• امروز : پنج شنبه - ۴ مرداد - ۱۴۰۳
 • برابر با : Thursday - 25 July - 2024
2

برخی از مساجد امکانات لازم برای فعالیت بانوان را ندارند

 • کد خبر : 70467
 • ۲۱ آذر ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۵

سه‌شنبه / ۲۱ آذر ۱۴۰۲ / ۱۵:۰۷ دسته‌بندی: دین و اندیشه کد خبر: ۱۴۰۲۰۹۲۱۱۵۵۱۲ خبرنگار : ۷۱۴۶۱ چاپ رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور گفت: متأسفانه، برخی از مساجد از امکانات لازم برای فعالیت بانوان برخوردار نیستند که نیاز است در این زمینه بازبینی دوباره‌ای صورت گیرد. برای تحقق این آرمان و آرزو خود بانوان باید دست به کار شوند و از ائمه جماعات، امنا و ارکان مسجد این مطالبه و خواسته را داشته باشند که مسجد به عنوان پایگاه اصلی زیست مومنانه بتواند زمینه حضور فعالان آنها را مهیا کند چرا که هر کسی خوشبختی جامعه را می خواهد، باید این موضوع را در مسجد محقق کند.
به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین محمد جواد حاج علی اکبری -رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور- در نخستین کنگره ملی فعالین خواهر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد سراسر کشور که امروز سه شنبه (۲۱ آذرماه) در تالار وحدت تهران برگزار شد با اشاره به اینکه تأسیس کانون های تخصصی خواهران اقدامی فرخنده و بسیار مناسب در جهت دستیابی به مسجد تراز اسلامی است، اظهار کرد: حضرت فاطمه (س) در بین اولیای الهی به مقام نورانیت شناخته شده بودند و ویژگی ارتباط..

 • سه‌شنبه / ۲۱ آذر ۱۴۰۲ / ۱۵:۰۷
 • دسته‌بندی: دین و اندیشه
 • کد خبر: ۱۴۰۲۰۹۲۱۱۵۵۱۲
 • خبرنگار : ۷۱۴۶۱
 • چاپ

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور گفت: متأسفانه، برخی از مساجد از امکانات لازم برای فعالیت بانوان برخوردار نیستند که نیاز است در این زمینه بازبینی دوباره‌ای صورت گیرد. برای تحقق این آرمان و آرزو خود بانوان باید دست به کار شوند و از ائمه جماعات، امنا و ارکان مسجد این مطالبه و خواسته را داشته باشند که مسجد به عنوان پایگاه اصلی زیست مومنانه بتواند زمینه حضور فعالان آنها را مهیا کند چرا که هر کسی خوشبختی جامعه را می خواهد، باید این موضوع را در مسجد محقق کند.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین محمد جواد حاج علی اکبری -رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور- در نخستین کنگره ملی فعالین خواهر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد سراسر کشور که امروز سه شنبه (۲۱ آذرماه) در تالار وحدت تهران برگزار شد با اشاره به اینکه تأسیس کانون های تخصصی خواهران اقدامی فرخنده و بسیار مناسب در جهت دستیابی به مسجد تراز اسلامی است، اظهار کرد: حضرت فاطمه (س) در بین اولیای الهی به مقام نورانیت شناخته شده بودند و ویژگی ارتباط حضرت(س) با خدا جلوه ویژه و درخشش خاصی داشته است و جلوه ویژه این نورانیت ارتباط حضرت فاطمه (س) با خدا بوده است. در این جلوه ویژه، نماز ایشان برجسته‌تر است.

وی ادامه داد: پیامبر گرامی اسلام(س) در معرفی چهره عبودی حضرت زهرا(س)، می فرمودند: دخترم فاطمه(س) وقتی در محراب نماز می ایستد نور از چهره او به آسمان می رود و خداوند فرشتگان را خبر می دهد که بنده خاص من فاطمه(س) را تماشا کنید! این به دلیل شدت خشوع و خضوع حضرت زهرا(س) هنگام ایستادن در برابر خداوند بود

حجت الاسلام حاج‌علی‌اکبری با اشاره به دیگر ویژگی های اخلاقی حضرت فاطمه زهرا (س) بیان کرد: اصالت تربیت از دیگر ویژگی های آن حضرت(س) بود چرا که ام ابیها تمرکز خاصی در محور تربیت در خانواده داشتند. ویژگی دیگر آن حضرت فعالیت در عرصه های اجتماعی با محور مهرورزی و گره گشایی از بندگان خدا بوده است.

امام جمعه موقت تهران حضور ممتاز و منحصر به فرد در فرآیند تمدن سازی و تاریخ سازی را از دیگر ویژگی های حضرت فاطمه زهرا (س) معرفی و تأکید کرد: ایشان نقش آفرینی کلانی در حرکت امت داشتند که در کنار ارتباط ویژه ایشان با حضرت حق بسیار مهم بود.

وی ادامه داد: خداوند در قرآن کریم وقتی از زنان برجسته و برگزیده یاد می کند از حضرت مریم(س) نیز با همین ویژگی ها یاد می کند و ما می توانیم از مبانی اندیشه اسلامی این استنباط را داشته باشیم که خداوند به بانوان نظر خاصی دارد و زنان مخاطبان ویژه ای برای پیام های آسمانی هستند و این عنایت خاص الهی به بانوان به دلیل هوش معنوی آنها است که نسبت به آقایان شش سال جلوتر مخاطب پیام الهی قرار می گیرند.

امام جمعه موقت تهران در ادامه ارتباط با خدا، فعالیت های اجتماعی و نقش آفرینی سیاسی و ولایی را از جمله ویژگی هایی دانست که در سیره نبوی و علوی مورد توجه قرار گرفته است و خاطرنشان کرد: این ویژگی ها با اتصال به مسجد و فعالیت های اجتماعی محقق می شود.

مسجد تراز پایگاه جوانان و سازماندهی امت اسلامی بر مدار ولی الهی است

وی با اشاره به ویژگی های مسجد تراز اسلامی گفت: در مسجد تراز اسلامی بانوان با خدا در ارتباط هستند و مسجد پایگاه تربیت مومن تراز است. در اهمیت جایگاه مسجد همین بس که در خانه حضرت فاطمه (س) به مسجد گشوده می شد و نشانی خانه خدا و حضرت فاطمه(س) یکی بوده است.

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور در شرح دیگر ویژگی های مسجد تراز اسلامی، ابراز کرد: در مسجد تراز به موضوعات و دغدغه های جامعه اسلامی توجه می شود و ارتباط بر مدار اخوت ایمانی با محوریت مسجد تحقق می یابد و فعالیت های اجتماعی، گره گشایی و خدمت بر مدار مسجد شکل می گیرد؛ از طرفی مسجد تراز پایگاه جوانان و سازماندهی امت اسلامی بر مدار ولی الهی است.

وی با اشاره به ویژگی های بانوی تراز اسلام، گفت: مولفه‌های ارتباط با خدا، تربیت، کنشگری اجتماعی، کنشگری سیاسی و ترویج اندیشه های ولایت و نیز وفاداری و نصرت به ولایت از ویژگی های بانوی تراز است چرا که وقتی یک بانو با مسجد ارتباط گرفت، زمینه انسش با خدا فراهم می شود و می تواند در فعالیت های خانه و اجتماع نیز حضور یابد.

برخی از مساجد امکانات لازم برای فعالیت بانوان را ندارند

وی با بیان اینکه مسجد پایگاه ویژه ای برای بانوی تراز اسلام است، ابراز کرد: حضور در مسجد می تواند موجب شود که زنان نقش الهی خود را به خوبی ایفا کنند و در مسئولیت پذیری های اجتماعی با مهرورزی فعالیت داشته باشند چراکه مهرورزی عاشقانه و خالصانه در فطرت بانوان نهفته است.

حجت الاسلام حاج‌علی‌اکبری تأکید کرد: در محور ولایت الهی بعد از حضرت خدیجه(س)، حضرت فاطمه(س) پرچم ولایت مداری را برافراشتند و بعد از ایشان نیز حضرت زینب(س) این نقش ویژه و ممتاز را ایفا کردند. در حال حاضر نیز به برکت انقلاب اسلامی ما هم طعم مسجد تراز را چشیدیم و هم بانوی تراز را شناختیم و به تعبیر مقام معظم رهبری الگوی سوم زن را پیش روی بشریت قرار دادیم.

وی در ادامه با طرح این سوال که آیا وضعیت مساجد ما برای انجام رسالت های بانوان مطلوب است یا خیر؟، گفت: برخی از مساجد ما به شاخصه های مسجد تراز نزدیک هستند اما متاسفانه برخی از مساجد این ویژگی را ندارند و لازم است در گام دوم انقلاب در جهت دست یابی به مسجد تراز اسلامی گام های اثرگذاری برداریم.

برخی از مساجد از امکانات لازم برای فعالیت بانوان برخوردار نیستند

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه ادامه داد: ضرورت دارد که در گام دوم انقلاب مسجد را برای نقش آفرینی بیش از پیش بانوان فعال کنیم و در این زمینه بازتعریف دوباره ای در مدیریت، کالبد و سرمایه انسانی مسجد صورت گیرد که خوشبختانه در سند تحول مسجد نیز این ویژگی ها مورد توجه قرار خواهد گرفت.

حجت الاسلام حاج علی اکبری تصریح کرد: متأسفانه، برخی از مساجد از امکانات لازم برای فعالیت بانوان برخوردار نیستند که نیاز است در این زمینه بازبینی دوباره‌ای صورت گیرد. برای تحقق این آرمان و آرزو خود بانوان باید دست به کار شوند و از ائمه جماعات، امنا و ارکان مسجد این مطالبه و خواسته را داشته باشند که مسجد به عنوان پایگاه اصلی زیست مومنانه بتواند زمینه حضور فعالان آنها را مهیا کند چرا که هر کسی خوشبختی جامعه را می خواهد، باید این موضوع را در مسجد محقق کند.

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور افزود: با توجه به نقش مهم مسجد در خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی اگر این پایگاه مهم اثرگذار مورد بی اعتنایی قرار گیرد به هدف نمی رسیم؛ بنابراین باید به مسجد نگاه جامعی داشت و ما نیز در شورای سیاستگذاری ائمه جمعه با توجه به ماموریت هایی که داریم برای پویایی و نشاط مساجد تلاش می کنیم.

وی همچنین از حمایت ها و کمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دولت از مساجد و کانون های فرهنگی هنری تشکر کرد و گفت: مجموعه های حوزوی، دانشگاهی و نهادهای مرتبط با مسجد باید دست به دست هم دهند و برای احیای مسجد تراز و نیز پررنگ کردن نقش بانوان در این پایگاه اثرگذار برای انجام فعالیت های اجتماعی بانوان تلاش کنند.

وی همچنین با اشاره به حماسه بانوان در غزه خاطرنشان کرد: مادران غزه با ایمان در مقابل جبهه کفر ایستادگی می کنند که این ریشه در تربیت دینی و مسجدی آنها دارد.

انتهای پیام

 • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
 • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 • – ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
 • – نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
لینک کوتاه : https://hoteljar.ir/?p=70467

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نماد

نماد


برچسب ها
اجتماعی > حقوقی و قضایی استان ها > آذربایجان شرقی استان ها > اصفهان استانها > تهران استانها > خراسان جنوبی استان ها > خراسان رضوی استان ها > خراسان شمالی استان ها > خوزستان استانها > خوزستان استان ها > زنجان استان ها > سمنان استانها > سمنان استان ها > فارس استان ها > قم استان ها > لرستان استان ها > مازندران استان ها > مرکزی استان ها > همدان استان ها > کردستان استان ها > کرمان استان ها > گلستان استان ها > گیلان سیاست > احزاب و تشکلها سیاست > امنیتی و دفاعی سیاست > دولت سیاست > رهبری سیاست > سایر سیاست > سیاست خارجی سیاست > مجلس سیاسی > دولت سیاسی > سیاست داخلی سیاسی > مجلس عکس > خبری عکس > دریافتی فرهنگی و هنری > ادبیات و کتاب فرهنگی و هنری > تجسمی و موسیقی فرهنگی و هنری > دین و اندیشه فرهنگی و هنری > رسانه فرهنگی و هنری > سینما و تئاتر فرهنگی و هنری > فرهنگ حماسه فرهنگی و هنری > فرهنگ عمومی فرهنگی و هنری > گردشگری و میراث فیلم > سیاست ویدئو > خبر ویدئو > گزارش