کد خبر: ۱۱۳۰
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۱
مدیر ملی پروژه عمران قلعه‌گنج تشریح کرد:
مدیر ملی پروژه عمران "قلعه‌گنج" اقداماتی مانند احداث هتل کپری توسط بنیاد مستضعفان در این منطقه را عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر محرمیت‌زدایی از تمامی مناطق کشور و همچنین گامی در راستای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، معرفی می‌کند.
به گزارش پایگاه خبری هتل‌جار و به نقل از خبرگزاری فارس، مدیر ملی پروژه عمران "قلعه‌گنج" اقداماتی مانند احداث هتل کپری توسط بنیاد مستضعفان در این منطقه را عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر محرمیت‌زدایی از تمامی مناطق کشور و همچنین گامی در راستای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، معرفی می‌کند.قهرمانی، مدیر ملی پروژه عمران قلعه گنج در این خصوص اظهار داشت: طبق دستورهای مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه منطقه‌ای محروم در کشور انتخاب، ساخته و رفع محرومیت شود و سپس این الگوی محرومیت‌زدایی در صورت موفقیت، در سایر مناطق محروم کشور‌ تعمیم یابد، مقرر شد بنیاد مستضعفان یکی از محروم‌ترین نقاط کشور به نام قلعه‌گنج را به عنوان طرح نمونه اقتصاد مقاومتی در محرومیت‌زدایی انتخاب کند؛ جایی که در محرومیت یادآور بشاگرد است.

وی ابراز داشت: مقرر شده، ‌توانمندسازی این منطقه با ایجاد معیشت پایدار به نحوی انجام شود که مردم منطقه خود بتوانند روی پای خود بایستند و نیازی به کمک‌های نقدی نداشته باشند.

وی افزود: در الگویی که در راستای محرومیت‌زدایی و توسعه اقتصادی در منطقه محروم قلعه‌گنج در حال اجرا است، نقش اصلی توسط مردم بومی انجام می‌شود و بنیاد مستضعفان به عنوان پیاده کننده الگو نیز مدیریت اجرای پروژه را بر عهده دارد.

مدیر ملی پروژه عمران قلعه‌گنج همچنین گفت: برای تحقق اهداف محرومیت‌زدایی قلعه‌گنج با محوریت اقتصاد مقاومتی، بکارگیری توان نیروهای بومی و عدم استفاده از اعتبارات دولتی، در گام اول کارگروهی مجرب از حدود چهار ماه پیش انتخاب شد که طراحان ایرانی با جوینت(مشارکت) هلندی هستند و مطالعه اجرای طرح محرومیت‌زدایی را با محوریت اقتصاد مقاومتی و تکیه بر توان مردم بومی انجام می‌دهند.

قهرمانی دررابطه با احداث "هتل کپری" در قلعه‌گنج اظهار داشت: در این منطقه نبود مکانی مناسب جهت اقامت گردشگران، سرمایه‌گذاران، کارشناسان طرح، مشاوران، پیمانکاران و غیره محسوس بود. ‌در این راستا برنامه‌ریزی کردیم تا هتلی مناسب در این منطقه احداث شود بنابراین هتل کپری منطقه قلعه‌گنج با الهام از معماری بومی منطقه ساخته شد که امروز استفاده گردشگری، هتلداری و حتی عروسی‌های محلی دارد. بر اساس این گزارش، منطقه قلعه‌گنج شناخته‌شده‌ترین منطقه محروم در جنوب استان کرمان است که در محل تلاقی 3 استان کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان قرار دارد. جمعیت این شهرستان حدود 76 هزار نفر است که 83 درصد جمعیت آن روستایی و 17 درصد شهری است.

لازم به ذکر است؛ منطقه قلعه‌گنج که در بی‌تفاوتی دولتمردان مدت‌‌ها با فقر و مشکلات دست و پنجه نرم می‌کرد‌، امروز با تدابیر مقام معظم رهبری و با محوریت اقتصاد مقاومتی به سمتی پیش می‌رود که الگوی موفق شکوفایی اقتصادی در بطن اقتصاد مقاومتی‌ شود؛ منطقه‌ نمونه اقتصادی‌ که با تعمیم آن در آینده به سراسر کشور، موجب کاهش محرومیت‌‌ها، جلوگیری از مهاجرت روستائیان، توسعه زندگی روستایی و رشد مشاغل سنتی دامداری، قالی‌بافی و کشاورزی با محوریت بکارگیری توان مردم بومی‌ خواهد شد.