کد خبر: ۱۷۶۱
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۲
سفر چینی‌ها به ایران، روز به روز افزایش می‌یابد و ما باید امکانات این سفرها را در ایران فراهم کنیم. در تهران تعداد هتل‌ها خیلی کم است از طرفی بعضی از گردشگران و تجار چینی به زبان فارسی و انگلیسی مسلط نیستند و به راهنماهای مسلط به زبان چینی احتیاج دارند؛ درحالی‌که راهنمای ایرانی مسلط به زبان چینی در ایران خیلی کم است، بنابراین مجبوریم از راهنماهای چینی استفاده کنیم.

«هتل کافی ندارید، مجبور شدیم خودمان اقامتگاه بزنیم. راهنمای مسلط به زبان چینی کم دارید، مجبور شدیم خودمان راهنما بیاوریم. ما به دنبال گسترش روابط توریستی چین و ایران هستیم و از تجار و گردشگرانمان هم خواهش کرده‌ایم به قوانین و آداب و رسوم ایران احترام بگذارند»؛ این لب کلام صحبت‌های سفیر چین درباره خبرهایی بود که در ماه‌های اخیر اعتراضات زیادی در میان فعالان صنعت گردشگری ایران به وجود آورده؛ خبرهایی با عناوین «راه‌اندازی اقامتگاه‌های غیرمجاز چینی در تهران» و «چینی‌ها صنعت گردشگری ایران را دور زدند» که واکنش‌های مختلفی را در پی داشته‌اند، ولی او می‌گوید چیزی درباره‌شان نشنیده و مسوولان ایرانی هم در این باره با او صحبتی نکرده‌اند.

تشریک مساعی توریستی ایران و چین

سفیر چین در ایران، صبح دیروز 16 خرداد، در جریان یک نشست خبری در سفارتخانه این کشور در تهران در پاسخ به سوالیدرباره نگرانی بدنه صنعت گردشگری ایران از راه‌اندازی «اقامتگاه‌های غیرمجاز» و «عدم استفاده از راهنمایان محلی از سوی تورهای چینی» گفت:‌ «طبیعتا برای ما همکاری‌های توریستی بین دو کشور بسیار مهم است. در سال 2014 نیز در خلال سفر رئیس جمهور روحانی به شانگهای، تفاهم‌نامه گردشگری برای تقویت روابط بین دو کشور امضا شد. در سال گذشته هم جلسه فوق‌العاده‌ای از طرف ایران برای صنعت گردشگری جهانی برگزار شد و معاون وزارت توریسم چین هم در راس یک هیات بلندپایه به ایران سفر کرد.»

یانگ سن ادامه داد: ‌«سفر چینی‌ها به ایران، روز به روز افزایش می‌یابد و ما باید امکانات این سفرها را در ایران فراهم کنیم. در تهران تعداد هتل‌ها خیلی کم است از طرفی بعضی از گردشگران و تجار چینی به زبان فارسی و انگلیسی مسلط نیستند و به راهنماهای مسلط به زبان چینی احتیاج دارند؛ درحالی‌که راهنمای ایرانی مسلط به زبان چینی در ایران خیلی کم است، بنابراین مجبوریم از راهنماهای چینی استفاده کنیم.» وی با تاکید بر اینکه چین مایل است روابط توریستی‌اش را به‌طور مثبت گسترش دهد، اذعان کرد:‌ «ما برای بهبود تسهیلات توریستی تلاش می‌کنیم و به همین دلیل در سال‌های اخیر رشته زبان چینی در موسسات آموزشی ایران راه‌اندازی شده است. ما دوست داریم همان‌طور که از نظر سیاسی همکاری و تعامل خوبی با ایران داریم، از نظر توریستی هم این تعامل وجود داشته باشد.»

این دیپلمات چینی که از سال 2014 تا به حال بر کرسی سفارت چین در ایران تکیه زده، درباره اینکه آیا مسوولان ایرانی تا به حال درباره تعطیلی یا اقدام برای اخذ مجوز برای اقامتگاه‌های گردشگران چین در ایران، با سفارت تماس داشته‌اند، گفت:‌ «بابت قضیه اقامتگاه‌ها هنوز خبری دریافت نکرده‌ام و اگر هم مشکلی باشد مایل هستیم که این مساله را با طرف ایرانی به صورت مطلوب حل و فصل کنیم. ما همیشه به شرکت‌ها و اتباع چینی پیشنهاد داده‌ایم در ایران حتما به قوانین و مقررات و آداب و رسوم احترام بگذارند.» سفیر چین همچنین تصریح کرد:‌ «الان شرایط این است که در بازار توریستی ایران و چین تقاضا و عرضه متعادل نیست. تقاضا بیشتر از عرضه است و برخی از افراد چینی به ایران آمده‌اند و به زبان‌های انگلیسی و فارسی هم آشنایی ندارند. چه باید کرد؟ بگذارید مثال بزنم. وقتی ما رودخانه‌ای را مدیریت می‌کنیم نباید آن را قطع کنیم ولی می‌توانیم آب‌ این رودخانه را به جاهای دیگر هدایت کنیم.»

یانگ سن در پاسخ به این سوال که آیا تلاشی در جهت تسهیل صدور ویزا برای ایرانی‌های خواهان سفر به چین وجود دارد، گفت: «هم تقاضای چینی‌ها برای ورود به ایران زیاد است و هم از طرف ایرانی‌ها هر روز متقاضیان بیشتری برای دریافت ویزای چین داریم. در این راستا تلاش می‌کنیم این روند تسهیل شود ولی می‌خواهم همین‌جا از همه متقاضیان ویزای چین خواهش کنم سایت ما را با دقت بخوانند و خودشان برای ویزا اقدام کنند.» او به متقاضیان سفر به چین اعلام کرد: «گرفتن ویزای چین سخت یا گران نیست. اگر خودتان مراجعه کنید احتیاجی به پرداخت کمیسیون به آژانس‌ها نخواهد بود.» این دیپلمات چینی ابراز امیدواری کرد که با تشریک مساعی با طرف ایرانی و افزایش راهنمایان گردشگری مسلط به زبان چینی در ایران و استخدام شدن آنها در آژانس‌ها، روابط توریستی دو کشور تقویت شود.