کد خبر: ۹۳۴
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۵
مدیر گروه آموزشی جهانگردی و هتلداری دانشگاه علامه‌طباطبایی:
کروبی با اشاره به اینکه دانشجویان این رشته بایستی قدم به قدم رو به جلو حرکت کنند، بیان داشت: فردی که دارای مدرک لیسانس هتلداری است نباید توقع مدیریت در یک هتل را داشته باشد بلکه باید از مشاغل پایین‌تری مانند رزرواسیون، اپراتوری، اطلاعات و ... شروع کند.
به گزارش پایگاه خبری هتل‌جار، دکتر مهدی کروبی؛ مدیر گروه آموزشی جهانگردی و هتلداری دانشگاه علامه‌طباطبایی در رابطه با وضعیت این رشته تحصیلی مدیریت هتلداری به خبرنگار هتل‌جار گفت: این رشته تحصیلی حدود 10 سال است که در دانشگاه علامه‌طباطبایی در مقطع کارشناسی تدریس و در طول این مدت چندین دوره نیز فارغ‌التحصیل داشته است.

کروبی ادامه داد: رشته هتلداری به عنوان یک رشته خاص دانشگاهی نیازمند یک کاراکتر و شخصیت ویژه است. افرادی که وارد این حوزه می‌شوند بایستی دارای روابط‌عمومی بالا و همچنین ظاهر فیزیکی آراسته‌ای باشند که متاسفانه در حال حاضر برخی از دانشجویان فاقد این ویژگی‌ها هستند و بالطبع نمی‌توانند شغل متناسب با تحصیلات خود را پیدا کنند.

مدیر گروه آموزشی جهانگردی دانشگاه علامه‌طباطبایی اظهار داشت: مهمترین ویژگی برای موفقیت در این رشته تحصیلی در درجه اول علاقه و سپس پشتکار است و بر همین اساس در حال حاضر بسیاری از اساتیدی که در مراکز آموزشی مختلف در حال تدریس هستند، همان دانشجویان سابقند که به دلیل علاقه فراوان به این مرحله رسیده‌اند.

وی افزود: قطعا کسی که علاقه و پشتکار داشته باشد می‌تواند در این حوزه مشغول به کار شود زیرا که در حال حاضر هتل‌ها به شدت از فقر نیروی انسانی متخصص رنج می‌برند.

کروبی با اشاره به اینکه دانشجویان این رشته بایستی قدم به قدم رو به جلو حرکت کنند، بیان داشت: فردی که دارای مدرک لیسانس هتلداری است نباید توقع مدیریت در یک هتل را داشته باشد بلکه باید از مشاغل پایین‌تری مانند رزرواسیون، اپراتوری، اطلاعات و ... شروع کند. تمامی مدیران هتل‌های 4 و 5 ستاره فعلی در داخل و خارج کشور نیز فعالیت خود در این حوزه را از مشاغل پایین‌تر شروع کرده‌اند.

کروبی همچنین در پاسخ به انتقادات مدیران هتل‌های کشور در خصوص اینکه دانشجویان هتلداری در حوزه عملی و اجرایی مهرتی ندارند، گفت: این امری بدیهی در تمامی رشته‌های دانشگاهی است که دانشجو در محیط تحصیل موارد نظری را می‌آموزد و سپس در محیط کار با موارد و نکات عملی آشنا می‌شود.

وی ادامه داد: دانشجویان رشته هتلداری 2 ترم آخر تحصیل خود را به صورت کارآموزی سپری می‌کنند و بنده با این موضوع که در دانشگاه تماما به صورت نظری آموزش داده می‌شود، کاملا مخالف هستم.

کروبی در پایان گفت: رشته مدیریت هتلداری مانند علم پزشکی یک رشته جهانی است و فردی که به حوزه‌های مختلف این رشته تسلط داشته باشد، می‌تواند در همه جای دنیا مشغول به کار شود.