کد خبر: ۱۷۴۷
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۸
وجود ایربی ان بی و اجاره کوتاه مدت خانه باعث شده قیمت هتل ها در زمان تعطیلات و مناسبت های مختلف در بسیاری از نقاط دنیا از حد معمول پایین تر بیاید

«ایربی‌ان‌بی» استارت‌آپی است که با ارائه امکان اقامت کوتاه‌مدت و ارزان در اقصا نقاط جهان - آن هم در منزل افراد و با تمام امکانات زندگی- در سال‌های اخیر به شهرت رسید. درواقع کاربران از طریق ایربی‌ان‌بی این امکان را دارند که منزل یکدیگر را برای مدتی کوتاه اجاره کنند و این مسئله برای مسافرانی که می‌خواهند سفرهای ارزان‌قیمتی داشته باشند، امکانی خارق‌العاده است. اما ایربی‌ان‌بی این روزها درگیر مسئله‌ای است که از مدت‌ها قبل احتمال وقوعش پیش‌بینی می‌شد: صنعت هتل‌داری به وضوح وارد جنگ با ایربی‌ان‌بی شده است.

ایربی‌ان‌بی کارش را سال ۲۰۰۸ شروع کرد و از همان ابتدا، توجه صنعت هتل‌داری به محبوبیت روش ایر‌بی‌ان‌بی به خصوص در میان مسافران جوان جلب شده بود. به تدریج این‌طور به نظر می‌رسید که افراد مجرد و نیز افراد خانواده‌دار بیشتر جذب ایربی‌ان‌بی می‌شوند و مسافران کاری از این امکان استفاده نمی‌کنند. اما در سال‌های اخیر، کاهش حضور مسافران کاری در هتل‌ها هم نشان داده که اوضاع دارد به ضرر صنعت هتل‌داری تمام می‌شود.

این وضعیت در تاریخ صنعت هتل‌داری بی‌سابقه است و چالش بزرگی را به وجود آورده و البته صنعت هتل‌داری به شیوه‌های مختلفی به این چالش واکنش نشان داده است.

برخی از این واکنش‌ها حاکی از نوعی پذیرش وضعیت جدید بوده‌اند؛ مثل اقدام گروه آکروهتلز که یک شرکت هتل‌داری فرانسوی است و برندهایی مثل سوفیتل و رافلز را شامل می‌شود. این گروه به صورت مستقیم روی مسئله اقامت اشتراکی و ارزان به شیوه ایربی‌ان‌بی سرمایه‌گذاری کرده است. این گروه درواقع با خرید وان‌فاین‌استی که سرویسی مشابه ایر‌بی‌ان‌بی و مستقر در لندن است، دنبال سهم جدیدی در بازار بوده است.

اما اخیرا واکنش‌های تندتر و هماهنگ‌تری را می‌توان در صنعت هتل‌داری - به خصوص در امریکا- مشاهده کرد؛ واکنش‌هایی که حاکی از جدی‌گرفته‌شدن تهدید ایربی‌ان‌بی برای درآمد صنعت هتل‌داری است. در ماه‌های اخیر، کمیسیون تجارت فدرال امریکا به درخواست سه سناتور امریکایی مشغول تفحص در خصوص ایربی‌ان‌بی است. این سناتورها با ارائه مستنداتی، ایربی‌ان‌بی و نحوه اجاره کوتاه‌مدت املاک را مسئول بالا رفتن قیمت مسکن در برخی مناطق امریکا معرفی کرده‌اند و این ادعا در حال بررسی است. همچنین در ماه اکتبر، لایحه‌ای برای جریمه‌شدن میزبانان ایربی‌ان‌بی که قوانین محلی را زیر پا گذاشته‌اند مطرح شد.

ظاهرا انجمن امریکایی هتل و اقامت -که اعضایی مثل هتل‌های ماریوت، هیلتون و هایات را در خود جا داده- از جمله گروه‌های موثر در چنین اقدامات قانونی علیه ایربی‌ان بی بوده است. در برخی از اسناد این انجمن، به اقدامات گروه هتل‌های بزرگ برای مقابله با ایربی‌ان‌بی و برنامه‌های آینده در این خصوص اشاره شده است.

در گذشته، مدیران صنعت هتل‌داری امریکا -که ارزشی برابر با ۱.۱ تریلیون دلار دارد- به گونه‌ای درباره ایربی‌ان بی صحبت می‌کردند که نشان می‌داد آن را جدی نگرفته‌اند. صنعت هتل‌داری مطمئن بود که مشتریان پرسودش در بخش مسافران کاری را به ایربی‌ان‌بی نخواهد باخت.

اما دیگر شکی وجود ندارد که ایربی‌ان‌بی به تهدیدی علیه صنعت سنتی هتل‌داری بدل شده است. ایربی‌ان‌بی که مقرش در سان‌فرانسیسکو است، در سال ۲۰۰۸ به عنوان راهی برای اجاره‌دادنِ آسان و کوتاه‌مدت خانه یا اتاق به دیگران آغاز به کار کرد. از آن زمان تاکنون، حدود ۱۵۰ میلیون مسافر در 3 میلیون خانه یا اتاق در ۱۹۱ کشور دنیا اقامت کوتاه‌مدت از طریق ایربی‌ان‌بی داشته‌اند.

برایان چِزکی مدیر اجرایی ایربی‌ان‌بی گفته این شرکت تا یک سال دیگر می‌تواند عمومی شود. سرمایه‌گذاران ارزش ایربی‌ان‌بی را حدود ۳۰ میلیارد دلار ارزیابی کرده‌اند. این در حالی است که مثلا ارزش سهام ماریوت در بازار ۳۵ میلیارد دلار و ارزش سهام هیلتون ۱۹ میلیارد دلار است.

تمام این اخبار و آمار و ارقام به شدت مدیران صنعت هتل‌داری را آزرده کرده است. ایربی‌ان‌بی باعث شده قیمت هتل‌ها در زمان تعطیلات، گردهمایی‌ها و سایر مناسبت‌ها در بسیاری از نقاط دنیا پایین‌تر از حد معمول شود؛ آن هم در حالی که معمولا در چنین زمان‌هایی مسافران حتی بالاترین نرخ هتل‌ها را نیز می‌پذیرفتند و سود سرشاری نصیب هتل‌ها می‌شد.

نیک پاپاس سخن‌گوی ایربی‌ان‌بی در خصوص اقدامات واکنشی صنعت هتل‌داری اظهارنظر تندی دارد: «کارتل هتل‌ها سر طبقه متوسط کلاه می‌گذارد. ما سعی کرده‌ایم نشان دهیم که در ارائه قیمت منصفانه برای اقامت مردم جدی هستیم.»

درمقابل، مخالفان ایربی‌ان‌بی می‌گویند وقتی بازیگری در صنعت اقامت کوتاه‌مدت فعالیت می‌کند، باید با قواعد آن صنعت همراه شود. تروی فلانگان قائم‌مقام امور دولتی در انجمن امریکایی هتل و اقامت معتقد است که ایربی‌ان‌بی از زیر بار این مسئله شانه خالی کرده است.

اقدامات حقوقی علیه ایربی‌ان‌بی در امریکا با حمایت و لابی چهره‌های تجاری و سیاسی در دفاع از صنعت هتل‌داری همراه بوده و مسائلی مانند نقض‌شدن قوانین مالیاتی توسط میزبانان ایربی‌ان‌بی و عدم رعایت قواعد امنیتی در چارچوب ایربی‌ان‌بی به عنوان نکات اصلی در مقابله با ایربی‌ان‌بی مورد توجه قرار گرفته‌اند.

ظاهرا صنعت هتل‌داری امریکا در تلاش است با تمرکز بر بازارهای مهم اقامت کوتاه‌مدت مثل لس‌آنجلس، سان‌فرانسیسکو و میامی، اقدامات حقوقی را علیه ایربی‌ان‌بی پیش ببرد. اما آنچه مسلم است این است که مردم همچنان به اقامت ارزان‌تر از هتل روی خوش نشان می‌دهند و بنابراین، بعید است ایربی‌ان‌بی حتی با فشار لابی‌ها و قانون‌گذاران هم متحمل ضرر شدیدی شود.