کد خبر: ۱۵۵۵
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۹
شاید در یک سال آینده ده الی دوازده هتل ورشکسته داشته باشیم با اشغال حدود 25 الی30 درصد و با این هزینه های گزافی که نهایتاً برای ساخت هتل انجام میشود و هزینه های جاری سنگین فکر می کنم آینده بسیار ناراحت کننده ای این صنعت متاسفانه در مشهد دارد به خاطر ساخت بی رویه هتل ، 55 درصد هتل های کشور در مشهد است .

1.چه مدت در حوزه هتلداری و گردشگری فعالیت دارید ؟

پدرم ، جزء قدیمی ترین هتلدارهای کشور و از سال 54 کار ایشان هتلداری است و ما هم در یک خانواده کاملاً هتلدار بزرگ شده  و از کودکی در حوزه هتلداری و گردشگری هستیم و 3 هتل داریم .

2.اسم هتل های در اختیار شما چیست؟

هتل تارا ( 4 ستاره ) ، ( 3 ستاره ) ، رازی ( 2 ستاره )

3.آینده هتلداری و گردشگری ابتدا درمشهد و سپس در ایران را چجوری می بینید ؟

در مشهد با توجه به این ساخت و سازهای بی رویه که انجام شده من یک آینده بسیار مایوس کننده و با عدم برنامه ریزی که اینها در کار دارند و متاسفانه من هیچ برنامه بخصوصی نمیبینم و با توجه به اینکه سالهاست در این کار هستم و از بچگی در این کار بزرگ شدم ، آینده بسیار بسیار ناراحت کننده ای مخصوصاً برای بخش خصوصی خواهد داشت . این زائر سراها ، این ارگانها ، این سازمانهایی که آمدند کار دیگری دارند وارد گردشگری شدند ، ضربه مستقیمی به ما خواهند زد ولی بقیه شهرها مثل تهران چون هتل نداریم و تعداد هتلها بسیار پایین است و از طرفی پایتخت هست و مراجعه کننده فراوان است جای رشد هنوز باقی است . اصفهان ، شیراز ، جاذبه های توریستی و گردشگران خارجی دارند و به تازگی یزد اینها مثبت هست ولی متاسفانه مشهد چون زیارتی است و غالباً قشر ضعیف در مشهد هستند ، متسفانه ما یک جسد نیمه جانی را داریم که دیگر چیزی نمانده جان به جان آفرین تسلیم کنیم .

من به شخصا پیش بینی میکنم شاید در یک سال آینده ده الی دوازده هتل ورشکسته داشته باشیم با اشغال حدود 25 الی30 درصد و با این هزینه های گزافی که نهایتاً برای ساخت هتل انجام میشود و هزینه های جاری سنگین فکر می کنم آینده بسیار ناراحت کننده ای این صنعت متاسفانه در مشهد دارد به خاطر ساخت بی رویه هتل ، 55 درصد هتل های کشور در مشهد است .

4.هتلداری در بخش خصوصی باشد بهتر است یا در بخش دولتی ؟

در جهان ، هتلداری بخش دولتی ندارد . هیچ جای دنیا شما نمیبینید مخصوصاً کشور پیشرفته ما اصلاً همچین مبحثی نداریم ، تماماً در اختیار بخش خصوصی است و بخش خصوصی سکان دار و فرمانده است و دولت باید امور حاکمیتی و نظارتی رو انجام بده و بخش خصوصی سر کار باشد ولی  الان نفس بخش خصوصی رو ارگان ها گرفته اند ، آستان قدس داره با اون قدرت مالی و پشتوانه مالی خودش بیست هزار تخت ، قطعاً بدانید هتل های یک ستاره و دو ستاره مشهد با افتتاح این جریانات و اتفاقاتی که می افتد و این زائرسراهایی که دارد ساخته می شود ، شهرداری ها و ارگانها ، اینها رو به ورشکستگی هستند و سرمایه گذاری نابجایی که دولت دارد انجام میدهد ، ورشکستگی بخش خصوصی و هدررفت سرمایه ملی است .

5.چه اندازه صنعت هتلداری و گردشگری در اقتصاد کشور موثر می باشد ؟

در دنیا حدود ده سال قبل گفتند چهارمین صنعت درآمدزای جهان ، صنعت گردشگری خواهد بود ولی الان طبق مقاله ای که اینجانب خوانده ام در سایت CNN ، نوشته بود تا چهار سال آینده صنعت اول خواهد بود .

سال گذشته حدود 500 میلیارد دلار درآمد سالانه توریست در جهان بوده و ایران جزء ده کشور باستانی جهان است و ما حداقل باید حدودا در سال شاید بیست میلیون نفر توریست خارجی داشته باشیم که متاسفانه حدود 6 میلیارد دلاردرآمد داریم که تقریباً برای ایران صفر است و متاسفانه از سیاست های خارجی ما نشات می گیره و از بحث عدم داشتن سیاست صحیح در حوزه جهانگردی .متاسفانه عدم تبلیغات و عدم شرکت در نمایشگاههای گردشگری باعث عدم شناخت ایران در خارج از کشور وشاید بخاطر همکاری نکردن دولت باشد. کشور دبی سالانه بیست و یک میلیون دلار درآمد از توریست داره و اون وقت کشوری مثل ایران ، کشور به این بزرگی و پهناوری و با تنوع اقلیمی که ما داریم ، حدود 6 میلیارد جای تاسف دارد .

6.شما به عنوان فردی که در صنعت مشغول به کار هستید چه راهکارها و بسترهایی رو برای پیشبرد این صنعت در داخل و خارج ارائه می کنید ؟

رئوس آنها این است به بخش خصوصی مجال بدهند ،دولت کمتر دخالت کند و تمام اونهایی که در جهان و دنیا مدرن به بخش خصوصی تبدیل شده نرخ گذاری ها و آزادسازی ها  و نظارت ها به بخش خصوصی ، و اتحادیه ها منتقل شده است . مدیریت سلیقه ای تمام شود . سازمان میراث فرهنگی الان یک سازمان متولی است که در حوزه گردشگری فعالیت میکنه که الان حیاط خلوت دولت شده ، متاسفانه افراد کم تجربه در حوزه گردشگری در راس امور قرار می گیرند . پیشنهاد ما تبدیل سازمان گردشگری به وزارت گردشگری است که بیاد و وزیر گردشگری داشته باشیم انشاءالله کشور نفت رو بزاره کنار و بیشتر درآمدش رو روی صنعت گردشگری متمرکز کنه ، قطعاً نیازی به فروش نفت خام کشور نخواهد داشت و پتانسیل این بخش بالاست . قسمت داخلی رو هم مردم ایران ، مردم خوش سفری هستند و به دنبال سفر هستند و مسافرت زیار می کنند ، باید اینها را سوق بدهند و جاهای جدید رو بشناسانند فقط شمال کشور نیست ، جنوب هم و غرب و شرق کشور هم مورد توجه قرار بگیرد . اگر تبلغات  شود و درست به مردم آگاهی برسانند و ظرفیت ها زیاد شود فوق العاده استقبال می شود مثلا مشهد پیست اسکی دارد ولی من به شخصا تا چند وقت پیش اطلاعی نداشتم وآن به دلیل عدم اطلاع رسانی بوده است.

7.به نظر شما نرخ هتلها از کدام حوزه تعیین شود جامعه هتلداران یا میراث فرهنگی ؟

سه تا استان در کشور اتحادیه دارند اتحادیه خراسان ، اتحادیه تهران و اتحادیه اصفهان و این سه اتحادیه در حال حاضر مسئولیت دارند . یک دعوایی بین میراث فرهنگی و تشکل ها است غیر از این سه شهر که جامعه دارند بحث هست و جامعه های آنها قدیم بر این روال بود که باید دو امضاء اتفاق می افتاد یعنی رییس جامعه امضاء می کرد و سازمان میراث با تعامل با هم این نرخ را تعیین می کردند متاسفانه در یک حرکت به نظر من نادرست ، سازمان در اول سال نرخ تک امضاء فرستاد که صددرصد از نظر من رد شده است ولیکن در تمام دنیا ، وظیفه نرخ گذاری را به اختیار بازار می گذارند و در اختیار خود عرضه و تقاضا گذاشته شود و نرخ گذاری آزاد باشد و هتل ها بتونند با توجه به بحث عرضه و تقاضا و رقابت موجود ، خصوصاً در شهرهایی مثل مشهد که رقابت شدید است و شاید هتلدار نزدیک به نرخ خودش هم نمیتونه بشه ، اجازه بدهند که نرخ گذاری توسط خود اتحادیه هتلداران انجام شود و با توجه به پیشنهادی که ان هتل بابت نرخ پیشنهاد میکنه ، تصمیم گیری شود و غالباً باید تایید بشود و همون نرخی که اونها تقاضا می کنند برای ایجاد بستر رقابتی و بازار آزاد و برحسب عرضه و تقاضا فعالیت میشه . متاسفانه رویکردی که معاون گردشگری کشور دارد ، رویکرد کاملاً غلط و در دنیای امروز رد شده و این سیاست کمونیستی یک سیاست پوسیده و یک سیاست کاملاً فراموش شده ای است که دولت بیاد متولی گری می کند در حوزه ای که وظیفه اش نیست و در حوزه ای که صلاحیت آن را ندارد . دولت باید نظارت کند و استانداردها را کنترل کند و کنترل کیفیت خدمات کند حتی اون رو هم باید به ما محول کنه در حال حاضر مدنظر هست . در حوزه نرخ گذاری به هیچ عنوان نباید دخالت داشته باشد ولیکن متاسفانه الان دخالت های بی رویه و نابجایی میشه و به جای اینکه اینها جلوی زائرسراهای دولتی رو بگیرند که نظارتی روشون نیست ، روی هتل ها تمرکز شده که این جای تاسف است .

8.پس به صورت کلی میتوانیم بگوییم که شما می خواهید که جامعه هتلداران به صورت مستقل عمل کند ؟

نه اینجا ما هم جامعه داریم و هم اتحادیه داریم . اتحادیه چون زیر نظر مجمع امور صنفی است و از قانون اصناف پیروی می کند در مشهد حرف اول و آخر را میزند ولیکن جامعه هم داریم ، جامعه هتلداران در سال 1374 ، که پدر من اون را به بنیان گذاشت.

اتحادیه هم در مشهد داریم 50 ساله است این دوتا مکمل هم هستند ولیکن سابق بر این قبل از این بدعت اخیر ، اتحادیه هتلدران وظیفه تایید و پیشنهاد نرخ به میراث را برای تعامل و امضاء انجام میداد ولیکن امسال کار بدی کردند و به صورت تک نرخی فرستاده شد

9.تا چقدر نقش پایگاه خبری هتل جار را در شفاف سازی فضای هتلداری ایران موثر می دانید ؟

هر چی این پایگاه ها و مخصوصاً درفضای مجازی که الان حرف ، حرف دنیای مجازی است . این پایگاه خیلی فعال است و سعی می کند درست انتقال دهد ولیکن مخصوصاً در حوزه اسامی هتل ها که اسم هتل ها برده می شود و انتقاداتی که به هتل مطرح می شود بادید کارشناسانه ای عمل میکند ولی در مجموع کار بسیار مبارکی است در آینده همینطور باعث پیشرفت صنعت گردشگری در کشور می شود و مسئولین هر چه بیشتر در چالش شما قرار میگیرند و مجبور بشوند پاسخگوی سوالات کارشناسی شما باشند و شما به عنوان بازوهای بخش خصوصی عمل کنید و کمک کنید این صنعت راه بیوفته و ما همگی دریچه های نفت رو ببندیم و انشاءالله نگذاریم سرمایه ملی کشور به این راحتی به حراج گذاشته شود .

 

10.نظر شخصی شما نسبت به خانم احمدی پور و نامه ای که وزیر دادگستری نوشتند ؟  

من متاسفم نسبت به اینکه جناب آقای وزیر در شورای عالی نظارت در اردیبهشت ماه زیر برگه ای که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری یعنی اصلاً تشکل های گردشگری رو زیر مجموعه نظام صنفی دانسته اند امضاء کردند و و پس از گذشت هشت ماه زمان چطور با یک چرخش 180 درجه عیناً حرف حودشون رو نقض کردند ولیکن خودم بحث تشکل ها رو مبارک میدانم و اشکالی در آن نمیبینم ولیکن به خاطر اینکه تشکل ها قانون نیست و در حد آیین نامه و بخشنامه است دارای محفل قانونی نیست و مجموعه ها و تشکل ها نمی توانند در چیزی که بیس قانونی ندارد متمرکز شوند . سازمان به نظر من دارد اشتباه میکند ، نظام صنفی اگر هر ایرادی هم دارد ، قانون تصویبی مجلس دارد ، تاییدیه شورای نگهبان دارد و تشکل هایی که سازمان دائم آنها را در بوق و کرنا کرده ، اساساً قانونی وجود ندارد و چند تا خط آیین نامه هست که خیلی از آنها غیر کارشناسی می باشد و من به این شکل که اینها بخواد اون حذف شود و این جایگزین شود مخالفم مگر اینکه برود مجلس تصویب شود و تایید شود و قانون شود ما قبول می کنیم ولی تا آن روز که قانون نشده کاملاً حرف غیرمنطقی چون ما الان در قانون حق اعتراض داریم میتونیم اظهار نظر کنیم ، مخالفت کنیم و به مراجع مراجعه کنیم . در تشکل هیچ کدام از این ها وجود ندارد و اساساً قانونی وجود ندارد و چیزی که قانون ندارد از قدیم میگن قانون بد خیلی بهتر از بی قانونیه و ما هیچ وقت از این قانون که حق ماست خارج نخواهیم شد البته تشکل رو تشکیل میدیم و مشکلی با تشکل نداریم . تشکل رو تشکیل دادن اینه که من و شما فردا یه اسمی رو خودمون میزاریم و تشکل رو تشکیل میدیم ولی قطعاً تشکلی که پشتوانه قانونی ندارد راه به جایی نخواهد برد برای اینکه قانونی وجود ندارد البته این اظهار نظر شخصی است وزیر دادگستری که یک برگه ای رو امضاء میکنه و زیرش رو هم اسمش رو می نویسه ، داره دیدگاه خودش را به عنوان یک فرد حقیقی بیان می کند و یا فرد حقوقی از ناحیه آن سازمان و این قانون نیست این اظهار نظره مثلاً سازمان میراث میاد میگه من از مجلس نظر مشورتی گرفتم خب اسمش روشه ، شما نظر مشورتی گرفتید و این یک نظره و شما رفتید از وزیر دادگستری نظرش را پرسیدید و در حد نظرش درسته . شما اگر میخواهید به نتیجه برسید باید قانون جامع و کاملی رو بنویسید و از مجلس تصویبیه بگیرید و شورای نگهبان تایید کند بعد از تایید قانون است و همه هتلدران کشور از شما اطاعت خواهند کرد و تا لحظه ای که قانونی وجود ندارد از ما نخواهند بریم روی قانونی که عملاً وجود خارجی ندارد . ما خانم احمدی پور را هم به عنوان یک فرد مثبت میدونیم و بالاخره تجربه این کار را ندارند و من فقط امیدوارم جنبه انتخاباتی قضیه به مصالح گردشگری کشور نچربیده باشد که متاسفانه علمای هتلداری این نظر رو دارند چون ایشون در حوزه گردشگری کاری رو انجام نداده اند امیدوارم که با مطالعه و مشاوران قوی ، خدای نکرده اشتباهاتی که در دوران آقای سلطانی فرد اتفاق افتاد تکرار نشود .

11.به صورت کلی شما با نامه اولیه موافقید ؟

بله الان که قانون است بله چون قانون است و مسلماً پشتوانه دارد و میگن ما یه قانون داریم و یک آیین نامه داریم خود شما اونی که قانون دارد را قبول می کنید و قانون است و در تمام کشور جاری است صاحب دارد ، متولی دارد هفت تا وزیر زیرش رو امضاء کردند که یکی همین آقای وزیر دادگستری است که من سوال در مورد این امر را به شما می گذارم

 

12.نظر شما نسبت به اینکه تسهیلات گردشگری از شمول قانون نظام صنفی مستثنی هستند چیست ؟

به نظر من مستثنی نیستند . اینها باید بمونند تا وقتی قانون جامع گردشگری تصویب شود و قانون بالادستی بوجود بیاید و اگر قرار شد بیایند بیرون و به این قانون جدید بپیوندند این رجعت اتفاق بیفتد هنوز همچین قانونی وجود ندارد که رجعت اتفاق بیفتد ما از قانون قبلی حمایت میکنیم . در اینها به بند 2 ماده دو این قانون استناد میکند که قاون های خاص داشته باشند و از شمولیت این قانون خارج هستند اکثراً همه اصناف قانون خاص دارند . ما باید ببینیم تفسیر قانونگذار از نوشتن این چیست . اساساً بحث ما اینست که وقتی قانون دومی وجود ندارد ما چطور از این قانون خارج شویم . اگر ما خارج شویم چه بلایی سر ما می آید ما الان حقوقی داریم ، قانونی و قاعده ای داریم اماکن و اصناف و مالیت و اداره تعزیرات ، بازرگانی برخوردش با ما مشخص است اگر ما از این خارج شویم چه کسی میدونه میخواهند با ما چیکار کنند چون قانونی وجود ندارد و میشه نظر شخصی .میراث فرهنگی ، زیرمجموعه نهاد ریاست جمهوری است و رییس سازمان دارد و رییس سازمان از نظر رتبه بندی پایین تر از وزیر است . رییس سازمان باید زیر مجموعه هیات دولت باشد یعنی دولت وقتی تصمیمی میگیرد سازمان نمیتواند بگوید نه من انجام نمیدهم . دولت در ماه دو تصمیمی گرفته ، تصویب کرده و شما به عنوان زیر مجموعه نمیتوانید بگویید من این قانون را قبول ندارم . هفت وزیر زیر نامه رو امضاء میکنند که سازمان باید اطاعت کنند . و سازمان نمیتواند قوانین بالادستی را نقض کند .

13.حرف آخر:

خواهش از همه دست اندر کاران حوزه گردشگری ، اطاعت از قانون است و از مواردی که باعث ضربه به این سیستم است جداً جلوگیری کنند . سلیقه ای عمل نکنند . سلسله مراتب را رعایت کنند . به قوانین کشوری در عمل احترام بگذارند و آن چیزی که منطق قبول می کند را بپذیرند . به بخش خصوصی احترام بگذارند. اگر خصوصی ها لحظه ای در کارشون خلل ایجاد کنند مسلماً چرخ این صنعت خواهد ایستاد . بار این صنعت به دوش ماست دولتی ها باید یک قدم عقب تر باشند و خصوصی ها را به عنوان نظر کارشناسی بپذیرند چون  کارشناس ترند ، در علوم واردترند ، انرژی و وقت بیشتر میگذارند ،بودجه کلان تر گذاشتند و زحمت بیشتر می کشند و مسئولیت بالاتر دارند ، مال و حیثیت خود را در کار گذاشتند، مدافع هستند ، باید قدر اینها دانسته شود ، جایگاه اینها دانسته شود ، از اینها تشکر شود قدردانی شود . انشاءالله روزی ایران به جایگاهی که باید داشته باشد برسد و اون هم با یک سیاست گذاری قوی و آن هم در سطح کلان ممکن است .با قوانین سطح پایین راه به جایی نخواهید برد . مثلاً کشور مالزی وزیرگردشگری دارد. به امید آینده ای روشن در این صنعت.