کد خبر: ۱۷۱۳
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۵
رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری با تأکید بر الزام شرکت تعاونی حامیان به پیش خرید صنایع دستی گفت: افزایش ستاره هتل‌ها به میزان استفاده آنها از صنایع دستی در طراحی و تجهیزات و لوازم هتل‌ها بستگی دارد.
زهرا احمدی‌پور در نشست امروز - سه شنبه- فراکسیون تولید و اشتغال و فراکسیون زنان مجلس در تشریح برنامه‌های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای ایجاد 140 هزار شغل جهت رونق گردشگری و صنایع دستی اظهار کرد: این سازمان پنج استان کرمانشاه، ایلام، کردستان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی را که کمترین میزان اشتغال بوده را به عنوان پایلوت برای ایجاد اشتغال انتخاب کرده و هم اکنون اقداماتی در این استان‌ها در حال پیگیری است.

وی با یادآوری این که در طرح پیوند شرکت تعاونی حامیان موظف شده محصولات صنایع دستی را پیش خرید کند، تصریح کرد: سال 96 که سال حصیر نامگذاری شده حصیربافی به عنوان صنعت پایه گردشگری در نظر گرفته شده است و در ابتدای سال 96 در ایام نوروز حدود 45 میلیارد تومان صنایع دستی در استان‌های کشور به فروش رسیده است.


احمدی پور با تأکید بر این که باید تعداد بیشتری صنایع دستی در کشور ایجاد شود، ادامه داد: بر اساس رایزنی‌هایی که در شورای جهانی صنایع دستی صورت گرفت، ایران در این شورا فعال‌تر و به عنوان مرکز صنایع دستی غرب آسیا انتخاب شد.

وی با بیان این که دوشهر و یک روستا به عنوان شهر و روستای صنایع دستی در کشور انتخاب شده‌اند، یادآور شد: شهر مریوان به عنوان شهر گیوه و همچنین روستای کله‌گان سراوان به عنوان روستای گردشگری در صنعت سفال انتخاب شدند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری به انتخاب چند هنرمند به عنوان سفیران صنایع دستی در کشور اشاره کرد و افزود: از این پس افزایش ستاره هتل‌ها به میزان استفاده آنها از صنایع دستی در طراحی و تجهیزات و لوازم هتل‌ها بستگی دارد.

احمدی ادامه داد: بیمه صنایع دستی در حال پیگیری بوده و همچنین پیگیری نمایندگان در این خصوص نیز ضروری است.

وی با بیان این که پیشنهاد شده زنجیره‌ای از هتل‌های درجه سوم با سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی ایجاد شود، یادآور شد: این موجب وهن است که مدارس کشور میزبان مسافران باشند؛ چرا که می‌توان هتل‌های درجه سوم با قیمت پایین تر را برای استفاده مسافران تدارک دید.
رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری افزود: توانمندسازی زنان در حوزه صنایع دستی و مرمت آثار باستانی جزو اولویت‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.
از پایگاه اطلاع رسانی خانه ملت،احمدی با بیان این که بودجه سال 96 این سازمان هزار میلیارد تومان است، تصریح کرد: شهرداری‌ها و دهیاری‌ها باید برای مرمت آثار باستانی پای کار بیایند تا فعالیت‌ها در این حوزه سرعت یابد.
منبع: ایرنا