابرات نیروهای زمینی و جمعی از مسئولین مخابرات‌ قرارگاه‌های قدس، نجف و کربلا در دوران دفاع مقدس، سردار علی‌محمد نائینی رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برگزارشد.
در این مراسم دکتر رضا تقی پور با اشاره به فرماندهان..

 • سه‌شنبه / ۲۱ آذر ۱۴۰۲ / ۱۸:۲۲
 • دسته‌بندی: فرهنگ حماسه
 • کد خبر: ۱۴۰۲۰۹۲۱۱۵۶۶۵
 • خبرنگار : ۷۱۰۶۲
 • چاپ

در دوران دفاع مقدس ارتباطات مثل خون در یک بدن جاری بود. فرمان فرماندهان از مغز به پیکره جاری می‌شد، حالا این پیکره یک تیم است، یک دسته است، یک گروهان است، یک گردان است، تیپ است، لشکر است، قرارگاه است یا قرارگاه‌های متعدد به پهنای دهلران.

به گزارش ایسنا، مراسم رونمایی از کتاب تاریخ شفاهی سردار حسین باقری از مسئولان مخابرات سپاه کردستان، قرارگاه حمزه و قرارگاه نجف در دوران دفاع مقدس با حضور دکتر تقی‌پور نماینده مجلس و وزیر اسبق وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ سردار علی شادمانی معاون هماهنگ کننده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء (ص)، سردار مهوری معاون فناوری اطلاعات ستاد کل سپاه، سردار مظلوم مسئول اسبق مخابرات سپاه، سردار یساول مسئول اسبق مخابرات نیروی دریایی، سردار مطهری مسئول اسبق مخابرات نیروهای زمینی و جمعی از مسئولین مخابرات‌ قرارگاه‌های قدس، نجف و کربلا در دوران دفاع مقدس، سردار علی‌محمد نائینی رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برگزارشد.

در این مراسم دکتر رضا تقی پور با اشاره به فرماندهان شهیدی که جبهه غرب و شمالغرب پایداری و از خود گذشتگی نشان دادند، گفت: یاد شهید ناصری، آبشناسان، صیاد شیرازی، داوود کریمی، شهید کاوه، شهید پیچک، محمود شهبازی، همدانی، محسن حاجی بابا، داوودآبادی را گرامی می داریم. همه این شهدا، فرماندهان بنده بودند و در دفاع از مرزهای غرب کشور حقیقتاً بر مجموعه جعرافیای گسترده، سازمان های متنوع و تا حدودی غیرمتجانس به خوبی فرماندهی کردند.

وی متذکر شد: اگر فرماندهی شهید بروجردی که توفیق داشتم شاهد بودم یا دیگران را در یک جغرافیایی مثل کردستان ابعادش را تشریح کنم متوجه می‌شویم که در عین کمبود امکانات و سختی شرایط آب و هوا و اقلیم و جغرافیا و سایر مشکلات حقیقتاً فرماندهی این عزیزان از نوع عالی بود.

نماینده مردم تهران در مجلس از اقدامات انجام شده در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به عنوان جهاد عظیم تبیین یاد کرد و گفت: این اقداماتی که در مرکز اسناد و تحقیقات سپاه با مدیریت برادرمان نائینی و تلاش همه دست‌اندرکاران در این مجموعه و همه فرماندهانی که برای این کار همت گماشتند انجام می‌شود، این همان جهاد عظیم تبیین است که فرمانده و امام و پیشوای ما فرمودند یک فریضه قطعی و فوری است. جهاد تبیین یک ریشه تاریخی دارد. از روزی که حضرت آدم آفریده شد خداوند بیان را به عنوان ابزار توجیه حضرت آدم مقرر فرمودند.

وی افزود: در طول تاریخ همه انبیا و معصومین کارشان تبیین بوده است. این ایام که مصادف با شهادت دخت گرامی نبی اکرم (ص)، حضرت زهرا (س) است وقتی که پیامبر اسلام رحلت کردند طوفانی از بدعت‌ها و انحرافات برای جانشینی نبوت و امامت آغاز شد. حضرت زهرا (س) با جمعی از زنان بنی‌هاشم روانه مسجد پیامبر شد تا خطر این توطئه عظیم را که برای ایجاد انحراف در مسیر اسلام می رود این راه کج را گوشزد کند، تذکر دهد، نصایح کند و افشا کند.

تقی پور اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب در کتاب «انسان ۲۵۰ ساله» در تبیین شخصیت حضرت زینب (س) می‌فرمایند در آن لحظه‌ای که امام سیدالشهدا (ع) تصمیم گرفتند از مدینه به سمت مکه و کوفه حرکت کنند یک حرکت معمولی نبود. جامعه از نظر سیاسی به شدت بحرانی است. آنگونه که صحابه پیامبر و مراجع دینی بزرگ آن روز قدرت تصمیم گیری نداشتند. تنها کسی که درست تصمیم گرفت، درست حرکت کرد و درست امام و رهبر خودش را حمایت کرد زینب کبری (س) بود. در آن شرایط سخت تصمیمی عالی، و این تصمیم و این حرکت تبدیل به تبیین جهاد کربلا شد.

وی افزود: آن روزی که عاشورا اتفاق افتاد و دیگر مردها شهید شدند و حضرت زینب (س) و هشتاد نفر زن و بچه بی پناه، کودکان پدر از دست داده ماندند، که غربت با همه شدت حاکم بود زینب کبری (س) فرماندهی کرد، رهبری کرد، تا اینکه به کاخ یزید رسید و آنجا جهاد تببینی را آغاز کرد که نتیجه آن این شعر معروف شد «کربلا در کربلا می‌ماند اگر زینب نبود».

آثار مرکز به بیان حقایق جنگ می‌پردازد

وزیر اسبق وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر این که آثار مرکز به بیان حقایق جنگ می‌پردازد، تصریح کرد: در تاریخ هر کشوری یک اتفاقاتی می‌افتد، آن حوادث و اتفاقات اگر در تایخ آینده آن کشور اثرگذار باشد این حادثه را به عنوان نقطه عطف تعریف می‌کنند. در کشور ما انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از جمله نقاط عطف تاریخی ما هستند.

وی با تاکید بر این که اگر می‌خواهیم دست به قلم شویم و این جهاد عظیم را طی کنیم اگر به همین دو حادثه بپردازیم حق مطلب را ادا کرده ایم، گفت: انقلاب اسلامی با همه آن شکوه و عظمتی که دارد، دفاع مقدسی که رهبری فرمودند گنجینه عظیمی است که باید کشف شود و در اختیار نسل‌ها قرار داده شود. امروز صحبت از به قول آن روزهای جنگ فاوا است، مخابرات است و به قول امروزی‌ها ارتباطات و فناوری اطلاعات.

تقی پور به تشریح نقش مخابرات در دفاع مقدس پرداخت و گفت: من اینگونه کار مخابرات در جنگ و پس از جنگ را اینگونه تشریح می‌کنم که شما رگ‌های یک انسان موجود را در بدن تجسم بفرمایید، تمام وجود یک بدن مملو از رگ‌هایی است که در بدن قرار داده شده است. تا مادامی که خون در این رگ ها جریان دارد آن جسم زنده است، اگر اتفاقی بیفتد دشمن نفوذ کند اختلال ایجاد کند یک خلأیی در این جریان خون به وجود می‌آید، اگر نفوذ کند، از این خون با شنود دزدی کند یک خلأیی و یک اختلالی پیش می‌آید.

وی اظهار کرد: ارتباطات هم حقیقتاً به این صورت بود یعنی مثل خون در یک بدن جاری بود. فرمان فرماندهان از مغز به پیکره جاری می‌شد، حالا این پیکره یک تیم است، یک دسته است، یک گروهان است، یک گردان است، تیپ است، لشکر است، قرارگاه است یا قرارگاه‌های متعدد به پهنای دهلران.

نماینده مردم تهران در مجلس از نقش بی بدیل و سرنوشت ساز مخابرات در غرب و شمالغرب گفت و بیان کرد: قبل از حادثه پاوه، بعد از بیست و دوم بهمن که انقلاب پیروز شد بیست و پنجم، بیست و ششم، بیست و هفتم ناآرامی‌ها در کردستان شروع شد. سپاه‌هایی به صورت معجزه آسا بدون اینکه سپاه امکانات فناوری و ارتباطات داشته باشد یعنی هم تجهیزات هم نیروی انسانی درست شده بود. اسرار عجیبی در این تسریع اقدامات نهفته است. هیچ سپاهی بدون ارتباطات نماند. وقتی که ناآرامی‌ها شروع شد و واحدهایی از این سپاه ها در تمام این جغرافیای گسترده ایلام، کرمانشاه، سنندج، ارومیه و حتی همدان که من بودم دارای ارتباطات بود.

وی متذکر شد: اسرار عجیبی در حکمت فرماندهان، در سرعت عمل، در اندیشه، در احساس مسئولیت نهفته است که اگر بیان شود، حقیقتاً درس آموزی های فراوانی دارد.

سینه مقدس همه بی‌سیم‌چی‌ها مملو از اسرار جنگ است

تقی پور با بیان این که به سینه مقدس همه بی سیم چی‌ها مملو از اسرار جنگ است، تصریح کرد: یک بی‌سیم‌چی نوجوان بیست و چهار ساعت در اوج بحران دنبال متوسلیان می‌دود، تمام رفتار او در فکر و ذهن خودش و در این سینه اش ضبط و ثبت می کند. دنبال همت می‌دود، دنبال صیاد شیرازی، دنبال همه این فرماندهان تیپ و دسته و گروهان و گردان. بی سیم چی همراه فرمانده است و همه چیز را می‌شنود و در خاطرش می سپارد.

وی به بیان خاطره ای از دوران حضورش در گیلانغرب پرداخت و گفت: در عملیات مطلع الفجر سال ۱۳۶۰ در گیلانغرب من با شهید همدانی و شهید شهبازی مسئول نیروهای همدان بودیم، عملیات در آنجا گره خورد و از ما خواستند که از سرپل ذهاب و همدان نیرو بیاوریم وارد عمل شویم. قبل از ما بچه‌های مراغه بیش از حد اندازه شهید داده بودند و جبهه بسیار بحرانی بود. ما وارد عمل شدیم. بخشی از ارتفاعات تنگه کورک را گرفتیم، بعد دشمن پاتک کرد، از سه ارتفاع دو ارتفاع را گرفتند و یک ارتفاع دست ما ماند.

وزیر اسبق وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: من و شهید همدانی و شهید شهباری برای چاره اندیشی پایین آمدیم. ما یک بی‌سیم‌چی به نام جوادی شعار داشتیم که هیجده سالش بود. فرمانده محور ما آنجا شهید شد. این بی سیم چی و ما سه فرمانده بودیم. خدا شاهد است که مملو از صلابت، عمق ایمان، شجاعت، تدبیر بود. تماس گرفتم ساعت ۴ بعدازظهر بود، دیگر همه بچه‌ها شهید شده بودند یک تعداد مانده بودند، روز هم که اصلاً ما نمی‌توانستیم از آن شیار بالا برویم چون تیربار دشمن در همان شیاری بود که ما باید نیرو بالا می‌بردیم. گفتم چه خبر؟ گفت حاج آقا ده نارنجک پیدا کردم، گفتم باشد، چه کسی هست؟ گفت خودم تنها، گفتم دیگر چه کسی هست؟ گفت تا بخواهی عراقی هست، گفتم چه کار می‌کنی؟ گفت صد نفر را می کشم و همینطور هم شد، حدود بیست دقیقه گذشت، بعد وقتی که گوشی می‌گرفت صدای عراقی‌ها می‌آمد، ذره‌ای تزلزل در وجود او مشاهده نمی‌کردیم. این گوشی را می گرفت صدای انفجار نارنجک‌ها که برای عراقی‌ها می‌انداخت ما می‌شنیدیم. بعد از بیست دقیقه دیگر صدایش نیامد. فهمیدیم که آرپی جی زدند و بعد هم رفتیم دیدم شهید شده است.

وی با بیان این که بی سیم چی‌ها در سخت ترین شرایط در کنار فرماندهان حضور داشتند و انجام وظیفه می‌کردند، گفت: بی‌سیم‌چی چی‌ها در سخت ترین فعالیت می‌کردند. بی سیم چی اسلحه نداشت. شما هر رزمنده‌ای که بخواهید تعریف کنید با اسلحه‌اش تعریف می‌کنید اما بی سیم چی ما اسلحه نداشت، یک بی‌سیم در کوله‌اش، در آن سرمای شدید باید دنبال متوسلیان و بروجردی و ناصر کاظمی و غیره و غیره بدود. بدود همپای او برود، بدود واحد را به گوش نگه دارد، بدود پیام فرمانده را به آن واحد برساند.

نقش بی سیم چی بسیار تعیین کننده‌ای است

تقی‌پور با بیان این که نقش بی‌سیم چی بسیار تعیین کننده‌ای است، اشاره کرد: در سرما، در گرما، زیر آتش شدید دشمن چه بی سیم چی‌هایی دیدیم که تکه پاره شده بودند دیدیم که گوشی دستشان بود. البته همه رزمندگان نقش حماسه آفرین دارند.

وی در پایان از همه خدمات همه فرماندهانی که مسئولیت برقراری ارتباطات را در آن شرایط سخت بر عهده داشتند، تشکر و قدردانی کرد و گفت: من نمی دانم این تجهیزات از کجا جمع‌آوری شد، نمی دانم این نیروهای انسانی چه زمانی و چگونه شناسایی شدند، سازماندهی شدند، آموزش دیدند و در واحدها توزیع شدند، بعد در هر عملیاتی تعدادی از آنها زخمی، شهید یا خدمتش به پایان می رسید بسیجی بود دوباره جایگزینی، یک روند حقیقتاً حیرت آوری رقم می‌خورد. بعد حالا این تجهیزات تجهیزات مدرن مثل امروز نبود، تجهیزات ارتباطی ما فرسوده، قدیمی، غیرکارآمد، تازه دشمن هم شنود می‌کند، اختلال هم می‌کند، در جغرافیای کوهستانی غرب هم که همه جا تحت پوشش ارتباطات نیست. همه این زحمات به دوش این حضرات بود و قدردان همه این عزیزان هستیم.

انتهای پیام

 • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
 • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 • – ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
 • – نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
لینک کوتاه : https://hoteljar.ir/?p=70716

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نماد

نماد


برچسب ها
اجتماعی > حقوقی و قضایی استان ها > آذربایجان شرقی استان ها > اصفهان استانها > تهران استانها > خراسان جنوبی استان ها > خراسان رضوی استان ها > خراسان شمالی استان ها > خوزستان استانها > خوزستان استان ها > زنجان استان ها > سمنان استانها > سمنان استان ها > فارس استان ها > قم استان ها > لرستان استان ها > مازندران استان ها > مرکزی استان ها > همدان استان ها > کردستان استان ها > کرمان استان ها > گلستان استان ها > گیلان سیاست > احزاب و تشکلها سیاست > امنیتی و دفاعی سیاست > دولت سیاست > رهبری سیاست > سایر سیاست > سیاست خارجی سیاست > مجلس سیاسی > دولت سیاسی > سیاست داخلی سیاسی > مجلس عکس > خبری عکس > دریافتی فرهنگی و هنری > ادبیات و کتاب فرهنگی و هنری > تجسمی و موسیقی فرهنگی و هنری > دین و اندیشه فرهنگی و هنری > رسانه فرهنگی و هنری > سینما و تئاتر فرهنگی و هنری > فرهنگ حماسه فرهنگی و هنری > فرهنگ عمومی فرهنگی و هنری > گردشگری و میراث فیلم > سیاست ویدئو > خبر ویدئو > گزارش