کد خبر: ۱۷۴۶
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۳
مهدی چمران گفت: این خانه کپی کاخ ورسای است و کپی بودن دلیلی بر تاریخی بودن نیست.

1.از چهار پیش بعضی رسانه ها هشدار دادند که تلاش هایی برای تخریب یک بنای تاریخی در بلوار آفریقای تهران به نام کاخ ثابت پاسال در جریان است. دو سال پیش هم وب سایت معماری نیوز دوباره نوشت که قرار است این بنا تخریب و به جای آن یک برج ساخته شود.

2.خانه ثابت پاسال در بلوار آفریقا (جردن) تهران واقع شده است. مساحت آن به حدود 12 هزار متر مربع می رسد و زمان ساخت آن به دوران پهلوی بر می گردد. با این حال هنوز این بنا در فهرست آثار ملی ثبت نشده است. تعجبی هم ندارد چون از بین یک میلیون آثار ملی تا کنون فقط 30 هزار اثر ثبت شده است.

3.معماری کاخ ثابت پاسال از قصر«لوپتی تریانون» یکی از کاخ های جانبی ورسای در فرانسه کپی برداری شده و اشیای به کار رفته در آن بسیار ارزشمند است که قبل از انقلاب به روایتی حدود««15 میلیون دلار» قیمت گذاری شده بود. این خانه در زمان ساخت گرانقیمت ترین خانه تهران بوده. دکوراسیون این خانه را همان دکوراتوری انجام داده بود که مسئول تدارکات چادرهای سلطنتی در تخت جمشید بود. پرده های این خانه را از بلژیک آورده بودند و درهای آن متعلق به یک قصر فرانسوی بود. دستگیره های را هم از روی یک مدل مربوط به 100سال و به صورت برای اختصاصی برای خانه ثابت ساخته بودند.

4.چندروز پیش اظهار نظری از مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران در رسانه ها نقل شد که قرار است به جای این بنا یک مسجد و در کنار آن یک مجتمع برای تامین مخارج مسجد ساخته شود.

5.بعد از بیان این اظهار نظر مهدی چمران، رجبعلی خسرو آبادی مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگردی استان تهران گفت:«ساختمان ثابت پاسال بعدا ز پیگیری های زیاد و مذاکره با مالک و حتی با وجود داشتن مجوز قضایی برای عدم حفظ آن با حفظ ساختمان و رعایت حدود ساختمان اصلی در 20درصد از زمین در شمال غرب طرح یک هتل را ارائه کردند که در مرحله شورای فنی میراث و کمیته سرمایه گذاری است.» البته خود همین مسئول در جای دیگری گفته بود تخریب این عمارت انجام شدنی نیست. خسرو آبادی در اردیبهشت 94 گفته بود این بنا ارزشمند نیست و قابلیت ثبت در فهرست آثار ملی را ندارد که محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی گفت خسروآبادی حق اظهار درباره کاخ ثابت پاسال را ندارد.

6.یکی دیگر از اعضای شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران هم در گفت و گوی جداگانه ای توضیح داد: «براساس طرحی که شورای فنی میراث فرهنگی به مالک داده است، علاوه بر حفظ ساختمان اصلی«ثابت پاسال» در حیاط خانه و با حفظ یک فاصله مناسب از بنا برای جلوگیری از هرنوع تخریب و واردشدن فشار به این بنا، مالک می تواند با رعایت اصول فنی ساخت و ساز گودبرداری در زمین داشته باشد چون در منطقه جردن(آفریقا) هیچ اثر تاریخی وجود ندارد، از سوی دیگر می تواند تا ارتفاع مناسب با حریم بنا طرح خود را که احتمالا هتل خواهد بود بسازد.»

7.فرهاد نظری، مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی گفته کارها برای ثبت خانه ثابت پاسال در فهرست آثار ملی آغاز شده است.

8.آخرین اظهار نظر مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران را که ظهر دیروز روی خروجی خبرگزاری ها رفت را به نقل از ایسنا بخوانید:«این خانه کپی کاخ ورسای است و کپی بودن دلیلی بر تاریخی بودن نیست و پس از سال ها این خانه تبدیل به مخروبه شد. مالک جدید این خانه تصمیم گرفته که این خانه را به مکانی فرهنگی و مذهبی بدل کرده و در کنار آن مرکز تجاری و اداری بسازد. طرح را به شورا آورد و مابه آنها گفتیم که باید از شهرداری مجوز بگیرید اما از نظر قانون طراحی مسجد را شورای شهر باید تایید می کرد و به همین دلیل سه بار معماری این مسجد به شورا آورده شد و اصلاحاتی داشته ایم اما هنوز تایید نهایی نشده و ما هیچ وقت به هیچ کس نگفتیم که چه بساز و چه نساز؟

9.حبیب الله ثابت که به ثابت پاسال معروف بود، یکی از نزدیکان حکومت پهلوی به شمار می رفت که فعالیت های گسترده سیاسی و اقتصادی انجام داد و ثروت فراوانی کسب کرد. ثابت ارتباطات گسترده ای با برخی گروه های خاص یهودی و بهایی داشت. او در دوره محمدرضا پهلوی به یکی از بزرگ ترین سرمایه دار ایران نام می بردند. او مؤسس اولین تلویزیون ایران و اولین کارخانه صنعتی مبل ایران بود. حبیب الله ثابت پاسال با نزدیک شدن به روزهای پیروزی انقلاب اسلامی از ایران گریخت و به آمریکا رفت و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، اموال او از جمله همین خانه مصادره شد.