کد خبر: ۷۹۷
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۹
بنای ارزشمند و تاریخی هتل "رزیدانس" متعلق به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با کاربری ساختمان - هتل تجاری در فهرست مزایده اموال این بنیاد قرار گرفته است.
به گزارش پایگاه خبری هتل‌جار و به نقل از ایسنا، ‌در آگهی مزایده املاک بنیاد درخصوص هتل رزیدانس نوشته شده: شش دانگ ساختمان سابق هتل «رزیدانس» به انضمام یک واحد تجاری به مساحت 50 متر مربع (شامل 9 طبقه، زیرزمین و همکف) که در صورت تغییر کاربری و مساحت در قیمت لحاظ می‌شود و قیمت پایه 18 میلیارد تومان است. آدرس: استان تهران، شهر تهران، خیابان سمیه بعد از مفتح، شماره 115، درب شمالی از کوچه معیرا، شماره 4

بر اساس این گزارش با توجه به اینکه حیدر غیایی، معمار هتل "رزیدانس" به عنوان مشاور سلطنتی و یک فراماسون مشهور بود، اقامتگاه رزیدانس تنها محل اسکان موقت و جلسات سفیران و دیپلمات‌های سایر کشورها بوده است.

عناصر عمودی موازی و مربع چه به صورت شیار، پنجره، آفتابگیر، دریچه و ... اجرا شده در هتل "رزیدانس" را می‌توان در نمونه کارهای دیگر این معمار مشاهده کرد.

این هتل قبل از سال 1357 به عنوان اقامتگاه و هتل بهره‌برداری مورد استفاده قرار می‌گرفت و با توجه به اینکه غیایی به دربار نزدیک بود، به عنوان املاک وابسته به بنیاد پهلوی مصادره و مدتی سربازان نگهبان اموال مصادره‌ای در آن اقامت داشتند.

 سپس مدتی از حیاط  هتل "رزیدانس" به عنوان پارکینگ خودرو استفاده و از واحد تجاری نیز برای فروش محصولات فرهنگی بنیاد بهره‌برداری شد که این موضوع تا سال 60 بیشتر دوام نیاورد و محلی متروکه شد که مکان اسکان کارتن خواب‌ها را تامین می‌کرد.
منبع: ایسنا