• امروز : یکشنبه - ۳۱ تیر - ۱۴۰۳
 • برابر با : Sunday - 21 July - 2024
8

استاد حدت: من در اصفهان شیفته نقاشی شدم

 • کد خبر : 72500
 • ۲۳ آذر ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۰

پنجشنبه / ۲۳ آذر ۱۴۰۲ / ۲۲:۰۵ دسته‌بندی: اصفهان کد خبر: ۱۴۰۲۰۹۲۳۱۷۲۳۰ منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان چاپ ایسنا/اصفهان “من عاشق نقاشی شدم؛ در اصفهان هم شیفته نقاشی شدم. به هرکجای این دیار بنگری نقش و زیبایی می‌بینی. مشکل است که در نصف جهان زندگی کنی و هنرمند نشوی یا دست‌کم محبت و عشق خود را به هنر نشان ندهی.”
چهارمین نمایشگاه «ریشه‌ها» امروز پنج‌شنبه (۲۳ آذرماه) به کوشش حوزه هنری استان اصفهان، در عمارت تاریخی سعدی برپا شد. این دوره از «ریشه‌ها» آثار هنرمندی را به تماشا گذاشت که سروِ والا و همیشه سبزرنگ نقاشیِ ایران‌زمین است. مردی است که در همسایگی ما، یزدِ آرام و مهربان، چشم به جهان گشود و چون روزگار، او را به اصفهان پُرهنر رساند مایه فخر و نازیدن هر نصف جهانی شد.
این نمایشگاه به مناسبت «مروری بر مجموعه آثار نقاشی و پوسترِ محمدعلی حدت» برگزار شد؛ هنرمندی که فصلی هزاررنگ و نو در تاریخ هنر شهرمان به نمایش گذاشته است و جمله‌های بالا، بخشی از صحبت‌های استاد محمدعلی حدت بود که امروز در آئین گشایش این نمایشگاه بیان شد.
در دامان شهری هنرپرور
محمدعلی حدت، مردی که ریشه‌های او در هنر ایران چ..

 • پنجشنبه / ۲۳ آذر ۱۴۰۲ / ۲۲:۰۵
 • دسته‌بندی: اصفهان
 • کد خبر: ۱۴۰۲۰۹۲۳۱۷۲۳۰
 • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان
 • چاپ

ایسنا/اصفهان "من عاشق نقاشی شدم؛ در اصفهان هم شیفته نقاشی شدم. به هرکجای این دیار بنگری نقش و زیبایی می‌بینی. مشکل است که در نصف جهان زندگی کنی و هنرمند نشوی یا دست‌کم محبت و عشق خود را به هنر نشان ندهی."

چهارمین نمایشگاه «ریشه‌ها» امروز پنج‌شنبه (۲۳ آذرماه) به کوشش حوزه هنری استان اصفهان، در عمارت تاریخی سعدی برپا شد. این دوره از «ریشه‌ها» آثار هنرمندی را به تماشا گذاشت که سروِ والا و همیشه سبزرنگ نقاشیِ ایران‌زمین است. مردی است که در همسایگی ما، یزدِ آرام و مهربان، چشم به جهان گشود و چون روزگار، او را به اصفهان پُرهنر رساند مایه فخر و نازیدن هر نصف جهانی شد.

این نمایشگاه به مناسبت «مروری بر مجموعه آثار نقاشی و پوسترِ محمدعلی حدت» برگزار شد؛ هنرمندی که فصلی هزاررنگ و نو در تاریخ هنر شهرمان به نمایش گذاشته است و جمله‌های بالا، بخشی از صحبت‌های استاد محمدعلی حدت بود که امروز در آئین گشایش این نمایشگاه بیان شد.

در دامان شهری هنرپرور

محمدعلی حدت، مردی که ریشه‌های او در هنر ایران چنان استوار است که هرگز نخواهد پژمرد، در آیین گشایش چهارمین نمایشگاه «ریشه‌ها» سخنان خویش را با نام پروردگار عشق‌آفرین آغاز کرد و گفت: خداوند همه هستی را در وجود آدمی خلاصه کرده و بیراهه نیست که همین انسان آفریده‌شده از خاک، برترین مخلوق عالم شناخته می‌شود؛ «من چه گویم یک رگم هشیار نیست، شرح آن یاری که او را یار نیست».

این پیشکسوت نقاشی کشورمان پس از اشاره به آن بیت مولوی که نشان می‌دهد در کنار هنر، با ادب و ادبیات نیز الفتی دارد، صحبت خود را این‌گونه ادامه داد: هنرمندان و هنردوستان همواره با کلماتی که سنگین‌اند برایم به من عنایت و لطف داشته‌اند. از همه آنان سپاسگزارم، اما من لایقش نیستم. من در اندازه و حدی که می‌گویند نیستم و هرچه بر زبان می‌آورند، برآمده از لطفشان است. قصد شکسته‌نفسی ندارم، اما شکر نعمت، نعمت‌ها در پی خود می‌آورد.

این هنرمند که سال ۱۳۴۶ شمسی دیپلم خود را در رشته نقاشی طبیعت و از هنرستان هنرهای زیبای اصفهان دریافت کرده است، درباره پیوند هنر خود با این شهر چنین بیان کرد: من عاشق نقاشی شدم؛ در اصفهان هم شیفته نقاشی شدم. به هرکجای این دیار بنگری نقش و زیبایی می‌بینی. بارها گفته‌ام مگر می‌شود در اصفهان زیست، اما اهل هنر نبود؟ مشکل است که در نصف جهان زندگی کنی و هنرمند نشوی یا دست‌کم محبت و عشق خود را به هنر نشان ندهی.

طراح پوسترهای خاطره‌انگیز سینمای ایران یادآور شد: همیشه ایمان داشته‌ام که «در هرچه بنگرم تو پدیدار آمدی، ای کم نموده رخ که چه بسیار آمدی». از برگی کوچک تا غرش‌های سهمگین آسمان همگی نشانه‌های درخور اعتنایی برای من بوده. شاید غرش‌ها و باران‌ها نوایی است برای ما، اشک‌هایی است که برای ما ریخته می‌شود.

حدت در دنباله کلام متین و مجمل خود چنین آورد: از همه کسانی که در برپایی این برنامه نقشی داشته‌اند نهایت تشکر را دارم. اصفهان هنرمند ناآور و صاحب‌ سبک کم ندارد. در رشته‌های گوناگون و در ابعاد مختلف هنرمندان بسیاری یافتنی‌اند. از تئاتر و سینما و موسیقی و شعر گرفته تا نقاشی و حتی طنزپردازی در اصفهان هنرمندان پرنام‌ونشانی داشته‌ایم.

او که از ریشه‌های بردبار و استوار هنرمان است، با نگاهی به دوران ابتدایی کارش گفت: خدا را سپاس که من به شهر آمدم تا امکانات و شرایط برای رشدم فراهم باشد. در این مسیر کار کرده‌ام و رنج‌ها کشیده‌ام. خداوندگار نیز لطف داشت. صبوری خانواده‌ام و مخصوصاً همسرم، سوسن، را نمی‌توان در مسیر ترقی من نادیده گرفت. بارها دوسه شب پشت‌سرهم نمی‌خوابیدم تا یک پوستر سینمایی را طراحی کنم و به تهران و وزارت ارشاد برای مجوز ببرم و تحویل تهیه‌کننده بدهم. در این سالیان، همراهی همسرم بود که فرصت را برای بالیدن من فراهم کرد. او بود که از فرزندانمان مراقبت می‌کرد.

هنرور پُرکار و گزیده‌گوی اصفهان در سخنان پایان خود گفت: عشقم به نقاشی نگذاشت به اطرافیانم توجه کنم. اما به هرچه نگریستم در آن نقاشی دیدم. همسر و فرزند و دوست و حتی کاسب‌کار محله‌مان برای من یک تابلوی نقاشی بود. به‌خاطر کم‌توجهی‌ام از همه آنها عذرخواهی می‌کنم.

بیش از گذشته خدمتگزار هنرمندان اصفهان باشیم

در این آئین همچنین احمد نوری، مدیر حوزه هنری استان اصفهان ضمن خیرمقدم به مهمانان و با اشاره به اینکه از یزد نیز به احترام استاد محمدعلی حدت در این ائین حضور یافته‌اند، گفت: نام و آوازه استاد حدت را همیشه شنیده بودم و با آثارشان آشنایی داشتم، اما اولین‌بار در ایام کرونا فرصت دیدار با او فراهم آمد.

او ادامه داد: جامع‌بودن این هنرمند در حوزه‌های مختلف همیشه برای من جذابیت داشت. بسیار کوشیدم تا توفیق خدمت به این هنرمند برای حوزه هنری حاصل شود. خدا را سپاسگزارم که زمینه برگزاری این برنامه و البته با همکاری خودِ استاد ایجاد شد. ما همه توان و تلاش خود را برای این برنامه گذاشتیم. امیدواریم بضاعت ما بیشتر شود تا بیش از گذشته خدمتگزار هنرمندان اصفهان باشیم که بسیار هم هستند.

درباره محمدعلی حدت باید کتاب نوشت

همچنین مرتضی بخردی، از دوستان قدیمی محمدعلی حدت و از نخستین‌ گالری‌داران اصفهان نیز در این آئین گفت: از من خواستند که درباره حدت حرف بزنم، اما درباره حدت باید کتاب نوشت. حدت از ستون‌ها و پایه‌های هنر اصفهان است. سال‌ها پیش هنرستان هنرهای زیبا در اصفهان پایه‌ریزی شد که نه‌تنها در ایران بلکه از سوی بسیاری از شخصیت‌های دنیا موردتوجه قرار گرفت، چراکه حرفه‌ای عمل می‌کرد و از دل آن شخصیت‌هایی همچون محمدعلی حدت ظهور کرد. هنرمندان پرورش‌یافته در آن به عرصه‌های جهانی راه یافتند، اما متأسفانه امروز خبری از آن حال‌وهوای هنرستان نیست و به‌طور کلی عوض شده است.

بخردی تأکید کرد: نباید بگوییم حدت از جمله پوسترسازان ایران به شمار می‌رفت، بلکه باید بگوییم او تنها پوسترساز ایران بود. کسانی همچون مرتضی ممیز یا آیدین آغداشلو هم پوستر کار می‌کردند، اما هرگز توانایی، تکنیک و وسعت کار حدت را نداشتند. او در پوستر، نقاشی و بناهای تاریخی و هر حوزه‌ای که وارد شد، درخشید.

به گزارش ایسنا، علاقه‌مندان برای بازدید از چهارمین نمایشگاه «ریشه‌ها» می‌توانند تا ۹ دی‌ماه، همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ و ۱۵ تا ۱۹ به عمارت سعدی اصفهان مراجعه کنند. این رویداد هنری با عنوان «مروری بر مجموعه آثار محمدعلی حدت» در گالری‌های بوستان، گلستان، نقطه، هنرمند و تماشا برقرار است. در این نمایشگاه ۵۰ پوستر سینمایی و بیش از ۴۷ نقاشی از استاد محمدعلی حدت با موضوع‌های مختلف و در سبک‌های آب‌رنگ و اکریلیک و دیجیتال به ارائه‌شده است.

استاد حدت: من در اصفهان شیفته نقاشی شدم

انتهای پیام

 • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
 • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 • – ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
 • – نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
لینک کوتاه : https://hoteljar.ir/?p=72500

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نماد

نماد


برچسب ها
اجتماعی > حقوقی و قضایی استان ها > آذربایجان شرقی استان ها > اصفهان استانها > تهران استانها > خراسان جنوبی استان ها > خراسان رضوی استان ها > خراسان شمالی استان ها > خوزستان استانها > خوزستان استان ها > زنجان استان ها > سمنان استانها > سمنان استان ها > فارس استان ها > قم استان ها > لرستان استان ها > مازندران استان ها > مرکزی استان ها > همدان استان ها > کردستان استان ها > کرمان استان ها > گلستان استان ها > گیلان سیاست > احزاب و تشکلها سیاست > امنیتی و دفاعی سیاست > دولت سیاست > رهبری سیاست > سایر سیاست > سیاست خارجی سیاست > مجلس سیاسی > دولت سیاسی > سیاست داخلی سیاسی > مجلس عکس > خبری عکس > دریافتی فرهنگی و هنری > ادبیات و کتاب فرهنگی و هنری > تجسمی و موسیقی فرهنگی و هنری > دین و اندیشه فرهنگی و هنری > رسانه فرهنگی و هنری > سینما و تئاتر فرهنگی و هنری > فرهنگ حماسه فرهنگی و هنری > فرهنگ عمومی فرهنگی و هنری > گردشگری و میراث فیلم > سیاست ویدئو > خبر ویدئو > گزارش