کد خبر: ۱۰۹۳
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۵
در سومین قسمت از آموزش لغات تخصصی هتلداری، 10 واژه و اصطلاح پرکابرد در زمینه "رزرواسیون" هتل را برای شما علاقه‌مندان قرار داده‌ایم. برای آشنایی بیشتر با لغات تخصصی هتلداری با هتل‌جار همراه باشید.
به گزارش پایگاه خبری هتل‌جار، در سومین قسمت از آموزش لغات تخصصی هتلداری، 10 واژه و اصطلاح پرکابرد در زمینه "رزرواسیون" هتل را برای شما علاقه‌مندان قرار داده‌ایم. برای آشنایی بیشتر با لغات تخصصی هتلداری با هتل‌جار همراه باشید.
Alternative Distribution System - یا ADS

سیستم توزیع جایگزین (ADS) به روشهای عرضه خدمات هتل از طرق غیر مستقیم، همانند امکان رزرو اتاق‌ها از روی اینترنت گفته می‌شود


Availability - موجودی، در دسترس بودن

منظور از این کلمه، تعداد موجود بودن یک نوع خاص از اتاق در یک تاریخ خاص می‌باشد؛ به عنوان مثال در تاریخ 25 اسفند 12 اتاق توئین و 8 اتاق دبل در هتل موجود است.


Average Length of Stay یا ALOS - متوسط مدت اقامت

منظور از ALOS متوسط اقامت افراد در هتل می‌باشد که از حاصل تعداد شب‌های اتاق بر تعداد رزرو به‌ دست می‌آید.


Best Available Rate یا BAR - بهترین نرخ موجود

منظور از BAR بهترین نرخی است که تمامی میهمانان می‌توانند برای خرید هر اتاق دریافت دارند. این نرخ می‌تواند در ساعت مختلف روز و یا در ایام مختلف هفته تغییر نماید.


Best Rate Guarantee یا BRG - تضمین بهترین نرخ

این نرخ، نرخی است که هتل آن‌ را برای میهمانان خود تضمین می‌کند؛ به عنون مثال هتل تضمین می‌کند که بیشترین درصد تخفیف را هواره در وب‌سایت خود ارائه نماید.


 Booking Engine یا BE

برنامه کاربردی که هتل‌ها برای ارائه نرخ تخفیفات و رزرواسیون، در سایت خود قرار می‌دهند.


Central Reservation System یا CRS - سیستم رزرواسیون مرکزی

برنامه‌ای که برای رزرو و چینش اتاق و یا فروش سایر خدمات هتل بکار می‌رود، CRS نامیده می‌شود. این برنامه کانال‌های مختلف فروش همچونBE ، آژانس‌های طرف قرارداد و ... را پشتیبانی می‌کند و رزرو یا فروش اصلی از طریق این برنامه انجام می‌شود.


 Channel Management - مدیریت کانال‌های توزیع

کنترل و سهمیه‌بندی کانال‌های مختلف فروش همچون وب‌سایت، آژانس‌های طرف قرار داد و ... Channel Management  نامیده می‌شود. مدیریت و کنترل کانال‌های توزیع باعث کاهش هزینه‌های انسانی و همچنین افزایش سودآوری می‌گردد. Charge - شارژ

شارژ، عملیاتی دارای بار مالی است که در زمان اقامت میهمان، در صورت استفاده از خدمات هتل رخ می‌دهد. مثال‌هایی از شارژ عبارت است از:

- اقامت در اتاق

- استفاده از رستوران

- استفاده از مجموعه ورزشی

- استفاده از کافی‌شاپ


Closed to Arrival - محدودیت در ورود به هتل

یک عامل کنترلی جهت ایجاد محدودیت در رزرو، در یک روز خاص می‌باشد و در زمانی‌هایی که تعداد اتاق‌های موجود هتل به مرز بحرانی می‌رسد، کاربرد دارد. بدین صورت رزرواسیون برای یک روز خاص رزروی را تایید نمی‌کند.