کد خبر: ۹۵۷
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۰
در اولین بخش از آموزش لغات تخصصی صنعت هتلداری، چندین عبارت رایج در این حوزه، همراه با معنی و مفهوم آن را در اختیار شما قرار داده‌ایم. برای آشنایی بیشتر با لغات تخصصی هتلداری با هتل‌جار همراه باشید.

به گزارش پایگاه خبری هتل‌جار، در اولین بخش از آموزش لغات تخصصی صنعت هتلداری، چندین عبارت رایج در این حوزه، همراه با معنی و مفهوم آن را در اختیار شما قرار داده‌ایم. برای آشنایی بیشتر با لغات تخصصی هتلداری با هتل‌جار همراه باشید.


- Average Daily Rate یا ADR - نرخ متوسط روزانه

منظور از ADR و یا نرخ متوسط روزانه، میانگین نرخی است که برای هر اتاق در یک روز محاسبه شده است . این رقم از تقسیم درآمد واقعی روزانه کل اتاق‌ها بر تعداد آن محاسبه می‌شود. بدین ترتیب مشخص می‌شود اتاق‌های فروخته شده با چه نرخ متوسطی به فروش رفته است.


 - Close to Departure - محدودیت در خروج از هتل

محدودیتی که هر هتل می‌تواند برای خروج مسافران در هر روز ایجاد نماید. به عنوان مثال اگر میهمانی در روز 1 فروردین رزرو نمود و تمایل داشت تا دوم فروردین اتاق خود را تحویل دهد، هتل می‌تواند بگوید ما دوم فروردین خروج از هتل نداریم و اگر شما بخواهید برای شما رزرو انجام شود می‌باید هزینه شب دومین فروردین را نیز پرداخت نمایید.


 - Independent Contractor - پیمانکار مستقل

این اشخاص به صورت مستقیم در استخدام هتل نمی‌باشند، بلکه به صورت پیمانی برای هتل کار انجام می‌دهند. همانند تاکسی سرویس 


- Property Management System یا PMS  - سیستم مدیریت دارایی‌ها

 PMS، به برنامه جامع هتلداری گفته می‌شود که تمامی عملیات همانند: check-in ،check out فولیو و ... را مدیریت و اجرا می‌نماید. این برنامه همچنین می‌تواند با سایر برنامه‌ها همانند: CRS  ( سیستم جامع رزرواسیون ) در ارتباط باشد.


- Owner Manager Hotel  

 هتل‌های خود مالک


- High Season

به پرکارترین فصل کاری هتل گفته می‌شود. در این فصل هتل‌ها بسیار شلوغ و پر مشغله بوده و گاهی اقدام به استخدام نیروهای موقتی با قراردادهای کوتاه‌مدت می‌نمایند.