کد خبر: ۲۲۶
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۶
تعداد نظرات: ۲ نظر
وی اصالتی بانه ای دارد اما سال هاست در سقز زندگی می کند، هتل ماد را هم مدیریت می کند و در این وانفسای بی هتلی، حداقل هایی را برای میهمانان این شهر فراهم کرده است. او اکنون دست به کار پروژه ای زده است که سرمایه گذران معدودی در ایران حاضر به ورود به آن هستند.

هتل داری و حوزه گردشگری حوزه ای با ریسک بالا و وجود متغیر های فراوان است که کنترل آنها بسیار مشکل است. مسافران غزال های تیزپایی هستند که به همه چیز واکنش نشان می دهند، از بدی آب و هوا گرفته تا شرایط نامساعد اقتصادی، ناآرامی و کمبود امکانات مقاصد گردشگری که موجب می شود از سفر خودداری کنند. اما احمدی چرا دست به این کار زد؟ چه میزان به آینده سرمایه گذاری خود امیدوار است؟

متن گفتگو:

برای اولین سوال ممکن است در مورد حجم سرمایه گذاری و وضعیت کلی کار توضیح دهید؟

برآورد ما از میزان نهایی سرمایه گذاری ۶ میلیارد تومان است که در ابتدا قرار بود که ما سرمایه ای اولیه ای را فراهم کنیم و سازمان گردشگری بخشی از این سرمایه را بازگرداند که تاکنون چنین امری اتفاق نیفتاده است. این طرح می توانست بیشتر از ۶ میلیارد هزینه در بر داشته باشد اما با تدابیری که به کار بردیم هزینه ها را به حداقل رساندیم برای مثال ما ازاستادکارهای بومی استفاده کردیم که اگر از دیگر شهرها می آمدند قطعا پر هزینه می شد. حتی ما برای سنگکاری مجموعه، از یک جوان سقزی استفاده کردیم که در اربیل مشغول کار بود و به خوبی از عهده کار برآمد که استادکاران شهرهای دیگر از جمله اصفهان و تهران در بازدید از پروژه، کار این جوان همشهری  را تحسین کردند.

 البته باید به عرض برسانم که حتی برای طراحی نقشه و معماری نیز به نیروهای بومی شهرستان اعتماد کردم که انصافا نتیجه ی کارنیز قابل تقدیر است فقط برای طراحی استخر به شرکتی در تبریز مراجعه شد چرا که در کردستان و سقز تا به حال طراح استخر نداشتیم . لازم میدانم به عرض برسانم که از مصالح درجه یک و کاملا استاندارد هم استفاده کردیم.

آینده این سرمایه گذاری را چطور می بینید؟ آیا سودآور خواهد بود؟

اگر به دنبال درآمدم می بودم نباید در این بخش سرمایه گذاری می کردم. بنده چون به مسافرت و گردشگری علاقمند هستم و بیشتر جاهای دیدنی ایران را سرزده ام علاقه  ی خاصی هم به هتل داری دارم. در هر مسافرت نیز در بهترین هتل آن شهر اقامت داشته ام. آدم در زندگی همه کارها را برای پول نمی کند و من در این کار به دنبال علاقه ام رفته ام.

پس پیش بینی شرایط دشواری را در آینده دارید؟

 این مساله را در نظر بگیریم که چه تعداد از مسافران مراجعه کننده به سقز خواهان اقامت در هتل چهار ستاره با هزینه های مشخص آن هستند؟ بیشتر مسافران هدفشان از سقز مراجعه به بانه برای خرید است که در بانه هتل سه ستاره و چهار ستاره موجود است. ما باید لحاظ کنیم که چه جاذبه های گردشگریی در سقز هست تا مسافر با رغبت و به هدف دیدار از اماکن دیدنی و جاذبه های گردشگری مراجعه نماید که در نهایت می بینیم که علی رغم وجود  جاذبه های گردشگری بالقوه، چون کار خاصی برای معرفی یا فراهم کردن شرایط بازدید انجام نگرفته است، کسی به قصد دیدن سقز و بازدید از نقاط تاریخی و طبیعی فراوان آن به این شهر مسافرت نمی کند و این واقعیتی است که باید پذیرفت. 

 ولی بنا به علاقمندی خودم در این حوزه و همچنین تجاربی که در هتل سه ستاره ی ماد کسب کرده ام دست به این سرمایه گذاری زدم. به هر حال برای شهری همچون سقز وجود هتل الزامی است که بنده نیز بنا به این دلیل ساخت "هتل کرد” را آغاز کردم.

همچنانکه که کارشناسان می گویند گردشگری تبدیل به صنعت شده است و صنعت گردشگری  نیازمند زیرساختهای مختلفی است که از مهمترین آن ها مراکز اقامتی و هتل ها است، اهمیت هتل‌داری و جایگاه ویژه آن در صنعت گردشگری و نقش آن در جذب گردشگر بر همگان روشن است امروزه دیگر هتل‌داری یک فعالیت صرفا تجاری نیست بلکه یک فعالیت اقتصادی فرهنگی و یک صنعت است. پس اگر در شهری همچون سقز با سرمایه گذاری در زمینه ی گردشگری به دنبال سود باشیم کاری بیهوده و عبث است. در هر حال هتل تنها در ایامی خاصی مسافر دارد حتی اگر شرایط هوا مساعد نباشد مردم به مسافرت نمی روند، توریست به مکانهایی سفر می کند که در آرامش کامل باشد.

همکاری ادارات و ارگان های دخیل در پروژه چطور بوده است؟

متاسفانه همکاری بسیار کم بوده و در این زمینه از مسئولان گلایه مندم، در دوره ی شهرداری قبلی با مشکلات عدیده ای روبه رو بودیم حتی مدتی هم  ساخت پرو‍ژه به دلیل سختگیریها و عدم همکاری به تعویق افتاد ولی شهرداری کنونی همکاری خوبی را داشته اند.

برای چنین طرحهایی در دیگر شهرها به جز وام، زمین را هم واگذار می کنند اما بنده با سرمایه و زمین خودم با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده ام حتی اداره ها و ارگانها تخفیفهای ویژه ای که باید برای سرمایه گذاری گردشگری لحاظ می شد را در نظر نگرفتند. این تخفیف در قانون درج گردیده اما ما تا به امروز هیچ تخفیفی را مشاهده نکردیم بطوریکه برای یک انشعاب آب مبلغ ۲۳ میلیون تومان را از ما دریافت کرده اند. حتی در دیداری که با معاون سرمایه گذاری گردشگری کشور داشتم قرار بود که وامی به بنده تعلق بگیرد که به دلیل بروکراسیهای بیمورد از ادامه راه منصرف شدم.

"هتل کرد” برای چند نفر ایجاد اشتغال خواهد کرد؟

برای ۳۰ تا ۴۰ نفر قطعا اشتغالزایی مستقیم دارد. به هرحال رستوران و کافی شاپ هم به افرادی واگذار خواهند شد. استخر نیز به صورت مجزا برای۱۰نفراشتغالزایی را به همراه خواهد آورد.

تجارب قبلی شما چقدر در ساخت "هتل کرد” به کار آمد؟

به دلیل اینکه مدت ۸ سال است که هتل ماد را مدیریت می کنم به زیر و بم کار هتلداری واقف هستم حتی به بخشهای فنی و نیازهای ریز یک هتل آشنایی کامل را دارم ولی با این حال بازدید از هتل های موفق و مشهور و استفاده از تجربیات آنها را به جد دنبال کردم. به عنوان مثال هتل ائل گلی تبریز که نمونه بارز یک هتل زیبا و موفق است و بازدید از آن همچون یک کارگاه آموزشی بود.

وضعیت "هتل ماد” بعد از تکمیل "هتل کرد” چگونه خواهد بود؟

پس از تکمیل هتل کرد و شروع پذیرش مسافر، دست به بازطراحی هتل ماد خواهم زد به شکلی که تمامی امکانات یک هتل سه ستاره با استانداردهای اروپایی را دارا باشد.

و سخن پایانی:

تنها خواهشی که دارم از شهرداری است که باتوجه به حجم سرمایه ای که برای ساخت هتل صرف شده و کیفیت طراحی آن، ممنون خواهم شد اگر پیاده رو مقابل هتل را به شیوه ای مناسب و در خور طراحی کنند که به شکلی احترام مضاعفی را برای شهروندان و مسافران گذاشته باشیم.

منبع: شارنیوز
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
hoteljar
ناصری اصل
|
hoteljar
|
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۵
hoteljar
0
0
hoteljar کار بسیار عالی انجام داده اند ولیکن لطفا چند عکس هم بگذارید.
hoteljar
سردار احمدی
|
hoteljar
|
۲۳:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۱
hoteljar
0
0
hoteljar به نظر من بهترین هتل دار استان هستید انشاالله خداوند لبشتر بهت بدهد