کد خبر: ۱۴۷۶
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۸
به کارگیری تجهیزات قدیمی و همچنین مصرف بالای انرژی در هتل ها ، از جمله مشکلاتی است که صاحبان هتل ها را متحمل پرداخت هزینه بالا کرده است .
پایگاه خبری هتل جار - به گفته کارشناسان عدم تعادل حرارتی یا به عبارتی عدم تامین آسایش حرارتی ؛ به‌کارگیری تجهیزات قدیمی و همچنین مصرف بالای انرژی در هتل‌ها ، سه مشکلی است که صاحبان هتل‌ها را متحمل پرداخت هزینه‌های بالا کرده است . رشد گردشگری در جهان و افزایش شمار گردشگرانی که سفر به اقصی‌ نقاط دنیا به بخشی از برنامه‌ها و اهداف معمول زندگیشان بدل شده ، مفاهیم تازه‌ای را در این صنعت مطرح کرده است ؛ صورت‌هایی از گردشگری که در مواجهه با تقاضای رو به رشد گردشگران برای استفاده از مقاصد سنتی و نوظهور و محدودیت منابع در سمت عرضه کالاهای مربوط به این صنعت ، درصدد کنترل ناپایداری ایجاد شده برآمده‌اند و غالباً ذیل عنوان گردشگری پایدار قرار می‌گیرند. گردشگری پایدار یا همان گردشگری سبز ، با طرح راهکارها و سیاست‌های حفظ منابع طبیعی ، بر حفظ فرصت استفاده نسل‌های بعدی از این امکانات تاکید می‌کند .

 مدیرعامل یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران که در خصوص طراحی و اجرای پروژه‌های مربوط به بهینه‌سازی مصرف انرژی در طرح‌های گردشگری فعالیت می‌کند ، با اشاره به اینکه رویکرد جهانی در توسعه تمامی حوزه‌ها ، توسعه پایدار است ، می‌گوید: « در این میان ، گردشگری به عنوان یکی از صنایع درآمدزای جهان ، از این قافله در حال حرکت عقب نمانده و گفتمان توسعه این صنعت در جهان بر محوریت توجه به منابع طبیعی در دسترس و همزیستی بیشتر با طبیعت در حال شکل‌گیری است . »
مهدی فاضلی اختصاص 70 درصد مطالب و برنامه‌های موجود در سایت سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) به موضوعات مربوط به گردشگری پایدار را نشانه‌ای متقن بر صحت این ادعا دانست و خاطر نشان کرد : « در حال‌حاضر 20 سازمان مردم نهاد معتبر جهانی در این زمینه فعالیت و گردشگران را برای سفر به مقاصد سبز تشویق می‌کنند. »او روند رو به رشد این رویکرد جهانی و توجه دولتمردان کشور به صنعت گردشگری را به عنوان یکی از محورهای توسعه اقتصادی در کنار قرار گرفتن نام ایران در ردیف یکی از 10 کشور آلوده‌کننده محیط‌ زیست و همچنین تعهداتش در اجلاس پاریس برای کاهش حجم آلاینده‌های تولیدی تا سال 2020 ، از جمله مواردی می‌داند که لزوم پرداختن به مباحث مربوط به گردشگری پایدار را حائز اهمیت می‌کند. 
فاضلی با تاکید بر رشد گردشگری در کشور بر مبنای رویکردهای جهانی سازمان جهانی گردشگری ادامه می‌دهد: « طراحی ، ساخت یا ایجاد تغییرات در ساختمان‌ها و بناهای گردشگری مورد استفاده گردشگران ، یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که تحقق شعارهای مربوط به گردشگری سبز را به واقعیت نزدیک می‌کند. »این مهندس معمار با تاکید بر اینکه پروژه‌های مربوط به ساخت هتل‌های سبز و دیگر تاسیسات منطبق با اصول گردشگری پایدار ، هزینه‌ مازادی را بر سرمایه‌‌گذار تحمیل نمی‌کنند ، تصریح می‌کند: « با اتخاذ این رویکرد ، نه تنها هزینه‌ها افزایش نمی‌یابد بلکه سرمایه‌گذاران با حجم کمتری از سرمایه قادر خواهند بود پروژه‌‌های خود را عملیاتی کنند ؛ چرا که هزینه بیشتر به معنای آلودگی بیشتر است و طرح‌های منطبق با گردشگری سبز با هدف کاهش آلاینده‌ها و سازگاری هر چه بیشتر با محیط‌زیست تعریف شده‌اند. » چرا فعالان گردشگری برای صنعت سبز تلاش نمی‌کنندبه گفته فاضلی آشنا نبودن فعالان گردشگری و در سطح بالاتر مدیران ارشد کشور با مفاهیم بنیادین صنایع سبز ، این شائبه را ایجاد می‌کند که پیاده کردن چنین طرح‌هایی مستلزم صرف هزینه‌های هنگفت است ؛ این در حالی است که نه تنها استراتژی‌های مربوط به صنایع سبز درآمد طرح‌هایی از این دست در طول بهره‌برداری را افزایش می‌دهد، بلکه هزینه‌های ساخت را نیز به میزان قابل‌توجهی کاهش خواهد داد . او در راستای بیان اهمیت تغییر نگاه مدیران و صاحبان سرمایه ، به سرانه مصرف انرژی در ساختمان‌های عمومی کشور اشاره می‌کند و می‌گوید: « بنا بر آمار اعلام شده از سوی مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن کشور ، مصرف انرژی سالانه در ساختمان‌های عمومی کشور بیش از 500 کیلو وات ساعت بر متر مربع است ؛ رقمی که در آمار مرکز بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور 800 کیلو وات ساعت بر مترمربع گزارش شده این در حالی است که میزان مصرف سالانه کشورهایی چون آلمان و ایتالیا در همین سطح ، 90 کیلو وات ساعت بر مترمربع اندازه‌گیری می‌شود. » فاضلی اقدامات لازم در جهت اصلاح مصرف انرژی در کشور و به تبع آن کاهش تولید آلاینده و افزایش استانداردهای زیست‌محیطی را که امروزه به عنوان یک معضل ملی در کشور مطرح است ، در 4 سطح دسته‌بندی و اظهار می‌کند : « تغییر فرهنگ مصرف ، ارتقای استانداردهای فنی ، مدیریت مصرف انرژی و همچنین طراحی بهینه ساختمان‌ها ، از جمله مهم‌ترین راهکارهایی هستند که به تغییر وضعیت نابهنجار کنونی منجر خواهند شد ؛ مواردی که ذیل بازنگری در سیاست‌های موجود کشور قابل دستیابی است. » 
پیشنهاد یک روش برای ایجاد هتل سبز :
این مهندس معمار در ادامه به نقش چگونگی طراحی ساختمان در کاهش هزینه‌های اجرایی و کاستن از میزان مصرف انرژی حین بهره‌برداری می‌پردازد و می‌افزاید: « از میان 4 راه‌حل مذکور ، این مسیر تنها شیوه‌ای است که بدون تحمیل هزینه و همچنین در ارتباط نبودن با رفتار مصرفی کاربران ، در کوتاه‌ترین زمان ممکن ، اهداف مربوط به مدیریت مصرف انرژی را محقق می‌کند. »فاضلی می‌گوید: « در این روش ، مصرف انرژی 38 درصد کاهش خواهد داشت که در سطح کلان ، رقمی فوق‌العاده چشمگیر و قابل توجه است. » او در توضیح جزئیات این روش اظهار می‌کند: « معماری ساختمان‌ها و هتل‌ها دارای 60 مولفه است که با به‌کارگیری این دانش ، طراحی ساختمان‌ها به گونه‌ای انجام می‌شود که این مولفه‌ها در بهینه‌ترین حالت ممکن نگه داشته شده و به این ترتیب مصرف انرژی کاهش می‌یابد.» فاضلی خاطرنشان می‌کند که پیاده‌کردن این مهندسی تنها به مرحله پیش از ساخت و زمان نقشه‌کشی ساختمان محدود نمی‌شود و در هر مرحله‌ای قابل اعمال است.
این مهندس معمار در این‌باره توضیح می‌دهد: « برای بهینه‌سازی مصرف انرژی در تاسیسات گردشگری و به‌ ویژه هتل‌ها ، از ابتدای طراحی تا انتهای زمان بهره‌برداری و به عبارتی در هر یک از مراحل طراحی ، شروع اجرا ، بهره‌برداری و همچنین بازسازی ، این امکان وجود دارد که با استفاده از این شیوه مهندسی بومی‌سازی شود و مصرف انرژی به حداقل برسد ؛ گرچه اگر این مداخله در همان ابتدای چرخه عمر دیگر ساختمان‌های گردشگری صورت گیرد ، نتیجه بهتری را به دنبال خواهد داشت. »او همچنین به نتایج بررسی‌های خود در مورد مصرف انرژی در هتل‌های ایران اشاره می‌کند و می‌گوید: با شناسایی هر یک از این عوامل و ورود برای اعمال طرح‌های بهینه‌سازی ، هزینه‌ها کاهش محسوسی خواهد داشت.» 
فاضلی اضافه می‌کند: «با اصلاح معماری ساختمان قادر خواهیم بود مصرف انرژی را 45درصد کاهش دهیم و همچنین با ایجاد تعادل حرارتی مصرف ، 93 درصد از حجم مصرفی فعلی بکاهیم. »او به‌کارگیری این اصول را از مهم‌ترین راه‌های به‌روز کردن صنعت گردشگری دنیا عنوان و تاکید می‌کند: « روی آوردن به هتلداری سبز ، آسایش مسافران را تامین می‌کند و از آنجا که کمپین‌های طرفدار گردشگری سبز گردشگران را برای رفتن به این مقاصد تشویق می‌کنند، گردشگران بیشتری از این طریق به کشورمان سفر خواهند داشت. همچنین در سطحی دیگر ، هتلداران با هزینه‌های کمتری مواجه می‌شوند و در ازای آن درآمدهایشان افزایش می‌یابد؛ عاملی که منجر به علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران برای ورود به صنعت گردشگری کشور است و در نتیجه به افزایش درآمدها از محل این صنعت منتهی خواهد شد. »
براساس آنچه صندوق دفاع از محیط زیست اعلام کرده ، جبران پرواز با هواپیما ، ‌پیاده‌روی ، سفر با بطری آب چندبار مصرف ، سفر سبکبار ، حذف بلیت کاغذی ، سفرهای محلی و انتخاب تورهای مسوولانه ازجمله روش‌های ساده‌ای هستند که اهداف مدنظر گردشگری سبز را تامین خواهند کرد؛ روش‌هایی که اقامت در هتل‌های سبز نیز یکی دیگر از آنهاست.به‌کارگیری سیاست‌های تشویقی و تنبیهی و همچنین اتخاذ تدابیر قیمتی، از جمله مواردی هستند که دولت‌ها با اعمال آنها خواهند توانست، سرمایه‌گذاران و نیز صاحبان هتل‌های موجود را به سمت ساخت هتل‌های سبز هدایت کنند و از این طریق برند هتلداری و گردشگری ایران را ارتقا دهند.