کد خبر: ۱۶۶۶
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۷
با توجه به اینکه در آستانه سال نو هستیم و بسیاری از خانواده‌ای برای تعطیلات خود مقاصد گردشگری را تعیین می‌کنند، اما هنوز مراکز اقامتی شهر اصفهان همانند سال قبل استقبال نشده و ظرفیت‌های هتل‌‌ها خالی است.

با توجه به اینکه در آستانه سال نو هستیم و بسیاری از خانواده‌ای برای تعطیلات خود مقاصد گردشگری را تعیین می‌کنند، اما هنوز مراکز اقامتی شهر اصفهان همانند سال قبل استقبال نشده و ظرفیت‌های هتل‌‌ها خالی است.


افزایش هزینه‌های زندگی یکی از عواملی است که سبب شده مردم سفر را از فهرست اولویت‌های خود بردارند تا به سایر امور مهم‌ خود برسنددر واقع رکود اقتصادی از قدرت و توان مردم برای سفر کاسته و مردم برای تفریح خود هزینه صرف نمی‌کنند.

سال‌های قبل در چنین زمانی هتل‌ها در حال رزرو بودند و گردشگری نوروز برای مردم ایران سونامی خاص خودش را داشت.

هزینه رفت و آمد، سوخت، اقامت و سایر موارد می‌تواند در هزینه سفر یک خانواده تاثیرگذار باشد، شاید بتوان گفت این کاهش استقبال در مدت زمان مشابه سال گذشته بی‌سابقه بوده است و اشاره به این دارد که گرانی سفرهای نوروزی را تاکنون کاهش داده است.

کاهش تقاضا برای سفرهای نوروزی به اصفهان

رئیس انجمن صنفی کارفرمایی شرکت‌ها و دفاتر خدمات زیارتی، جهانگردی و هوایی اصفهان نیز در این‌باره به تسنیم گفت: در حال حاضر نسبت به سال گذشته با کاهش سفرهای نوروزی مواجه بوده‌ایم، سال گذشته در زمان مشابه استقبال بهتری از هتل‌ها و سفرها شده بود و حتی سفرهای ریلی با قطار از 2 ماه پیش از نوروزی رزرو شده بود و این در حالی است که جای خالی وجود دارد اما مسافر نیست.

وی افزود: قدرت خرید مردم کاهش یافته و این مسلم است که در این شرایط سفر در اولویت قرار نمی‌گیرد و مردم به سایر اولویت‌های خود رسیدگی می‌کنند. مشهد و کیش را اصفهانی‌ها برای سفرهای داخلی خود بیشتر انتخاب می‌کنند و سایر استان‌های در رده‌های بعدی قرار می‌گیرد.

توکلیبا اشاره به سفرهای خارجی تصریح کرد: سفرهای خارجی نیز نسبت به زمان مشابه سال گذشته با کاهش روبه رو بوده‌ایم و تاکنون مردم اصفهان دبی، گرجستان، ارمنستان بیشتر استقبال کرده‌اند و ترکیه کمتر مورد استقبال قرار گرفته است.

کاهش استقبال سفر در کل کشور است

رئیس اتحادیه هتلداران اصفهان نیز با اشاره به کاهش استقبال رزرو هتل به تسنیم گفت: در ایام نوروز ظرفیت‌های بر‌اساس مهمانان حضوری و رزرواسیون هتل‌های و تورهای گردشگری تکمیل می‌شود که امسال هنوز استقبالی صورت نگرفته و این وضعیت صرفاً در اصفهان نبوده و در کل کشور هنوز استقبال آغاز نشده است.

وی با اشاره به افزایش 15 درصدی ظرفیت اقامتگاه‌های گردشگری و هتل‌های استان بیان کرد: براساس مبحثی که در سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مبنی بر طرح استانداردسازی هتل‌های پیگیری شده است، در اصفهان برنامه‌ریزی‌ها برای استقبال از میهمانان و گردشگران در هتل‌ها براساس استانداردهای ملی صورت گرفته است.

رئیس اتحادیه هتلداران استان اصفهان با اشاره به استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در حوزه گردشگری و هتلداری تصریح کرد: در بند ب ماده 11 برنامه ششم توسعه که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده، آماده است که تأسیسات گردشگری از قوانین نظام صنفی جدا دیده شود که این ظرفیتی را برای حضور پررنگ بخش خصوصی در حوزه گردشگری و هتلداری را فراهم کرده است.

نریمانی با بیان اینکه در همین راستا جامعه هتلداران استان اصفهان تشکیل شده است، گفت: هماهنگی و حمایت از حقوق بخش خصوصی، بالا بردن سطح علمی و اطلاعات تخصصی این بخش، هماهنگی دربارهنظارت و برنامه‌ریزی، بالا بردن سطح کیفی ارائه خدمات بخش خصوصی، برگزاری دوره‌های آموزشی و انسجام بخش خصوصی در حوزه گردشگری از جمله محورهای اصلی است که از سوی جامعه هتلداران در تعامل با بخش خصوصی در حال انجام است.

کاهش معنادار استقبال مردم از سفرهای نوروزی دلایل بسیاری دارد، اگر چه برخی از کارشناسان معتقدند فرهنگ سفر کم‌هزینه در میان افراد جانیفتاده، اما عوامل اقتصادی نیز در این مسئله ریشه‌ای است.