کد خبر: ۱۳۶۳
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۹
آیا معاون گردشگری مخالف آزادسازی نرخ هتل‌هاست؟
اظهارات رئیس سازمان میراث فرهنگی در خصوص احتمال آزادسازی نرخ هتل‌ها در آینده‌ای نزدیک، واکنش‌های مثبت و منفی، موافق و مخالف متعددی را در پی داشته تا جایی که معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، اظهارنظر در رابطه با این موضوع را به صلاح نمی‌داند.
اظهارات رئیس سازمان میراث فرهنگی در خصوص احتمال آزادسازی نرخ هتل‌ها در آینده‌ای نزدیک، واکنش‌های مثبت و منفی، موافق و مخالف متعددی را در پی داشته تا جایی که معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، اظهارنظر در رابطه با این موضوع را به صلاح نمی‌داند.

به گزارش پایگاه خبری هتل‌جار و به نقل از خبرگزاری مهر، مسعود سلطانی‌فر در خلال برگزاری همایش بین‌المللی سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری و در پاسخ به سوال یکی از سرمایه‌گذاران خارجی در رابطه با این که آیا قرار است ایران نظام قیمت‌گذاری به شکل موجود را ادامه دهد یا تصمیم دارد به سمت آزادسازی قیمت‌ها حرکت کند، گفت: استراتژی ما این است که به مرور به سمت آزادسازی نرخ برویم، مقدمات در حال انجام است. مطالعات صورت گرفته و با بخش خصوصی حرف زده شده و ساز و کاری ایجاد خواهیم کرد که شرایط رقابتی شود.پس از این اظهارات، سرمایه‌گذاران و هتلداران بسیار خشنود و تورگردانان و کسانی که قرار است از خدمات هتل‌ها استفاده کنند، ناراحت شدند. برخی از کارشناسان هم بر این باور بودند که در ایران آزادسازی مساوی با افزایش قیمت است.


موافقان آزادسازی نرخ هتل‌ها

مدیران کل میراث فرهنگی در استان‌ها موافق با حرف رئیس سازمان میراث فرهنگی هستند. سید "موید محسن‌نژاد" معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفته است که با اجرای طرح آزادسازی، نرخ هتل‌ها متناسب با عرضه و تقاضا و توسط بخش خصوصی محاسبه می‌شود و نظارت‌ها از این واحدهای اقامتی نیز شدت می‌گیرد.

امیر هاتفی، نایب‌رئیس انجمن صنفی گردشگری استان تهران نیز گفته است که تجربه نشان داده زمانی که دولت دخالت داشته باشد، برنامه‌ریزی اساسی نخواهیم داشت. 

هاتفی اظهار داشت: اگر آزادسازی نرخ هتل‌ها را به خود صنعت بسپارند شاهد روند رو‌ به‌رشدی خواهیم بود. 


مخالفان آزادسازی نرخ هتل‌ها

"اسلام یاوری" از کارشناسان حوزه اقتصاد با اشاره به به تجربه ایران در آزادسازی نرخ ایرلاین‌ها گفت: آزادسازی در نرخ ایرلاین‌ها موجب شد که قیمت‌ها بالا برود اما آیا اتفاقی در کیفیت خدمات افتاد؟ این درحالی است که رقابت در ایرلاین ها زیاد است و در یک مسیر، شرکت های هواپیمایی مسیرهای مختلفی دارند که می توانند برای آن نرخ تعیین کنند.

وی افزود: تجربه نشان داده که هر زمان حرف از آزادسازی نرخ به میان آمده است تنها قیمت‌ها افزایش داشته است. 


ابهام در اظهارات مقامات میراث فرهنگی

مرتضی رحمانی‌موحد، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی نیز در تشریح این طرح به این جمله اکتفا کرد که صلاح نیست در این‌باره صحبت شود!!!

بدون شک تصمیم و اظهارنظر معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی به عنوان متولی اصلی صنعت هتلداری کشور در این رابطه، بسیار تعیین کننده و به نوعی فصل‌الخطاب خواهد بود.