کد خبر: ۵۰۲
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۴
بخشدار ماهیدشت خبر داد:
استان کرمانشاه توانست کاروانسرای بیستون را با همکاری شرکت توسعه گردشگری ایران به هتل لاله بیستون تبدیل کند.

به گزارش پایگاه خبری هتل‌جار، ساماندهی کاروانسراهای تاریخی از اولویت‌های سازمان میراث فرهنگی کشور در دولت تدبیر و امید است که در همین راستا، استان کرمانشاه توانست کاروانسرای بیستون را با همکاری شرکت توسعه گردشگری ایران به هتل لاله بیستون تبدیل کند و اکنون نیز درصدد است تا با همکاری کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی، کاروانسرای ماهیدشت را به بزرگترین مجتمع گردشگری و پذیرایی غرب کشور تبدیل کند.

فرزادی پور، بخشدار ماهیدشت درباره اجرای این پروژه گفت: حدود پنج و نبم ماه است که بخشدار ماهیدشت شده‌ام و از بدو ورودم به این بخش به دنبال شناسایی پتانسیل‌ها و استعدادهای آن بوده‌ام که در یک بررسی کلی متوجه شدم وجود کاروانسرا، اصلی‌ترین پتانسیل توسعه در ماهیدشت است.

وی ادامه داد: در همین راستا اقدام به رایزنی با فرماندار، استاندار، میراث فرهنگی، اوقاف و امور خیریه و دیگر سازمانهای ذیربط کردم که در نهایت تصمیم گرفته شد برای ساماندهی آن از سرمایه‌گذار بخش خصوصی استفاده کنیم.

بخشدار ماهیدشت ادامه داد: پس از بررسی‌ها و رایزنی‌های بسیار به این نتیجه رسیدیم که از وجود کانون جهانگردی و اتومبلیرانی ایران برای ساماندهی و تغییر کاربری این کاروانسرا بهره ببریم. آنها نیز پای کار آمدند و بعد از انجام مطالعات اولیه اقدام به عملیات ساماندهی کاروانسرا کردند.

فرزادی پور تصریح کرد: شروع این ساماندهی از همان روز بازدید استاندار کرمانشاه از کاروانسرا (حدود 2 ماه پیش) زده شد. انصافا کانون جهانگردی به عنوان سرمایه گذار و مجری کار نیز با تمام توان پای کار است.

بخشدار ماهیدشت از افتتاح این مجموعه در نوروز 95 خبر داد و گفت: اگر مشکل خاصی پیش نیاید، کاروانسرای ماهیدشت با عنوان بزرگترین مجتمع گردشگری و پذیرایی غرب کشور در نوروز 95 پذیرای گردشگران و مسافرین نوروزی خواهد بود.

وی افزود: هدف ما در این طرح ساماندهی و تغییر کاربری این است که کاروانسرای ماهیدشت را به مکانی برای برگزاری جشن‌ها و مراسم ملی مذهبی، همایش‌ها، کنفرانس ها و سمینارهای علمی، فرهنگی و هنری، کنسرت‌ها و جشنواره‌های مختلف تبدیل کنیم و در کنار همه آنها شرایطی را برای اقامت گردشگران داخلی و خارجی مهیا کنیم.

فرزادی پور خاطرنشان کرد: علاوه بر موراد یاد شده به دنبال آنیم که کارکردهای متنوع دیگری همچون رستوران سنتی، موزه‌ تاریخی، کارگاه نجوم، حجره‌های فروش صنایع دستی و سوغات محلی و ... را در این کاروانسرا تعریف کنیم.

بخشدار ماهیدشت معتقد است، کار ساماندهی کاروانسرا به هیمن جا ختم نخواهد شد، بلکه پس از انجام کارهای داخلی به سراغ آزادسازی حریم اطراف کاروانسرا خواهیم رفت.

بر اساس این گزارش، منطقه کرمانشاه، کاروانسرا بزرگ‌ترین نوع ساختمانهای اسلامی است و پر رونق‌ترین دوره احداث و مرمت کاروانسراها را می‌توان دوره صفویه دانست. در این دوران بود که شاه عباس یکم تصمیم به بازسازی و احیای جاده ابریشم نمود و یکی از الزامات این کار را احیای کاروانسراها می‌دانست.

پژوهشگران همین موضوع را یکی از دلایل اشتهار بیشتر کاروانسراها به کاروانسرای شاه عباسی می‌دانند. هر چند که ممکن است آن کاروانسرا بازسازی شده کاروانسراهای پیش از صفویه باشد.

استان کرمانشاه نیز از آنجایی که در مسیر شاهراه ابریشم بوده از وجود این کاروانسراهای عباسی بی‌نصیب نمانده است، بگونه‌ای که سه مورد از این کاروانسراها در بیستون، ماهیدشت و قصرشیرین دیده می‌شود.

متاسفانه در چند دهه اخیر این کاروانسراها به درستی مورد استفاده قرار نگرفته و به نوعی رو به تخریب بودند، اما در دولت جدید پروژه احیاء، مرمت و ساماندهی آنها در دستور کار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته است.

کاروانسرای بیستون نخستین کاروانسرای استان کرمانشاه بود که حس و حال واقعی ساماندهی را چشید و به هتل بوتیک مجللی به نام هتل لاله بیستون تغییر کاربری یافت.

این کار با سرمایه‌گذاری شرکت توسعه گردشگری ایران و مجموعه هتل‌های بین‌المللی لاله انجام گرفت و اکنون این کاروانسرای تاریخی حال و روز بسیار خوشی دارد.تا جایی که در جریان بازدید استاندار کرمانشاه از کاروانسرای بیستون (هتل لاله بیستون)، مدیر هتل گفت: تمام اتاق‌های این کاروانسرا تا 15 فرودین 95 رزرو شده است.

یقینا انجام چنین پروژه‌های بزرگی نیاز به حمایت مدیران ارشد استان دارد و از آنجایی که نمونه اجرا شده این حرکت در کاروانسرای بیستون کاملا قابل مشاهده است، دور از انتظار نخواهد بود که ماهیدشت نیز با ساماندهی کاروانسرایش روزهای خوب و صدالبته پررونقی را در حوره گردشگری در انتظار داشته باشد.


منبع: ایسنا