کد خبر: ۱۳۰۱
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۱
آقایان پاسخگو باشند / در رکود هتلداری افزایش نرخ چه توجیهی دارد؟
احتمال افزایش نرخ هتل‌ها که توسط جامعه هتلداران ایران مطرح شده است با اظهارات قبلی مسئولان این تشکل مبنی بر پایین بودن ضریب اشغال هتل‌ها در تناقض است.
در شرایطی که مسئولان جامعه هتلداران ایران معتقدند که ضریب اشغال هتل‌های کشور در مقایسه با سال قبل کاهش یافته است، این روزها زمزمه‌هایی مبنی بر احتمال افزایش قیمت هتل‌ها به گوش می‌رسد. 

به گزارش پایگاه خبری هتل‌جار، رئیس جامعه هتلداران ایران چندی پیش در مصاحبه با خبرگزاری مهر با انتقاد از آمار اشتباه ارائه شده توسط مسئولان سازمان میراث فرهنگی در رابطه با ضریب اشغال هتل‌ها، اظهار داشت: آمار میزان اشغال هتل های کشور زیر 50 درصد است؛ اما مسوولان مختلف در حوزه گردشگری و سازمان میراث فرهنگی اعلام می‌کنند که هتل‌های ایران پر است و همین موضوع موجب شده بازرسان سازمان امور مالیاتی حساب‌های دفتری هتلداران را در نظر نگیرند و تحت تاثیر جو به وجود آمده از سوی برخی مسئولان گردشگری، خودشان برای هتل‌ها مالیات بنویسند.

مدیران و دست‌اندرکاران صنعت هتلداری کشور نیز در مصاحبه با پایگاه خبری هتل‌جار بر این موضوع و کاهش ضریب اشغال هتل‌های کشور تاکید داشته و هر کدام دلایلی را برای این امر معرفی برشمردند.

فلاحیان، مدیر هتل "شقایق" قم در مصاحبه با هتل‌جار اظهار داشت: بحث کلی که هتلداری ایران را تحت تاثیر خود قرار داده و منجر به کاهش ضریب اشغال شده است، موضوع "خانه‌مسافر" است. در گذشته خانه‌مسافرها تنها به مناطق شمالی مربوط می‌شد ولی در حال حاضر تمامی شهرهای کشور درگیر آن هستند.

فلاحیان در رابطه با وضعیت گردشگری ایران پس از برجام، ابراز داشت: متاسفانه بر خلاف آن چیزی که مسئولان اظهار می‌کنند، مسافر و گردشگر بسیار کمی وارد ایران شده است که این امر نه تنها در قم بلکه در شهرهایی مانند اصفهان و شیراز نیز قابل مشاهده است.

سیادتان، رئیس جامعه هتلداران استان فارس نیز ابراز داشت: بر خلاف سال‌های گذشته که در این ایام و با ورود گردشگران خارجی ضریب اشغال 75 درصدی را تجربه می‎کردیم، امسال و به دلیل حوادث ترکیه با کاهش 25 درصدی ضریب اشغال مواجه هستیم.مهرداد خسروی، مدیرکل هتل پارسیان شیراز نیز در مصاحبه با خبرنگار هتل‌جار گفت: ضریب اشغال هتل پارسیان شیراز از ابتدای خردادماه تا این لحظه به شکل بسیار عجیبی کاهش داشته است به نحوی که در طول مدت 25 سال فعالیت با چنین سطح اشغال پایینی به خصوص در ماه مرداد روبه‌رو نبوده‌ایم.

این تنها بخشی از اظهارات مدیران هتل‌های سراسر کشور است که تماما موضوع کاهش ضریب اشغال در هتل تحت مدیریت خود را تایید و دلایل مختلفی از جمله خانه‌مسافر، هزینه‌های بالای سفر، مباحث سیاسی و ... را برای آن ذکر کرده نموده‌اند.

در این میان آنچه که موجب تعجب نگارنده شده است، انتشار مصاحبه‌ای از جانب مسئولان جامعه هتلداران ایران و اشاره به احتمال افزایش نرخ هتل‌ در برخی از استان‌هاست. 

رئیس جامعه هتلداران ایران این بار در مصاحبه با خبرگزاری مهر از احتمال افزایش نرخ هتل‌ها از ابتدای مهرماه خبر داد و گفت: نظرات را جمع‌بندی کرده و با هتلداران و بخش خصوصی و معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی جلسه‌ای برگزار می‌کنیم. شاید تصمیم بر این شد که برخی از استان‌ها ضمن افزایش نرخ، تخفیف ارائه کنند یا افزایش نرخ با چند ماه تاخیر اجرا شود.

بر همین اساس، رئیس جامعه هتلداران استان فارس نیز که پیش از این و در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم از عدم افزایش نرخ هتل‌های این استان در 6 ماه دوم سال جاری خبر داده بود با ارسال نامه‌ای برای مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، درخواست خود مبنی بر افزایش 20 درصدی نرخ هتل‌ها در سال 96 را ارائه داد.
محمدحسین باقری، کارشناس و محقق صنعت هتلداری در خصوص موضوع افزایش نرخ هتل‌ها با اشاره به تصمیمات اشتباهی که همواره گریبانگیر صنعت هتلداری ایران شده است به خبرنگار هتل‌جار گفت: زمانی که 40 تا 50 درصد از ضریب اشغال یک هتل از طریق گردشگران خارجی و یا قرارداد با شرکت‌ها و سازمان‌ها مشخص است، هتلدار برای افزایش درآمد و سود خود 2 راه در پیش دارد، ضریب اشغال خود را از 50 به 70 برساند و یا اینکه با همان ضریب اشغال، اندکی قیمت خود را افزایش دهد تا در نتیجه درآمد بیشتر شود.

باقری اظهار داشت: زمانی که این افزایش نرخ به تمامی هتل‌ها تعمیم داده شود، هتل‌هایی که درصد اشغال مشخص و ثابتی ندارند به دلیل بالا رفتن قیمت، همان میزان کم مسافررا نیز از دست می‌دهند.وی افزود: افزایش نرخ تاثیر کاملا منفی بر عملکرد هتل‌هایی دارد که مسافران به دلیل قیمت مناسب و نه کیفیت خدمات به آن مراجعه می‌کنند.

کارشناس هتلداری ادامه داد: به شخصه این تصمیم را برای تمامی هتل‌های کشور اشتباه می‌دانم و معتقدم که با این کار خانه‌هایی که اتاق اضافه دارند را تبدیل به هتل می‌کنیم و به صورت غیرمستقیم رقبای جدیدی ایجاد می‌شود.

باقری در پایان گفت: هر میزان افزایش قیمت هتل‌ها در شرایط فعلی مساوی است با رونق کسب و کارهای اطراف هتل از جمله خانه‌مسافر و منازل استیجاری.

حال و در شرایطی که میان حرف و عمل جامعه هتلداران ایران تناقض و اختلاف آشکاری مشاهده می‌شود، بایستی منتظر ماند و دید که از یک سو عکس‌العمل و واکنش مدیران هتل‌های سراسر کشور و از سوی دیگر مقامات سازمان میراث فرهنگی و به ویژه معاونت گردشگری این سازمان به عنوان متولی اصلی صنعت هتلداری در کشور، چه خواهد بود.

پیش از این و در اوایل سال 95 جامعه هتلداران ایران و معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی بر سر افزایش نرخ هتل‌ها اختلاف نظر داشتند؛ در آن زمان جامعه هتلداران اعلام کرد 15 درصد نرخ اتاق‌ها را افزایش خواهد داد و معاونت گردشگری با 12 درصد افزایش موافق بود.