کد خبر: ۱۵۱۲
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۶
وضع مالیات های سنگین از ناحیه سازمان مالیاتی که ناشی از ساختار غلط محاسبه مالیات هتل ها می باشد رمق صنعت هتل را گرفته است. نحوه محاسبه مالیات ها چنان ناعادلانه است که عددها شبیه به یک شوخی تلخ می ماند.

جعفر عطار، رئیس جامعه هتلداران خراسان به نمایندگی از هتل های خراسان در ارسال نامه ای به حمید عبدی مدیرکل سازمان امور مالیاتی استان خراسان رضوی،خواستار حل مشکلات مالیاتی برای هتلداران شد.

وی گفت: با وجود اینکه در حال حاضر کشور در رکود سنگینی است،انتظار می رود تا دولت باتدبیری مشخص راهی برای خلاصی از این وضعیت پیدا کند.هم چنین اعلام کرد که وضع مالیات های سنگین از ناحیه سازمان مالیاتی که ناشی از ساختار غلط محاسبه مالیات هتل ها می باشد رمق صنعت هتل را گرفته است. نحوه محاسبه مالیات ها چنان ناعادلانه است که عددها شبیه به یک شوخی تلخ می ماند.

جعفر عطار تخفیف مالیاتی 50 درصدی را که از پیش وجود داشت را بجای دوای درد نوعی بلای جان برای هتل ها خواند و اظهار داشت: حسابرسان با در نظر گرفتن کسر این 50% مبالغ غیر واقعی برآورد می نمایند و احتمال درخواست تخفیف بیست درصدی که توسط مودی با التماس مطالبه می شود را در برآورد خود لحاظ می کنند.

رئیس جامعه هتداران خراسان درباره روند محاسبه نیز اظهار کرد:در هنگام بررسی مالیات ها ابتدا با کوچک ترین اشکالی دفاتر رد می شوند و مالیات ها به صورت علی الراس محاسبه می شود که دلیل آن جبران50 درصد معافیت می باشد.و از این طریق سازمان به مالیات مورد نظر دست پیدا می کند. اما متاسفانه این پایان کار نیست. چرا که ماجرا در مالیات بر ارزش افزوده ادامه دارد زیرا ماخذ را پیراهن عثمان می کنند و می گویند این همان عددی است که شما به عنوان فروش پذیرفته اید در حالی که مودی عدد نهایی پرداختی خود را در رسیدگی به عملکرد لحاظ می کند و در زمان محاسبه مالیات بر ارزش افزوده تازه می فهمد که چه اشتباهی مرتکب شده و علاوه بر آن توافق کذایی در مالیات بر عملکرد که به او تحمیل شده است باید 9% از اصل ماخذ به عنوان مالیات بر ارزش افزوده را نیز بپردازد. از سویی دیگر از آنجا که اغلب مسافران مشهد بنیه مالی ضعیفی دارند، آژانس ها و مراجعان قبل از عقد هر قرارداد شرط می گذارند اگر مالیات بر ارزش افزوده اخذ شود قرار داد نمی بندند. به این معنی که هتل ها عددی را دریافت نمی کنند ولی باید آن را بپردازند و خود را به قراردادی که بسته اند، راضی کنند

وی با بیان اینکه واقعیت مالیات بر ارزش افزوده در خصوص هتل ها که کارشان ارائه خدمات است از ریشه اشتباه است، سوال می کند: هتل ها این عددهای گزاف را از چه منابعی باید پرداخت نمایند؟ بخش خصوصی جز از محل کار و کسب خود محل درآمد دیگری ندارد لذا با این عمل رمق سرمایه گذار برای رسیدن به حداقل سود گرفته می شود. در سالی که سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نام گرفته است نحوه برخورد با سرمایه گذار آن هم از نوع کلان اینگونه باید باشد ؟ تا از کار و سرمایه گذاری خود پشیمان گردد؟ قربانی این ماجرا بلا شک سرمایه گذار است که در قید و بند قوانین بی بند و بنیان گیر کرده است.

عطار در پایان نامه ی خود نوشت:مطالبات جامعهی هتلداران ایران حذف مالیات بر ارزش افزوده برای هتلداران است.ولی تا روزی که به این بی عدالتی پایان داده شود تقاضای اینجانب همکاری و همراهی نظام مالیاتی با هتلداران استان در جهت حل مشکل،تقسیط بلند مدت مبالغ مالیاتی می باشد.