کد خبر: ۱۱۰۰
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۸
"داریوش آل‌آقا" در یادداشتی با اشاره به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به بررسی آثار و پیامدهای این اقدام بر صنعت هتلداری این کشور پرداخته است. وی معتقد است با این تصمیم، سرمایه‌گذاری در هتلداری و جذب نیروی انسانی در هتل‌های بریتانیا با چالش رو به‌رو خواهد شد.
به گزارش پایگاه خبری هتل‌جار و به نقل از بازار هتل،"داریوش آل‌آقا" در یادداشتی با اشاره به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به بررسی آثار و پیامدهای این اقدام بر صنعت هتلداری این کشور پرداخته است. وی معتقد است با این تصمیم، سرمایه‌گذاری در هتلداری و جذب نیروی انسانی در هتل‌های بریتانیا با چالش رو به‌رو خواهد شد.بی‌ شک نمی‌توان از یک سو صنعت هتل و گردشگری را رو به رشدترین صنعت جهان دانست و از سوی دیگر آن را مصون از اتفاقات و رویدادهای مهم سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی فرض کرد. چراکه اتفاقا این صنعت به‌واسطه ماهیت خود که همواره دربرگیرنده طیفی از ابعاد مختلف ارتباطی جامعه میزبان و مهمان است، بیش از سایر صنایع روبه‌رشد از نقطه‌نظر تحولات منطقه‌ای تاثیرپذیر است؛ به طوری که حتی پیش‌بینی و قریب‌الوقوع بودن رخدادهای مهمی همچون انتخابات ریاست‌جمهوری نیز بی تاثیر در روند جاری و آتی آن نیست. از همین روی نیز در کنار سایر شاخص‌های اقتصادی، همواره مولفه‌های این صنعت، همچون RevPAR به عنوان درآمد اتاق‌های در دسترس به عنوان تاثیرپذیرترین شاخص مورد توجه و مطالعه قرار می‌گیرد.

آنچه اخیرا در بریتانیا با عنوان Brexit یا طرح خروج از اتحادیه اروپا مورد همه‌پرسی واقع شد هم از جمله همین رویدادهای تاثیرگذار است که البته هر آنچه در ادامه درباره پیامدهای آن گفته خواهد شد تنها در حد گمانه‌زنی بر اساس واقعیت‌های امروز در کوتاه مدت است که می‌تواند در بلند مدت با تبعیت از اتفاقات دیگر شکل متفاوت‌تری پیدا کند.

 در زمان حاضر اما این اتفاق را باید در شرایطی بررسی کرد که صنعت هتل انگلستان برای نخستین بار از ژانویه سال 2007 توانست یک سال رو به رشد از حیث RevPAR را از هر دو منظر گردشگری داخلی و خارجی پشت سر بگذارد و در یکی از بهترین دوران‌های اقتصادی صنعت هتل خود باشد؛ به طوری‌که لندن به ادعای گزارشی که در نوامبر گذشته منتشر شد با کنار زدن رقبایی همچون مادرید و بارسلون و اختصاص 31 درصد سرمایه‌گذاری‌های هتلی قاره سبز به خود به عنوان محبوب‌ترین بازار سرمایه‌گذاری قاره بدل شد و میزان سرمایه‌گذاری‌ها در این کشور در سال 2015 توانست رکورد سال 2006 را هم بشکند و به 11 میلیارد و 700 میلیون دلار برسد و نسبت به سال 2014 در حدود 32 درصد افزایش نشان دهد و از نظر RevPAR و ADR ( نرخ میانگین روزانه اتاق ) هم به ترتیب انتظار رشد 2.3 و 2.2 درصدی را برای سال 2016 پیش‌بینی کند.

بنابراین پرواضح است که عمده نگرانی‌ها از بابت نتیجه این همه‌پرسی، حداقل حفظ شرایط مطلوب پیشین باشد، خاصه آنکه در کنفرانس سرمایه‌گذاری هتل در اروپا در سال 2015 نیز "عدم ثبات ژئوپولتیکالی منطقه" به صراحت به عنوان یکی از ریسک‌های سرمایه‌گذاری در قاره سبز عنوان شده بود و حالا این مساله می‌تواند در کوتاه‌مدت به روند رو به‌رشد سرمایه‌گذاری‌ها در انگلستان که از یک سو بیش‌تر تمرکز آن بر اساس "هتل‌های لوکس" واقع شده و از سوی دیگر بیش‌تر سرمایه‌گذاران آن را منابع امریکای شمالی و چینی‌ها تشکیل می‌دهند، آسیب جدی وارد کند.


اگر آشکارترین تاثیر Brexit بر بازار را افت ارزش "پوند" در برابر "دلار" و "یورو" بدانیم، فرضیه امیدبخش اما ظاهری این است که هزینه سفر به انگلستان در شرایط کنونی کمتر از هر زمان پیش از این خواهد بود و این می‌تواند به معنای افزایش گردشگران خارجی جزیره و رونق بازار گردشگری آن در ظاهر باشد. 

در باطن اما همین افت ارزش پول سبب می‌شود تا هتلدارانی که درآمد اتاق‌های خود را بر اساس ارزش دیروز پوند برآورد و مخارج ثابت خود همچون دستمزدها - که اتفاقا افزایش آن به عنوان یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های هتلداران جزیره شده بود- و هزینه‌های ثابت نگهداری را بر همان اساس پیش‌بینی کرده بودند، حالا با درآمدی به ظاهر بالاتر اما در عمل با ارزش کمتر از سابق روبه‌رو شوند و این خود سرآغاز معضلات اقتصادی این صنعت در کوتاه‌مدت خواهد بود.

اما همین رونق ظاهری گردشگری ورودی به‌ واسطه افت ارزش پوند نیز بدون چالش نیست چرا که با خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، تردد شهروندان اروپایی به این کشور نمی‌تواند همچون گذشته باشد و با ایجاد موانع بروکراتیک و سیاسی، این مهم ظاهری نیز دستخوش تغییرات و مطمئنا افت، حتی نسبت به زمان قبل از کاهش ارزش پوند خواهد شد؛ مساله‌ای که نه تنها سبب دغدغه سرمایه‌گذاران خواهد بود بلکه در بعد "نیروی کار انسانی" منشا مشکلات بسیاری برای هتلداران می‌شود. 

از طرف دیگر بخش قابل توجهی از درآمد هتل‌های انگلستان از بابت گردشگران تجاری است که اکنون با نابسامانی اوضاع از حیث اقتصادی، بی‌تردید این منبع درآمد هم دستخوش تغییرات منفی خواهد شد. گذشته از این، دیگر رویداد مهمی همچون المپیک هم در کار نیست تا هتل‌های انگلستان به درآمد آن خوش‌بین باشند و بعید هم به‌نظر می رسد که جام جهانی راگبی در ماه سپتامبر بتواند جبرانی برای این خلا باشد.

افت ارزش پوند اما تنها بدنه خارجی گردشگری را در بر نمی‌گیرد و تاثیرات خود بر گردشگری داخلی این کشور را هم نشان خواهد داد؛ تاثیری که البته در بلندمدت و با ایجاد توازن با هزینه می‌تواند منشا تاثیرات مثبت بر اقتصاد گردشگری جزیره باشد اما در کوتاه‌مدت و شرایط کنونی به جهت کاهش ارزش درآمد و افت تولید ناخالص ملی ممکن است منفی جلوه کند.

با این تفاسیر، مهم ترین نگرانی از آینده صنعت هتل انگلستان با طرح Brexit، به دو موضوع "سرمایه‌گذاری" و "نیروی کار" خلاصه میشود که پیشتر اشاره شد؛ در مورد نخست می‌توان به سبب کاهش ارزش پوند و متعاقبا کاهش هزینه‌های ساخت و ساز به عنوان یک مشوق در بلندمدت نگاه کرد اما در کوتاه مدت، التهاب بازار و فشارهای روانی از عدم اطمینان نسبت به آینده بازار انگلستان، می‌تواند افت قابل توجهی را در میزان سرمایه‌گذاری‌ها متوجه این کشور کند.

در مساله "نیروی انسانی" اما نگرانی‌های بیش‌تری موج می‌زند چرا که حتی تا پیش از این طرح هم "افزایش هزینه‌های نیروی کار" در کنار "رشد کند اقتصادی" و "افزایش بهره‌های بانکی" از جمله نگرانی‌های سرمایه‌گذاری در جزیره به حساب می‌آمد و حالا با خروج انگلستان از اتحادیه اروپا از این پس هتلداران علاوه بر افزایش هزینه‌های نیروی کار باید دغدغه تامین نیروی مورد نیاز خود را هم داشته باشند؛ نیروی کاری که پیش از این به‌راحتی از سایر کشورهای اروپایی قابل تامین بود اما حالا با تغییرات احتمالی قوانین تردد دردسرساز خواهد شد. این موضوع آنجا اهمیت خود را بیش‌تر نشان می‌دهد که بنابر آمار وزارت کار انگلستان نزدیک به 27 درصد نیروی کار بخش مهمان‌نوازی و هتل‌ها و نیز بخش غذا و نوشیدنی در این کشور را نیروی کار خارجی تشکیل می‌دهد و از این حیث در میان 10 بخش مهم متاثر از نیروی کار خارجی انگلستان به حساب می‌آیند.

با این اوصاف به رغم وعده‌های سیاستمداران کنونی جزیره مبنی بر تثبیت شرایط پیشین حتی به لحاظ تردد به این کشور تا تصویب نهایی طرح خروج از یک سو و تلاش مخالفان Brexit برای بازگرداندن رای موافقان از سوی دیگر، شوک این رویداد، صنعت هتل انگلستان و البته سایر کشورهای عضو اتحادیه را بی‌نصیب از نوسان نخواهد گذاشت.


داریوش آل‌آقا