کد خبر: ۱۴۷۷
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۰
شاهکار معماری ایتالیایی تهران از ثبت ملی خارج شد .
ویلای نمازی تنها اثر جوپونتی در خاورمیانه از ثبت ملی خارج شد و مالک این بنا قصد دارد این خانه‌ باغ را به ساختمانی ٢٠طبقه تبدیل کند. این خلاصه خبری است که دیروز و بعد از مدت‌ها کش و قوس درباره اثر معروف جوپونتی ، معمار مشهور معاصر ایتالیایی ، اعلام شد و البته خیلی‌ها را تکان داد.« کیانوش تکلو » ، مسئول امور حقوقی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران یکی از کسانی بود که دیروز دراین‌باره سخن گفت و این موضوع را قبل از این ، در شبکه‌های اجتماعی در مورد آخرین وضع حقوقی « ویلای نمازی » گفت : « این خانه از ثبت ملی خارج شده است و دیوان عدالت اداری در دو مرحله بدوی و تجدیدنظر رأی به خروج این بنا از فهرست آثار ملی داده است. »مسئول امور حقوقی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران ادامه داد : « البته ما قوانین دیگری داریم که براساس آن می‌توانیم آثار واجد ارزش را باوجود این‌که ثبت هم نباشند ، تحت حمایت و نظارت قرار دهیم ، درواقع ما در دو جبهه از آثار حمایت و حفاظت می‌کنیم ؛ نخست آثار واجد ارزش ، مطابق اساسنامه و قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و آثار ثبت‌شده مطابق قانون مربوط به حفظ آثار ملی ؛ بنابراین اگر اثری از فهرست آثار ملی خارج شود ، هنوز واجد ارزش بودن آن پا برجاست و ما می‌توانیم نظارت خود را بر حفظ اثر داشته باشیم ، البته باید ببینیم دیوان عدالت اداری نیز چه میزان با این نظر موافق است. »با این حال معاون میراث فرهنگی کشور ، محمدحسن طالبیان تنها راه نجات این اثر را تملک آن توسط شهرداری دانست و گفت: « درخواستی به شهرداری تهران فرستادیم که این اثر را خریداری کند ، زیرا مکان مهمی در شهر است و جزو ثروت‌های مهم شهر تهران محسوب می‌شود. »
ویلای نمازی در ٢٢ آبان ١٣٨٦ به شماره ٢٠١٥٤ در خیابان نیاوران ، خیابان عمار در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد. این بنا در ‌سال ١٣٣٩ه.ش (١٩٦٠م) به سفارش شفیع نمازی ، بازرگان ثروتمند و فرزند مهدی نمازی ، نماینده مجلس شورای ملی و مجلس سنا توسط جوپونتی ، معمار مشهور معاصر ایتالیایی ساخته شد . جوپونتی این ویلا را با مفهوم « شادی زندگی » خلق کرده است. او جزء‌به‌جزء مسائلی محیطی این قطعه زمین را در نیاوران مطالعه کرده و نهایت استفاده را از تمامی امکانات محلی برده است. دیوارهای پاسیو ویلای نمازی با طرح‌های سرامیکی هنرمند معروف ایتالیایی « فائوستو ملوتی » تزیین شده که آثارش به شدت مدرن است.ویلای نمازی از این جهت حایز اهمیت است که به همراه ساختمانی در بغداد (ساختمان شورای برنامه‌ریزی و توسعه عراق)، تنها آثار جوپونتی در خاورمیانه است. اثر جوپونتی در بغداد در طول جنگ ‌سال ٢٠٠٣ آسیب فراوان دید که اکنون توسط یونسکو درحال مرمت است و مرمت این بنا توسط یونسکو نشان از اهمیت کارهای این معمار در جهان از منظر سازمان علمی ، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) دارد . 
براساس اعلام کمیته مردم‌نهاد پیگیری حفاظت از خانه‌های تاریخی تهران ، مالک فعلی این بنا در ‌سال ٩١ از اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران درخواست هتل پنج ستاره در مجتمع چندمنظوره در ویلای نمازی می‌کند که مدیرکل وقت میراث فرهنگی استان تهران با این درخواست موافقت و نقشه‌های معماری فاز یک این هتل را تأیید می‌کند. این درخواست شامل تخریب ، نوسازی و ساخت ٢٠ طبقه هتل در بنای ثبتی ویلا نمازی است که مورد تأیید کارشناس فنی این اداره کل قرار گرفته است. بعد از تغییر ریاست اداره کل میراث فرهنگی تهران در ٢٩ اسفند ‌سال ٩١ وی طی نامه‌ای به یزدانی ، شهردار وقت منطقه یک درخواست «کان لم یکن شدن» عاجل مجوز فوق‌الذکر بر روی ویلای نمازی را صادر می‌کند.
در ٢٥ بهمن ١٣٩٤ پس از شکایت مالک به دیوان عدالت اداری رأی به نفع مالک مبنی بر خروج اثر داده می‌شود و قاضی پرونده با توجه به قانون مصوب ‌سال ١٣٠٩شمسی مبنی بر ثبت بناهای تاریخی تا اختتام دوره زندیه ، این بنا را خارج از شمول ماده یک این قانون عنوان می‌کند و رأی اولیه را مبنی بر خروج اثر از فهرست آثار ملی کشور می‌دهد.پس از این رأی « رجبعلی خسروآبادی »، مدیرکل فعلی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران نامه‌ای به دیوان عدالت اداری در تاریخ ١٥ اسفند ١٣٩٤ ارسال می‌کند تا درخواست تجدیدنظر در مورد این حکم کند ، اما متاسفانه در دادگاه بدوی به تاریخ ٢٧ تیر ١٣٩٥، شعبه اول تجدیدنظر دیوان عدالت اداری به مستشاری « محمدعلی محمدی » و « محمد کریمی »، رأی قطعی به خروج ویلای نمازی از فهرست آثار ملی کشور می‌دهند.این بنا با متراژ بالغ بر هشت‌هزار متر، یک باغ محسوب می‌شود که تخریب آن باعث تخریب یک شریان مهم زیست‌محیطی منطقه شمیران خواهد شد.