کد خبر: ۱۴۱۷
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۳
غافلگیری فعالان گردشگری از انتخاب رئیس‌جمهور
انتصاب "زهرا احمدی‌پور" از سوی رئیس‌جمهور به سمت رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در شرایطی صورت گرفت که هیچ یک از فعالان این حوزه، انتظار این انتخاب را نداشتند.
به گزارش پایگاه خبری هتل‌جار، رئیس‌جمهور در حکمی خانم دکتر "زهرا احمدی‌پور" را به سمت معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشورمنصوب کرد.متن حکم دکتر "حسن روحانی" به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحيم

سركار خانم دكتر زهرا احمدی‌پور

نظر به تعهد و سوابق علمی و تجربيات ارزشمند سركار عالی، به موجب اين حكم به عنوان معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری منصوب می‌شويد.

اميد است با عنايات الهی در خدمت به ملت شريف ايران و نظام جمهوری اسلامی با رعايت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبير و اميد، موفق باشيد.


هفته گذشته بود که دکتر مسعود سلطانی‌فر، رئیس پیشین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با کسب 193 رای موافق ازنمایندگان محلس شورای اسلامی به عنوان وزیر جدید ورزش و جوانان وارد کابینه تدبیر و امید شد.

از همان روزی که "سلطانی‌فر" به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان مطرح شد، گمانه‌زنی‌ها برای معرفی رئیس جدید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، آغاز و هر یک از تشکل‌ها و فعالان این حوزه به معرفی ویژگی‌های مورد نظر خود برای جانشین "سلطانی‌فر" و یا حمایت علنی از یک فرد از طریق ارسال نامه به رئیس‌جمهور، پرداختند.

پایگاه خبری هتل‌جار نیز به عنوان رسانه تخصصی صنعت هتلداری و یکی از رسانه‌های فعال در حوزه گردشگری با معرفی 12 گزینه احتمالی، نظرسنجی را در وب‌سایت و کانال خبری خود قرار داد و از مخاطبان درخواست کرد تا فرد مورد نظر برای تصدی ریاست سازمان را انتخاب نمایند.

در پایان نظرسنجی پایگاه خبری هتل‌جار و از مجموع 282 رای اخذ شده، جمشید حمزه‌زاده، رئیس جامعه هتلداران ایران با کسب 120 رای ( 42 / 5 درصد ) در صدر، غلام‌حیدر ابراهیم‌بای سلامی با 31 رای ( 11 درصد ) در مقام دوم و آقایان مرتضی رحمانی‌موحد و سید محمد بهشتی با کسب 29 رای ( 10 / 3 ) مشترکا در رده سوم این نظرسنجی قرار گرفتند.

همچنین آقایان احمد مسجدجامعی، محمدمهدی حجت، محسن مهرعلیزاده، علی جنتی، مرتضی بانک و پیروز حناچی به ترتیب با کسب 18، 17، 12، 9، 7 و 6 رای از مجموع 282 رای، در رتبه‌های چهارم تا نهم این نظرسنجی قرار گرفتند.

4 نفر از مخاطبان هتل‌جار و شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی نیز هیچکدام از گزینه‌ها را مناسب تصدی این سمت نمی‌دانستند.


نتایج نظرسنجی وب‌سایت خبری هتل‌جارنتایج نظرسنجی کانال خبری هتل‌جار


از سوی دیگر این پایگاه خبری بدون هیچ نیت و غرضی که در بیانیه این پایگاه نیز به آن اشاره شد، تمامی نامه‌ها، بیانیه‌ها و درخواست‌های تشکل‌های گردشگری سراسر کشور در حمایت از گزینه‌های مختلف را منتشر نمود که در این میان می‌توان به نامه جوامع هتلداری استان‌ها، اتحادیه هتلداران تهران و خراسان رضوی و ... اشاره کرد.

بنابراین می‌توان گفت انتصاب "احمدی‌پور" به سمت راست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، یک انخاب غافلگیرکننده ازسوی رئیس‌جمهور برای فعالان و دست‌اندرکاران این حوزه بوده است تا جایی که منجر به واکنش‌هایی گاها تند و انتقادی از سوی برخی افراد شده است.

پایگاه خبری دنیای سفر در مطلبی با عنوان "سیاست، چربید" به نقل از یکی از فعالان گردشگری کشور می‌نویسد: گردشگری که هیچ حتی یک "گر" هم در رزومه ایشان دیده نمی‌شود.

سردبیر دنیای سفر در ادامه این مطلب می‌گوید: روشن نیست معیارهای انتخاب رئیس برای حوزه‌‎های مهم میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از سوی رئیس‌جمهور چه بوده است.

پایگاه تحلیلی - خبری تابناک، این انتخاب را واکنشی به نامه فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی به رئیس‌جمهور در زمان تغییرات در هیات وزیران می‌داند که محتوای آن به این نحو بوده است: فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با یادآوری آنچه که حضرتعالی در موقع انتخابات به آن اشاره کرده و نقش زنان را در ساختار قدرت الزامی دانسته‌اید، لازم می‌داند در این برهه حساس و در آستانه انتخابات که به ترمیم کابینه روی آورده‌اید با الزامی کردن انتخاب معاونت‌ها و مدیران ارشد وزارتخانه‌ها از میان زنان توانمند کشور بارقه امید را در دل آنان ایجاد کرده و یکی از مطالبات بحق حوزه زنان را جامه عمل بپوشانید.

پروانه مافی، عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با استقبال از این انتخاب، می‌گوید: انتصاب خانم دکتر زهرا احمدی‌پور، نشان از حرکت رئیس‌جمهور به سوی عدالت جنسیتی دارد.


پایگاه خبری هتل‌جار، سوای تمامی حواشی، اظهارات، تحلیل‌ها، انتقادات و ... پیرامون این انتخاب، انتصاب خانم دکتر "زهرا احمدی‌پور" به سمت ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور تبریک عرض نموده و برای ایشان آرزوی موفقیت دارد.