کد خبر: ۱۷۶۸
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۵
مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تهران گفت: «تأیید طرح ساخت هتل ۵ستاره در محوطه ”قصر سنگی“ خیابان آفریقا، معروف به ”کاخ ثابت‌پاسال“، پس از بررسی در شورای فنی میراث‌فرهنگی استان، مشروط به حفظ ساختمان اصلی و آلاچیق و حوضخانه جنوبی امکان‌پذیر است.
رجبعلی خسروآبادی؛ مدیرکل میراث‌فرهنگی این استان، با اشاره به اینکه اظهارنظرهای بسیاری در چند روز گذشته در مورد سرنوشت ساختمان «ثابت‌پاسال» در فضای مجازی منتشر شده، افزود: موضع صریح سازمان میراث‌فرهنگی حفظ عمارت اصلی ”ثابت‌پاسال" است و در این باره چندین نوبت مکاتبه با شهرداری منطقه و شورای‌عالی معماری و شهرسازی صورت گرفته است.


او ادامه داد: از نظر شورای فنی میراث‌فرهنگی استان تهران، مالک مکلف به ارائه تعهد محضری برای حفظ ساختمان اصلی و رعایت قوانین شهری و عرضه خدمات به گردشگران است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تهران گفت: آنچه در شورای فنی استان مطرح شده و مورد تأیید اعضا قرار گرفته، ساخت هتل حداکثر در حدود 10درصد از فضای کل محوطه اطراف ساختمان ثابت‌پاسال است که این امر باید با نظارت کامل میراث‌فرهنگی در تمام مراحل ساخت و اجرا صورت بگیرد.

خسروآبادی همچنین از تعهد مالک بر مرمت ساختمان اصلی و ایجاد کاربری مناسب با حوزه گردشگری خبر داد و افزود: با این اقدام، ضمن حفظ کالبدی بنا، کاربری مناسبی نیز به ساختمان داده می‌شود که خود به حفظ و احیای آن در طول زمان می‌انجامد.