کد خبر: ۱۵۴۰
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۱۳
نمایندگان در نشست علنی صبح امروز (یکشنبه 19 دی ماه) مجلس شورای اسلامی ، در جریان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه کل کشور با ماده 113 با 138 رای موافق ، 35 رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 231 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند .
به گزارش پایگاه خبری هتل جار : 

در ماده 113 لایحه مذکور آمده است : 


1- دستگاههای اجرایی مکلفند به منظور صیانت از میراث فرهنگی و حمایت از صنایع دستی و تشویق و توسعه گردشگری اقدامات زیر را انجام دهند : 
الف : هزینه های مربوط به پژوهش ، حفاظت و مرمت آثار منقول و غیر منقول ثبت شده در فهرست آثار ملی و فهرست های ذیربط آثار در اختیار و در حیطه وظایف تخصصی همان دستگاه را در قالب بودجه سنواتی از محل اعتبارات خود تامین ککند . این اعتبارات در چارچوب ضوابط قانونی سازما میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری هزینه می شود. 
ب : تاسیسات گردشگری از هر نظر تابع قوانین و مقررات بخش صنعت گردشگری به استثنای معافیت های مالیتی است و از شمول قانون نظام صنفی مستثنی می باشند.
در بند 2 ماده 113 عنوان شده است : سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری موظف است به منظور حفظ و صیانت از میراث فرهنگی اقدامات لازم را با همکاری و هماهنگی سایر دستگاههای اجرایی ذیربط به منظور شناسایی ، مستندسازی ، حفاظت و مرمت و معرفی میراث فرهنگی ( اعم از ملموس و ناملموس ) میراث طبیعی ، ایجاد شهرهای جهانی صنایع دستی و احیای هنرهای سنتی در حال زوال در حوزه فرهنگ و تمدن ایرانی و ثبت در فهرست میراث جهانی را طبق بودجه سنواتی به عمل آورد.