کد خبر: ۱۷۰۶
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۶
یادداشت اختصاصی دکتر سید مهدی حسینی؛ مدیرکل هتل هویزه تهران

هتل و هتلداری در تمام دنیا به عنوان زیربنا، نیروی محرک و به طبع آن رکن اصی تامین هزینه‌ها و کسب درآمد در صنعت گردشگری علی‌الخصوص در کشورهای گردشگرپذیر در تمامی طول سال و به ویژه ایام موسوم به پیک سفر، محسوب می‌شود. از سوی دیگر و بر اساس اعلام منابع معتبر جهانی نظیر وب‌سایت "بیزینس اسنایدر" در آمریکا، مجله جهانی "فیگارو" در فرانسه و دیگر پایگاه‌های رسمی، کشور عزیزمان با توجه به تغییر و تحولات به وجود آمده در اثر امضای معاهده برجام، جزو ده مقصد اول گردشگری دنیا در سال 2017 میلادی معرفی شده است.

با در نظر گرفتن دو نکته‌ای که به آن اشاره شد، می‌توان نتیجه گرفت که افزایش حجم ورود گردشگران خارجی و همچنین سفرهای داخلی مساوی است با رونق گردشگری، افزایش درآمد هتلداران و تحریک سرمایه‌گذاران بخش دولتی و خصوصی برای ورود به این عرصه.

اما گویی در ایران همه چیز بالعکس است. جدای از بلاتکلیفی هتلداران به دلیل بحث و کشمکش همیشگی میان سازمان میراث فرهنگی و تشکل‌ها در موضوع تصدی‌گری صنعت گردشگری که دیگر تبدیل به داستان هزار و یک شب شده و ظاهرا پایانی نیز ندارد در چند سال اخیر با پدیده ای مواجه شده‌ایم که به گفته تمامی فعالان و صاحب‌نظران، هتلداری قربانی اول و آخر اجرای این طرح در سراسر کشور است.

اسکان میهمانان و مسافران در ایام تعطیلات تابستان و نوروز در مدارس موضوعی است که در چند سال اخیر شکل جدی‌تری به خود گرفته و بر خلاف سال‌های اولیه، عمومی و همگانی شده است و صرفاً مختص به فرهنگیان عزیزمان نیست.

به گفته رئیس جامعه هتلداران ایران در ایام نوروز سال 94، وزارت آموزش و پرورش از محل اسکان میهمانان درآمدی بالغ بر سیزده میلیارد تومان کسب نموده و جالب‌تر اینکه رئیس جامعه هتلداران استان گیلان در مصاحبه‌ با خبرنگاران مدعی شد محل صرف این درآمدها مشخص نیست؛ گل بود به سبزه نیز آراسته شد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان قم از آماده‌سازی 400 واحد آموزشی برای پذیرش میهمانان نوروزی در سطح این استان خبر داده است در حالی که چندی پیش و در ایام‌الله دهه فجر هتل "شاهد" قم موفق شد مجوز سه ستاره خود را سازمان‌های مربوطه کسب نماید.

سوال این است که با شرایط موجود، اعطای مجوز برای احداث و بهره‌برداری از هتل‌ها به چه معناست. آیا بهتر نیست شرایطی فراهم شود تا میهمانان در مابقی ایام سال نیز در ستادهای اسکان مدرن همراه با استانداردهای روز دنیا و روبه‌روی تخته سیاه سکنی گزینند؟! با انجام این کار مسائل فرهنگی و آموزشی را نیز به گردشگری ارتباط داده‌ایم.

به امید آن روز که سراسر این مرز و بوم هر کسی در هر زمان و مکانی، مشغول به فعالیت مربوط به خود باشد.