کد خبر: ۱۴۸۳
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۸
اطلاعات هتل‌هایی که گفته شده به بهره‌برداری رسیده‌اند ، در دسترس نیست ، ما نمی‌دانیم این هتل‌ها را کجا ساخته‌اند !
رییس جامعه هتلدران ایران گفت: اطلاعات هتل‌هایی که گفته شده به بهره‌برداری رسیده‌اند، در دسترس نیست، ما نمی‌دانیم این هتل‌ها را کجا ساخته‌اند!
طبق آخرین اعلام سعید شیرکوند ـ معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ، در سه و نیم سال گذشته ۳۰ هتل در کشور به بهره‌برداری رسیده و امسال هم ۱۵ هتل دیگر به چرخه خدمات اقامتی اضافه می‌شود و ۱۲۵ هتل دیگر هم درحال آماده‌سازی و ساخت است.


او قبلا نیز گفته بود که ۱۷۵ هتل چهار و پنج ستاره با پیشرفت فیزیکی ۲۰ تا ۸۰ درصد در حال ساخت است که تا پایان سال ۱۳۹۶، ۶۵ واحد آن به بهره‌برداری می‌رسد .
مسعود سلطانی‌فر نیز در آخرین حضورش در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعلام کرد ؛ ۸۲۰ هتل یک تا پنج ستاره با پیشرفت فیزیکی چهار تا ۹۰ درصد در حال ساخت است که نباید کار آن‌ها متوقف شود . او همچنین به رییس جدید این سازمان توصیه کرد این نهضت هتل‌سازی را که نیاز اصلی بخش گردشگری است ادامه دهد .
اما جشمید حمزه‌زاده معتقد است: آمار هتل‌های بهره‌برداری شده مستند نیست ، برای همین از اداره‌های میراث فرهنگی و گردشگری استان‌ها درخواست شده اطلاعات این هتل‌های تازه تاسیس را فهرست‌شده ارائه کنند تا در دسترس دیگران قرار گیرد.
رییس جامعه هتلداران ایران در گفت‌وگو با ایسنا تاکید کرد: ما انتظار داریم وقتی مسؤولان آماری را عمومی اعلام می‌کنند ، اطلاعات جزئی‌تر آن را نیز در دسترس قرار دهند تا ابهامی پیش نیاید.
او سپس به وضعیت سرمایه‌گذاری در بخش هتل اشاره کرد و افزود : استقبال به نسبت گذشته زیاد شده ، اما مشکلات زیربنایی آنقدر زیاد است که بیشتر سرمایه‌گذاران از همان ابتدای کار با چالش‌های بسیاری مواجه می‌شوند ، درحالیکه اکنون آن فرصت طلایی برای ایران ایجاد شده که اگر توجهی نشود ، تمام چراغ‌ها را به ضرر خود خاموش کرده‌ایم.
به اعتقاد حمزه‌زاده ، برای حمایت و جلب سرمایه‌گذار لازم است دو اقدام اساسی انجام شود ، نخست ایجاد مشوق‌هایی مثل واگذاری زمین با قیمت مناسب و دیگری آزادسازی نرخ اقامت تا اطمینان از بازگشت سرمایه حاصل شود.
رییس جامعه هتلدران ایران ادامه داد: در تهران تقاضا برای ساخت هتل زیاد است ، اما از بس که زمین با نرخ گران فروخته می‌شود و عوارض شهرداری بالا است ، سرمایه‌گذاران نمی‌توانند در این شهر هتل ۴ و ۵ ستاره تاپ بسازند ، در حالیکه الان وقت حمایت از سرمایه‌گذار است.
او همچنین با انتقاد از ساخت هتل بدون نیازسنجی در مناطق اظهار کرد : هرگونه احداث هتل باید به مطالعات نیازسنجی مشروط شود ، واقعیت آن است که ما در هر نقطه‌ای از ایران به هتل‌های ۴ و ۵ ستاره و یا حتی اقامتگاهی در سطح هتل نیاز نداریم ، اما به نظر می‌رسد این فاکتور مهم را جدی نگرفته‌اند.
وی افزود: وضعیت به گونه‌ای شده که با هر درخواستی برای ساخت هتل موافقت می‌شود ، بدون آنکه به سرمایه‌گذاری جهت داده شود ، مصداق ملموس این شرایط، شهر مشهد است که بدون نیازسنجی ، هتل‌سازی به شکل انبوه در حال اتفاق است که حتما در آینده نزدیک این شهر را دچار مشکل می‌کند.
حمزه‌زاده تاکید کرد: در دنیا هر نوع توسعه‌ای بر مبنای مطالعه صورت می‌گیرد ، اگر بنا بر توسعه بی‌رویه باشد که اخلال ایجاد خواهد شد. این موضوعی نیست که از آن غافل شویم باید توجه جدی‌تری صورت گیرد.
منبع: ایسنا