کد خبر: ۱۳۰۸
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
فرشید کریمی، کارشناس ارشد گردشگری و هتلداری:
فرشید کریمی، یکی دیگر از کارشناسان صنعت گردشگری و هتلداری کشور نیز در یادداشتی نسبت به طرح موضوع "گردشگری حلال" در ایران و اعطای گواهینامه "حلال" به تاسیسات گردشگری از جمله هتل‌ها، انتقاد کرده است.
به گزارش پایگاه خبری هتل‌جار، فرشید کریمی، یکی دیگر از کارشناسان صنعت گردشگری و هتلداری کشور نیز در یادداشتی نسبت به طرح موضوع "گردشگری حلال" در ایران و اعطای گواهینامه "حلال" به تاسیسات گردشگری از جمله هتل‌ها، انتقاد کرده و این موضوع را مصداق "آب در هاون کوبیدن" دانسته است. هر چند متولیان گردشگری کشور بدون توجه به دیدگاه کارشناسان بر گفته‌های پیشین خود تاکید دارند.


متن کامل یادداشت فرشید کریمی در خصوص موضوع "گردشگری حلال" به شرح زیر است:

چند صباحی است که در ایران و در حوزه گردشگری کشورمان مبحثی با عنوان "گردشگری حلال" مطرح شده است که در تیتر رسانه‌های فعال در این حوزه جولان می‌دهد. گردشگری حلال محصول جدیدی از صنعت گردشگری و ویژه مسلمانان است که ابعاد گوناگونی چون غذا، تفریحات و خدمات گردشگری حلال را شامل شده و تمامی فعالیت‌های آن از نظر قوانین اسلامی مجاز شمرده می‌شود.

ترکیه و مالزی از کشورهای پیشرو در این عرصه و سردمدار ورود گردشگران متقاضی این خدمات از کشورهای گوناگون به ویژه کشورهای آسیایی و آفریقایی هستند و در واقع توسعه "گردشگری حلال" را با هدف افزایش جذب گردشگران به منظور رونق هرچه بیشتر صنعت گردشگری خود در دستور کار قرار داده‌اند؛ در این راستا این کشورها در کنار انواع خدماتی که برای جذب گردشگران تدارک دیده‌اند، امکاناتی را نیز برای استفاده گردشگران مسلمان فراهم آورده‌اند.

این خدمات شامل سرو غذاهای مختلف و نوشیدنی‌های حلال، عدم سرو نوشيدنی های الکی، ارائه خدمات تفریحی -  ورزشی ویژه خانم‌ها و آقایان به شکل مجزا و همین‌ طور سرو غذاهای حلال در پروازهاست. با توجه به آنچه گفته شد سوالی که مطرح می‌شود این است ‌که مگر خدمات گردشگری در ایران خدماتی حلال نیست که حال این ‌چنین موضوع رونق "گردشگری حلال" در دستور کار برخی از مسئولين و فعالان این عرصه قرار گرفته است و حتی برای آن گواهینامه نیز تعریف می‌شود؟

ایران کشوری مسلمان است و از این رو احکام و موازین شرعی در تمامی ابعاد در آن اجرا می‌شود و گردشگری را نیز به عنوان یکی از رویکردهای فعالیت‌های اقتصادی تحت تاثیر خود قرار می‌دهد؛ علاوه بر این گردشگران مذاهب دیگر نیز هنگامی که به کشورمان وارد می‌شوند ملزم به رعایت موازین اسلامی هستند. 

طبق قوانین، هتل‌ها حق سرو هیچ نوع خوراک حرام و یا نوشیدنی‌های الکلی را ندارند؛ سالن‌های ورزشی و آرایشگاه‌ها برای زنان و مردان مجزا هستند و حتی در خطوط هوایی ایران نیز غذا و نوشیدنی غیرمجاز ارائه نمی‌شود. از این رو خواسته یا ناخواسته ایران مقصدی حلال برای گردشگران خواهد بود.

با توجه به آنچه که گفته شد باید این‌طور نتیجه گرفت که تب تندی که امروزه برای رونق "گردشگری حلال" در دستور کار متولیان گردشگری کشور قرار گرفته است تنها برای عقب نماندن از موج شکل‌گیری برند گردشگری حلال در دنیاست که نقش بسیار جدی در اقتصاد گردشگری برخی از کشورها دارد، در حالی که باید در نظر داشته باشیم گردشگری ایران نیز در روال عادی خود گردشگری حلال است و ما نه در بحث خدمات بلکه در بحث اطلاع‌رسانی، تبلیغات و بازاریابی در این حوزه باید تمرکز کرده و با تبلیغ در بازارهای هدف به جذب هرچه بیشتر گردشگران مسلمان به کشورمان کمک کنیم.

 پر واضح است که استانداردسازی خدمات در حوزه گردشگری می‌تواند شرایط مساعدتری را برای ایران در بازار رقابتی با سایر کشورهای فعال در این شاخه از گردشگری رقم بزند.

نکته دیگری که باید از نظر گذراند اینکه گواهینامه "گردشگری حلال" که اخیرا مورد رونمایی قرار گرفته و به صورت نمادین به تعدادی از مدیران هتل‌ها اعطا شده است نیز در عمل تلاشی بی‌معنی در راستای برندسازی ایران در حوزه گردشگری حلال به شمار می‌رود و آب در هاون کوبیدن مثال بارزی در رابطه با این اقدام به شمار می‌رود، چرا که معضل اصلی گردشگری کشور ما در حال حاضر نبود زیرساخت‌های مناسب و استاندارد است وگرنه که طبق ضوابط دینی و همین‌طور قوانین گردشگری هیچ‌ یک از هتل‌ها مجاز به ارائه خدمات غیر حلال به گردشگران نیستند. 

در این راستا آنچه باید مورد توجه قرار گیرد استانداردسازی خدمات در حوزه گردشگری کشورمان است؛ خدماتی که تماما حلال است. بنابراین گردشگری حلال در کشور ظرفیتی بالقوه است که با استانداردسازی خدمات در کنار بازاريابی و تبلیغات بالفعل خواهد شد.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
hoteljar
محمد رحیمی منصورخانی
|
hoteljar
|
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
hoteljar
0
0
hoteljar فرمایشان جناب کریمی کاملا متین و منطقی می باشد چرا که این بحث گردشگری حلال چیزی است که شاید کشور ما تنها کشوری باشد که این رویه را در راس امور هتلداری و گردشگری خود قرارداده و در تمامی هتلها نیز اجرایی می باشد.پس به جای مهم به زیرساختها و آموزش نیروی انسانی در این حوزه گام برداریم که بتوانیم با توجه به پتانسیلهای موجود در این کشور حرف اول گردشگری را در حداقل در منطقه بیان کنیم