کد خبر: ۱۷۰۷
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۲
کردستان سال‌هاست که ناامنی را به حاشیه رانده و سرزمینی مطمئن برای گردشگران و حالا سرمایه‌گذاران شده و مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری آن نیز از ساخت ۷ هتل در این استان خبر داده است

در تمام استان کردستان فقط یک هتل ۵ ستاره وجود دارد که آن هم سال گذشته با ۳۰ میلیارد تومان سرمایه خصوصی در شهر مرزی «بانه» راه‌انداری شد.


محسن علوی - مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان کردستان-اذعان می‌کند که «این استان هتل پُر ستاره کم دارد، برای همین کردستان از سرمایه‌گذاران گردشگری استقبال می‌کند.»

به رغم این میل و تلاش‌هایی که برای تسهیلِ راه سرمایه‌گذاری در گردشگری شده، اما هنوز برای بنگاه‌های مالی و اقتصادی اختصاص تسهیلات به این بخش، توجیه‌پذیر نشده و سرمایه‌گذار گردشگری چندان مسیر آسانی در پیش ندارد.

از سال ۸۶ قرار بود در مرکز این استان، هتل ۵ ستاره‌ای ساخته شود که داستان‌اش تا همین امروز ادامه پیدا کرده است. سرمایه‌گذار این هتلِ ۵ ستاره که تا کنون ۴۵ میلیارد تومان پول گذاشته و در این سال‌ها کم مصیبت نکشیده، پیش‌بینی می‌کند «نهایت تا یک سال و نیم دیگر این هتل را به سرانجام برساند.»

کریم محمودی سرمایه‌گذار این هتل است و آنقدر در آغاز این پروژه اذیت شده که دیگر تمایل ندارد درباره مصائب ۱۰ ساله‌اش حرفی بزند؛فقط می‌گوید: «داستان این هتل به امروز برنمی‌گردد و به سال ۸۶ مربوط می‌شود. ۱۰۰ سال پیش به تشویق مسؤولان استان برای کمک به آبادانی کردستان که آن موقع حتی یک هتل ۵۵ ستاره نداشت، دست به کار شدیم و از همان موقع گرفتاری‌های ما شروع شد و دیگر تعریف نمی‌کنم که در مدیریت آن دوره و در دولت قبل، هنگام واگذاری زمین، چقدر اذیت شدیم.»

ساخت این هتل ۵ ستاره، پس از کلنگ زنی تا سال ۹۳مسکوت مانده بودکه با پیگیری استاندار کردستان، پس از هفت سال توقف، دوباره از سر گرفته شد.

سرمایه‌گذار هتل که حرفه اصلی‌اش صادرات و واردات لوازم خانگی و صاحب برندی در ایران است، بهایسنامی‌گوید: «تا الان شاید نزدیک به ۴۵۵ میلیارد تومان برای ساخت این هتل سرمایه گذاشته‌ام و پیشرفت فیزیکی هتل با وجود همه سختی‌ها تا امروز، ۴۵ درصد بوده و پیش‌بینی می‌کنم تا یک سال و نیم دیگر به بهره‌برداری برسد. »

او درباره حمایت‌ها و تسهیلاتی که برای ساخت این هتل دریافت کرده است، توضیح می‌دهد:«صندوق توسعه ملی ۲۵ میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته که به نتیجه رسیدن آن هم حدود چهار سال طول کشید و بعد از حدود ۳۷ درصد پیشرفت کار، تقریبا هفت هشت میلیارد تومان آن را اختصاص دادند. سود این تسهیلات در دوران مشارکت ۱۰ درصد است و برای گرفتن آن، مدارک و ضمانت‌های مختلفی ارائه کرده‌ام که از آن جمله، وثیقه ملکی به ارزش ۱۰ میلیارد تومان بوده است. »

با این همه محمودی می‌گوید: «پشیمان نیست، چون از همان اول می خواسته به پیشرفت کردستان کمک کند. »

کردستان در نوروز بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار مسافر داشته که نزدیک به ۳۶۰ هزار نفرشان اقامت شبانه داشته‌اند. همچنین در این مدت بیش از دو هزار گردشگر خارجی به این استان سفر کرده‌اند کهعلویبا اشاره به رشد مسافران استان در دو سال گذشته، از نیاز شدید کردستان به زیرساخت های اقامتی سخن می‌گوید و اضافه می‌کند که «در حال حاضر ۲۳ مهمانپذیر فعال و ۱۳ هتل در این استان وجود دارد که تنها هتل ۵ ستاره آن، در شهر مرزی بانه است. به جز هتل ۵ ستاره سنندج، کلنگ احداث هتل ۵ ستاره دیگری هم در استان به زمین زده شده که سرمایه‌گذار اول آن انتخاب شده و کار به سرمایه‌گذار دوم هم واگذار شده، اما هنوز عملیات اجرایی آغاز نشده است. »

به گفته او، «یک هتل ۴ ستاره به همراه مجتمع اقامتی تفریحی در شهر سقز، یک هتل آپارتمان در شهر مرزی بانه، یک هتل دو ستاره در شهر قروه که دارای چشمه‌های آب معدنی است و هتل سه ستاره‌ای هم در حال ساخت است که آینده روشنی را در این استان نوید می‌دهد.»

با وجود توسعه روستاگردی در کردستان، اما در سراسر استان حتی یک اقامتگاه بوم‌گردی هم پیدا نمی‌شود؛ علوی در این‌باره می‌گوید: «بیشتر خانه‌هایی که به گردشگران اجاره داده می‌شوند، با عنوان "خانه مسافر" درحال فعالیت‌اند و هنوز اقامتگاه‌های بوم‌گردی در این استان پا نگرفته‌اند، این شیوه تازه در کردستان شروع شده که البته ما از آن بیشتر استقبال می‌کنیم. درخواست‌هایی هم از روستای پالنگان و اورامانات داشته ایم و یک مجوز، بنا به تقاضای موجود نیز صادر شده که هنوز در راستای بومگردی عملیاتی نشده است. »

منبع: ایسنا